Tenavolts Şarjlı Pil

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Tenavolts şarjlı pil teknolojisi devrim diye nitelendirdikleri lityum-ion piller üretmiş.
1.5v 2700mAh değerindeki pillerin öne çıkan özellikleri 1.8 saat gibi kısa bir süre içerisinde full şarj edilebilmeleri ve gücü tamamen bitene kadar 1.5v enerjiyi verebilmeleri olarak belirtilmiş.
Ayrıca normal şarjlı piller ortalama 500 defa şarj edilebilirken tenavolts'un ürettiği piller 1000 defaya kadar şarj edilebiliyormuş.
Youtuber arkadaşlardan biride bu pillerden alıp test ederse doğruluk payını check etmiş oluruz.

s-l300.jpg

büyük ihtimal pilin içine step down regülatör ve şarj-deşarj kontrol devresi eklemişlerdir, şimdiye kadar neden yapılmadığını hep merak etmişimdir. ni-mh piller (en azından benim elimde) yanlış kullanım sonucu beklenilen ömründen çok evvel bozulup gidiyor. gogıllayınca 2700mah değil 2700mwh olduğu konuşulmuş. kalem pil hacmine ancak bu kadar sığdırabilmişler demek ki.

büyük ihtimal pilin içine step down regülatör ve şarj-deşarj kontrol devresi eklemişlerdir, şimdiye kadar neden yapılmadığını hep merak etmişimdir. ni-mh piller (en azından benim elimde) yanlış kullanım sonucu beklenilen ömründen çok evvel bozulup gidiyor. gogıllayınca 2700mah değil 2700mwh olduğu konuşulmuş. kalem pil hacmine ancak bu kadar sığdırabilmişler demek ki.
2700mwh bilgisine bende rastladım ama emin olamadım. Aşağıdaki resimde de yazıyor. Orjinal sitesinden aldım. Ancak 750mAh olarak gösterilmiş ve güçlü cihazları çalıştırabildiğini yazıyorlar. 750mAh ile güçlü cihazları nasıl çalıştıracak bilemedim.

Screenshot_20200113-113130.jpg

Sabit bir voltaj vermesi bir avantaj olarak belirtilmiş ama bunun nasıl bir avantaj olduğu açıklanmamış. Pille çalışan tüm cihazlar zaten belli bir voltaj aralığında çalışacak şekilde tasarlanıyor. Sabit voltajlı pil çıktı diye herkes işi gücü bırakıp artık sabit voltajla çalışan devre yapmayacağına göre bu sabit voltaj olayının ne avantajı var net değil.

Ama çok büyük dezavantajları var:

Biteceğine dair hiçbir belirti vermeden, aniden bitiverecek bunlar! El fenerinde düşün. Normal bir pil ile el feneri önce parlak yanacan sonra giderek parlaklığı azalacak ve sen artık pil değişme zamanının geldiğini farkedeceksin. Ama bu, maksimum parlaklıkta yakacak ve sonra da aniden hiç yakmayacak!

İçinde bir regülatör devresi olduğu için kısa süreli yüksek akım çekilemeyecek bunlardan. Mesela bunlarla motorlu birşey çalıştırırsan alacağın tork çok kötü olacak.

Sabit bir voltaj vermesi bir avantaj olarak belirtilmiş ama bunun nasıl bir avantaj olduğu açıklanmamış. Pille çalışan tüm cihazlar zaten belli bir voltaj aralığında çalışacak şekilde tasarlanıyor. Sabit voltajlı pil çıktı diye herkes işi gücü bırakıp artık sabit voltajla çalışan devre yapmayacağına göre bu sabit voltaj olayının ne avantajı var net değil.

Ama çok büyük dezavantajları var:

Biteceğine dair hiçbir belirti vermeden, aniden bitiverecek bunlar! El fenerinde düşün. Normal bir pil ile el feneri önce parlak yanacan sonra giderek parlaklığı azalacak ve sen artık pil değişme zamanının geldiğini farkedeceksin. Ama bu, maksimum parlaklıkta yakacak ve sonra da aniden hiç yakmayacak!

İçinde bir regülatör devresi olduğu için kısa süreli yüksek akım çekilemeyecek bunlardan. Mesela bunlarla motorlu birşey çalıştırırsan alacağın tork çok kötü olacak.
Dikkat ettiyseniz pilin dibinde mavi ışık göstergesi var muhtemelen o ışık azaldığında pilin bitiş süresi göstergesi olabilir

ni-mh pilden ne farkı var. 300mv dışında.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back