Tezgah üstü sütunlu matkap için mengene

Aynen. Dönen makinalarda (torna, matkap,v.s.) eldiven kullanmayın. Latex bile tehlikeli. Latex kullanırken tezgah matkabına elimi kaptırmışlığım var. Uzun kollu giysi de olmamalı. Size bir örnek :

Video'da ses bulunmuyor fakat bunlar rus sanırım.

@mehmetaliözdemir in dediği gibi elle müdahale gerektiren dönen makinalarda eldiven türüne göre tehlikeli durumlar olabilir. Dolanma sırasında rahat kopacak/parçalanacak latex eldivenler daha uygun olabilir.
O kadar da abartmamak lazım. Eldivensiz iş yapılmaz. Eldiven kullanmak Kir, pas, çapak, kıymık tan korur.

Son düzenleme:
O kadar da abartmamak lazım. Eldivensiz iş yapılmaz. Eldiven kullanmak Kir, pas, çapak, kıymık tan korur.

Dönen iş makinası ile eldiven takmak yapılabilecek en tehlikeli hareketlerden birisidir. Bunun sonucunda oluşan kazalar hakkında fikir sahibi olmak için şu resimlere bakılabilir (midesi kaldırmayan bakmasın)

Eline çapak batınca 10 dakika ılık suda bekletiyorsun daha sonra güzel bir ışık altında cımbız ile çok rahat çıkıyor.
Bu çapak gözüne batınca hastahaneye gidiyorsun bu sefer doktor çıkarıyor yaşadım bunu daha önce 10 saniye falan sürmüştü doktorun çıkarması.

El yıkama alışkanlığı edinen birisi için elinin kirlenmesi çok sorun değil eğer paslı bir metal üzerinde çalışmıyorsan.
Her iş yapılırken eldiven takılmaz özellikle bu şekilde yüksek devirlerde ve kuvvetli dönen aletlerle çalışırken.

Eceli gelmemiş. Normalde böyle kazalarda operatör dönen milin etrafına kokareç gibi sarılıyor.
Abi son saniyelere dikkatli bakarsan 1 eliyle tornadan destek alıp tezgahı durduruyor. bana daha önce bu abi böyle birşeyi yaşamış gibi geldi.
Çok soğukkanlı.

O adamı kurtaran soğukkanlılığı değil Ahmet, tişörtün ince olup parçalanması. Yoksa normal tişört olsaydı daha yarım saniye geçmeden kafa kol bacak uçuşuyor olurdu.

Buradan çıkarmam gereken sonuç.
Eğer birgün tornanın başına geçersem eldiven tişört giymemem gerektiği mi?
Eldivenin dolandığına hem şahit oldum hemde farkındayım aynı şekilde önlük giyince'de dolandığını biliyorum bu tişörtü dolnan abi zaten en başından yanlış yapıyor torna dönerken karşıya uzanıyor fakat tişörtün bu şekilde dolanacağı aklıma gelmezdi.

Eldiven, gevşek giysi kesinlikle giyilmeyecek. Sonra yüzük, bileklik, kol saati de takılmayacak. Uzun saç, sakal da olmayacak. Yüz siperliği de takmak gerekir. Gerçi bende gözlük var çoğu zaman siperlik takmıyorum, ama sen bana bakma, tak :)

Eldiven, gevşek giysi kesinlikle giyilmeyecek. Sonra yüzük, bileklik, kol saati de takılmayacak. Uzun saç, sakal da olmayacak. Yüz siperliği de takmak gerekir. Gerçi bende gözlük var çoğu zaman siperlik takmıyorum, ama sen bana bakma, tak :)
Daha önce ne olduğunu anlayayım diye 1-2 dakika gösterdiler bana torna tezgahını.
Somun kalıbı gibi şeyler işliyorlar normalde denediğim tornada.

Küçük bir kapak sabitleme piminin tam alın ile gövde arasında birleşen yerin yumuşak geçişli yapacaktım torna ustasının tabiri ile pah kıracaktım.

ben biraz fazla içeri gittim pah kıracakkken 3-4milim daha içeri gitmişim senden tornacı olmaz dediler birdaha denemedim.

Bende gözlük kullanıyorum:kizgin3:
Bu yaşıma kadar gözlüğümden şikayetim yoktu bu maskeyi takınca sis önüyor önüme:kizgin3: Gerçi artık virüsde geçti taksanda takmasanda kendi bileceğin iş.

Eğer birgün tornanın başına geçersem

Önce tornayı boşta çalıştır, devir sayısını da 1000 yap. Sonra da kulağını aynaya yönlendir ve dinle. O çıkan derin homurtu sesine odaklan. O ses "benim yanımda ciddi ol, laubalilik yapma, yoksa kafanı gözünü yararım!" diyor diye düşün :)

Önce tornayı boşta çalıştır, devir sayısını da 1000 yap. Sonra da kulağını aynaya yönlendir ve dinle. O çıkan derin homurtu sesine odaklan. O ses "benim yanımda ciddi ol, laubalilik yapma, yoksa kafanı gözünü yararım!" diyor diye düşün :)
Aslında biraz paranoyak biriyim.

Kendime ait canavarım var onu kullanacaksam önce taşını söker boşta birkaç dakika döndürürüm dağılacak parçalanacaksa taşsızken olsun bunlar diye.

Sonra taşı takar yine boşta 1-2 dakika çeviririm.
En sonunda keseceğimi keser toplamadan önce yine aynı adımları uygularım.
Bu güne kadar bu testi uyguladığım hiçbir canavar dağılıp fırlatmadı ama olmaz anlamına gelmiyor diye hep yapıyorum bunu.

Aynı adımları elektronik devreyi ilk kez çalıştaracaksam da uygularım ac 220 beslemeli ise seri 100wat lamba ile yaparım beslemeyi.

Devre DC besleniyorsa seri otomobil farıyla yaparım beslemeyi.

Kendime ait canavarım var onu kullanacaksam önce taşını söker boşta birkaç dakika döndürürüm dağılacak parçalanacaksa taşsızken olsun bunlar diye.

Buna gerek yok Ahmet, taşlamada EN KRİTİK konu, diski çevreleyen koruyucu siperliğin takılı olması. Makinanın altındaki yarım daire aparattan bahsediyorum. Eğer bu takılı değilse, senin yaptığın o denemelerin hiçbir faydası olmaz ve o taş da bir gün mutlaka parçalanır ve şarapnel parçaları da bir yerlere saplanır.

1655119787907.png

Buna gerek yok Ahmet, taşlamada EN KRİTİK konu, diski çevreleyen koruyucu siperliğin takılı olması. Makinanın altındaki yarım daire aparattan bahsediyorum. Eğer bu takılı değilse, senin yaptığın o denemelerin hiçbir faydası olmaz ve o taş da bir gün mutlaka parçalanır ve şarapnel parçaları da bir yerlere saplanır.

17781 eklentisine bak
1 taşı 3 uygulamadan fazla kullanmıyorum.

Benim yaptığım cihazı boş çalıştırma testi cihaz dağılacak parçalanacaksa taşsızken dağılsın.
Bu belki dünyada örneği olmayan bişeydir canavarın parçalanıp etrafa saçılması.

Daha önce taş patlattım bir dikkatsizliğim/amatörlüğüm yüzünden beton zemine atılmış m10 bir civatanin dişi kalmamış ve sökemiyorduk aldım canavarı kesmeye başladım yere en yakın yerden kesmem gerekiyordu millet takılmasın diye keserken birkaç saniye beton zemine değen taş dağıldı dağılan parçalardan birisi gözümü çizip geçmiş çevremde nasıl gördüysem öyle çalıştığım için gözlük başlık falan yoktu.

2 hafta çizilen gözüm sarılı gezdim her 3 saat'de 1 damlası vardı onu damlatıp kapatıyordum.

O günden beri 1 taşı en fazla 3 ayrı zamanda kullanırım, kendi numaralı gözlüğüm + 3M markalı camı kaşlarım ve yanaklarıma kadar kapatan bir gözlük takmadan canavarı fişe takmam.

Gözümden sınanıyorum herhalde ben.
Daha önce de hava tabancası ile torna tezgahını temizlerken talaş fırlayıp gözüme girmişti onda da hastahaneye gittim gözümün içine taktıkları bir aparat ile gözümü kırpamadım saç telinden ince ucu bulunan bir cımbız ile doktor almıştı gözümden bu o kadar zor bir süreç değildi sadece devamlı gözümü kırptığımda batma oluyordu doktor çıkarınca geçti.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back