TFT LCD COLOR Monitör Voltaj Regülatör Arızası

IMG_20201122_124359.jpg
IMG_20201122_124813.jpg
IMG_20201122_124819.jpg
IMG_20201122_125759.jpg

Piyasadaki mikroskopları bilmediğimden kıyaslama yapamıyorum. Görüntüler hakkında yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

IMG_20201122_134516.jpg
IMG_20201122_134629.jpg

Yakınlığı 3cm mesafeye düşürürsem, 3mm cismi ekranda 33mm olarak yani 11X görebiliyorum. Sonuç olarak fiziksel limitin ~10X olduğunu söyleyebilirim. 3cm çok az mesafe gibi gelebilir ama kamerayı dik odaklamadığım için PCB üzerinde çalışmam mümkün. Bir de bu kameranın dijital yakınlaştırma, gece görüş vb bir çok imkanı var. Şu an bağlı olduğu masa tripotu üzerinde zar zor ayakta duruyor. Onları test edebilmem için daha rijit bir mekanizma yapmam gerek. Bu haliyle menü tuşlarına basmaya kalktığımda eziyete dönüyor.

IMG_20201122_143746.jpg

Piyasadaki mikroskopları bilmediğimden kıyaslama yapamıyorum. Görüntüler hakkında yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

6126 eklentisine bak6125 eklentisine bak

1606050638627.png

Bende böyle birşey var ve hiç kullanışlı değil. Nerdeyse hiç işime yaramıyor. Parmağıma baktığım zaman çok güzel gösteriyor ama karta bakınca, aslında herhangi bir metale bakınca yüzey parlıyor ve net görünmüyor. Işığıda kıssam veya ışık açısınıda değiştirsem sorun devam ediyor.

Cep tel+büyüteç uygulamasını kullanıyorum.

Bende böyle birşey var ve hiç kullanışlı değil. Nerdeyse hiç işime yaramıyor. Parmağıma baktığım zaman çok güzel gösteriyor ama karta bakınca, aslında herhangi bir metale bakınca yüzey parlıyor ve net görünmüyor. Işığıda kıssam veya ışık açısınıda değiştirsem sorun devam ediyor.
Bunun aynısından bende de var. Dediğin gibi hiç işe yaramıyor. Cep telefonu için de lens takımım var ama telefonun ekranı kararıyor filan uğraştırıcı.

Bir de bu maceraya kameraya 15TL, ekrana 10TL + 8.5 entegre parası 20 TL harcadığım için giriştim. Bu Samsung kameranın optik ve lensinde harika özellikler var. Bu hali ile piyasada satılan 60-90x 300 dolarlık cihazlarla yarıştıramam ama kullanım yoğunluğuma da bakarsan onları aratmamasını umuyorum. Bir de bu kameralarda 50mm makro lens oluyor. Eğer öyle bir şeye denk gelirsem o zaman ciddi bir çözüm olur. Hatta 300 dolarlık kameraları emsal olup fiyatı ile tokatlar. :D

Şimdilik net konuşabilmem için buna düzgün bir şasi ayarlayıp, biraz kullanıp denemem lazım.

1606053934244.png

Ekler

• 1606053928572.png
    1606053928572.png
    601.5 KB · Görüntüleme: 148
Bir de denk gelirse şunun gibi cihazlar bu iş için kullanılabilir. Artık tercih edilmediklerinden uygun fiyata alınır.

Buradaki lens de iyiymiş, bendeki lens ile 5 cm kadar yakın çalışmak gerekiyor. Aslında aklımda başka bir tane daha proje var ama kafamdaki gibi makro lens bulamıyorum.

Bugün ekranı kullanırken arka plan ışığı sürekli kapanıp durdu. Aydınlatma soketi yerine otursun diye biraz oransız güç kullandım ve soket yerinden koptu. Bende aydınlatmaya giden soketi devre dışı bırakıp, kopuk olma ihtimaline karşı kısalttığım kabloyu doğrudan lehimledim. Eski bant yapışkanlarını alkol ile temizledim. Lehimlediğim kabloyu kapton bant ile sabitledim. Sorun çözüldü gibi duruyor.

IMG_20210310_022750.jpg
IMG_20210310_022805.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,772
Üyeler
2,460
Son üye
ByMalicious

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back