TINA ile NE555 simulasyonu

taydin

Timur Aydın
Staff member
NE555 test devresini bir de TINA simulatörü ile denedim. Bu simulatör ile tüm işlevler hatasız olarak çalıştı.

Şu testi yapıyorum:

P2 %20 yapılırsa OUT lojik 1 oluyor (3.6V gibi)
P2 %50 ye döndürülünce OUT lojik 1 kalıyor.
P1 %80 yapılırsa OUT lojik 0 oluyor (20 mV gibi)
P1 %50 ye döndürülünce OUT lojik 0 kalıyor.

OUT lojik 1 iken RESET girişini şaseye çekiyorum anahtar ile. OUT lojik 0'a düşüyor. RESET'i şaseden ayırınca OUT lojik 0 kalıyor.

Bu testler başarılı olunca herhalde hazır kurulu devreleri de doğru bir şekilde çalıştırır diye düşünüyorum. Basit bir devre ile deneme yapacağım.

1576075958020.png

Şu iki video da 555'i çok güzel anlatıyor. Bakalım ben anlayabilecek miyim :D

NE555'i anlaman için şu iki şeyi çok iyi anlaman lazım önce:

1) SR flip flop nedir, nasıl çalışır?

2) Komparatör nedir ve nasıl çalışır?

Bunları anladıktan sonra herşey mantık yapar, çünkü NE555'in içinde bir SR flip flop ve bunu süren iki tane komparatör var. Bir de komparatörlerin birer uçları dirençli bir gerilim bölücü ile sabit referans voltajlarına bağlanmış.

Sen gene o videoları seyret, ama bu dediğimi iki şeyi anlamadıktan sonra iş ezber olur.

Bunları anladıktan sonra herşey mantık yapar, çünkü NE555'in içinde bir SR flip flop ve bunu süren iki tane komparatör var. Bir de komparatörlerin birer uçları dirençli bir gerilim bölücü ile sabit referans voltajlarına bağlanmış.

Sen gene o videoları seyret, ama bu dediğimi iki şeyi anlamadıktan sonra iş ezber olur.
Tamam abi onlarada bakayım.

Bir de aynı siteden bir timer (monostable) simulasyonu yapalım

1576078882349.png

Devreyi kuruyoruz gene simulasyon beklenen sonucu veriyor.

1576078972718.png

Burada kullanılan R2 ve C2 değerlerine göre RC zaman sabiti:

τ = RC = 220 ms

NE555 için komparatör eşik voltajlarını da hesaba katmak için bu zaman sabitini 1.1 ile çarpmamız gerekiyor. Dolayısıyla hesaplanan zaman 242 ms gibi oluyor. Grafik üzerinde ölçtüğümüz zaman sonucu 242.57 ms olarak görüyoruz, beklenen değere çok yakın.

1576079237944.png

Abi komparatör hakkında düzgün bir bilgi bulamadım. Muhtemelen benim bilgisizliğimden kaynaklı. Örnek bir link yada döküman paylaşabilir misin?

Forumumuzda bununla ilgili konu var :)

Forumumuzda bununla ilgili konu var :)

Döndük dolaştık opamp'a geldik yine :D

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back