TL071 Yüksek Kalite Düşük Gürültülü Preamp

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Zamanın birinde bunu da yapmış ve test etmiştim. Normal olarak çalışıyor ama teknik detaylarını üstadların yorumuna bırakıyorum. Yapmak isteyenler için Proteus dosyası aşağıdadır.

TL071 Kullanarak Yüksek Kalite Düşük Gürültü Mic Preamp

İşte TL071 IC kullanarak çok kaliteli düşük gürültü mikro amplifikatör devresinin bir devresi. TL071, pek çok iyi özelliklere sahip, düşük maliyetli, yüksek performanslı bir işlem amplifikatörüdür. Pille çalışan projeler için ideal olan düşük güç tüketimi gibi. Kısa devre korumalı,

Düşük gürültü ve düşük harmonik bozulma vb.

Mikrofonun ön preamp durumunda bu opamp IC'nin kullanılması, transistörle kıyaslandığında çok daha iyi bozulma filtresi verecektir. Devre düşük gürültü ve yüksek kazançlı mikrofon amplifikatörünün gerekli olduğu birçok amaç için kullanılabilir. Sadece tek bir besleme ile çalıştırılabilir ve çalışma voltajı 9 ila 12 V DC olacaktır.

Devre, IC ile sadece birkaç harici bileşen oluşturmak ve kullanmak için çok basittir. Diğer benzer opamp IC'ler ve TL071 serisi IC'ler de devre ile çalışacak, ancak performans biraz değişebilir.

tl071 preamp şema.png

tl071 preamp ares pcb.png

tl071 preamp 3d_1.png

tl071 preamp 3d_2.png

tl071 preamp 3d_alt.png

Ekler

• TL071 Preamp.zip
    22.9 KB · Görüntüleme: 303
Son düzenleme:
Zamanın birinde bunu da yapmış ve test etmiştim. Normal olarak çalışıyor ama teknik detaylarını üstadların yorumuna bırakıyorum. Yapmak isteyenler için Proteus dosyası aşağıdadır.

TL071 Kullanarak Yüksek Kalite Düşük Gürültü Mic Preamp

İşte TL071 IC kullanarak çok kaliteli düşük gürültü mikro amplifikatör devresinin bir devresi. TL071, pek çok iyi özelliklere sahip, düşük maliyetli, yüksek performanslı bir işlem amplifikatörüdür. Pille çalışan projeler için ideal olan düşük güç tüketimi gibi. Kısa devre korumalı,

Düşük gürültü ve düşük harmonik bozulma vb.

Mikrofonun ön preamp durumunda bu opamp IC'nin kullanılması, transistörle kıyaslandığında çok daha iyi bozulma filtresi verecektir. Devre düşük gürültü ve yüksek kazançlı mikrofon amplifikatörünün gerekli olduğu birçok amaç için kullanılabilir. Sadece tek bir besleme ile çalıştırılabilir ve çalışma voltajı 9 ila 12 V DC olacaktır.

Devre, IC ile sadece birkaç harici bileşen oluşturmak ve kullanmak için çok basittir. Diğer benzer opamp IC'ler ve TL071 serisi IC'ler de devre ile çalışacak, ancak performans biraz değişebilir.

2653 eklentisine bak

2652 eklentisine bak
Abi bu çok güzel oldu çok teşekkür ederim

Abi ben k.maras goksunda oturuyorum ineklerimiz var çobanın dağda kalıyorum çoğu zaman oraya kuracagim
Hayat sana güzel. Bedava süt, yoğurt, peynir, tereyağ... hemide organik. Katıksız :)
Ben 5kg süte 18 lira veriyorum. 750gr peynir çıkıyor. 1-2 hafta anca yetiyor. Yalnız senin kaval çalman lazım. Bağlamayı bırak. Eski köye yeni adet getirme :katil1: :katil1:

İşte devrenin frekans tepkisi:

1580679447177.png

100 Hz'deki kazanç 15 dB, 6.5 kHz de kazanç 99.5 dB ( :cheeky2: ) seviyesine fırlıyor, sonradan da hızla düşüyor. Bir amfinin frekans tepkisi böyle olmaması lazım. Az çok düz bir yatay çizgi olması lazım.

Buradaki hata, sabit bir geri besleme olmamasından kaynaklanıyor. Geri besleme ve dolayısıyla kazanç frekansa göre değişiyor. "Yükseltsin de ne olursa olsun" mantığında gidilirse, evet, telden gelen titreşimleri yükseltir. Sazın üst tellerinin sesi az yükseltilir, alt teller çok yükseltilir.

İşte devrenin frekans tepkisi:

2655 eklentisine bak

100 Hz'deki kazanç 15 dB, 6.5 kHz de kazanç 99.5 dB ( :cheeky2: ) seviyesine fırlıyor, sonradan da hızla düşüyor. Bir amfinin frekans tepkisi böyle olmaması lazım. Az çok düz bir yatay çizgi olması lazım.

Buradaki hata, sabit bir geri besleme olmamasından kaynaklanıyor. Geri besleme ve dolayısıyla kazanç frekansa göre değişiyor. "Yükseltsin de ne olursa olsun" mantığında gidilirse, evet, telden gelen titreşimleri yükseltir. Sazın üst tellerinin sesi az yükseltilir, alt teller çok yükseltilir.
Geri besleme derken opampın karşılatırıcı özelliğini mi kullanacağız abi? Bu devreyi olması gerektiği hale getirebilirsek hem güzel kaynak olur hemde benzer opamplarda da aynı mantık üzerinden devre yapılabilir.

Karşılaştırıcı değil. Bu devrede opamp, eviren yükselteç modunda kullanılıyor. Ama opamp'in eviren girişinde bir direnç yok, o yüzden devrenin kazancı C1'in belli bir frekanstaki empedansı ile şekilleniyor.

Bu devreyi biraz adam etmek için öncelikle C1 ile opamp arasına bir direnç koyuyoruz. Sonra da düşük frekanslar daha iyi geçsin diye C1'in değerini 10 µF yapıyoruz. Sonuç:

1580682556673.png

Görüldüğü gibi böyle yapınca 20 Hz ve 20 kHz arasında ortalama 42 dB gibi bir kazancımız var. Kazanç da en fazla 4 dB oynuyor uç noktalarda.

Bu devreyi biraz adam etmek için öncelikle C1 ile opamp arasına bir direnç koyuyoruz. Sonra da düşük frekanslar daha iyi geçsin diye C1'in değerini 10u yapıyoruz. Sonuç:

2656 eklentisine bak

Görüldüğü gibi böyle yapınca 20 Hz ve 20 kHz arasında ortalama 42 dB gibi bir kazancımız var. Kazanç da en fazla 4 dB oynuyor uç noktalarda.
42dB yeterli midir peki abi?

42dB yeterli midir peki abi?

Evet. Kabaca 1mVpp gelse mikrofondan aşağı yukarı 100 mVpp çıkar. Bu da bir amfinin girişini sürebilir. Devredeki R5 sadece simulasyon için konmuştur, gerçek devrede onun yerine amfinin girişi olacak.

V1 de mikrofonu temsil ediyor.

Evet. Kabaca 1mVpp gelse mikrofondan aşağı yukarı 100 mVpp çıkar. Bu da bir amfinin girişini sürebilir. Devredeki R5 sadece simulasyon için konmuştur, gerçek devrede onun yerine amfinin girişi olacak.

V1 de mikrofonu temsil ediyor.
Ben o zaman yarın bunu düzenleyeyim tekrar. @Mehmetkrac550 yapsın. Belki bende yaparım. Ama benim iş biraz karışık. Dinamik mikrofondan pc onboard ses kartına giricek. Neyle karşılaşırım bilmiyorum. @Mr_YAMYAM abi de konuya icabet edip baskı devre kısmındaki bilimsel yorumlarını esirgemezse ona göre şekillendirirz.

Ben o zaman yarın bunu düzenleyeyim tekrar. @Mehmetkrac550 yapsın. Belki bende yaparım. Ama benim iş biraz karışık. Dinamik mikrofondan pc onboard ses kartına giricek. Neyle karşılaşırım bilmiyorum. @Mr_YAMYAM abi de konuya icabet edip baskı devre kısmındaki bilimsel yorumlarını esirgemezse ona göre şekillendirirz.
O zaman abi son PCB durumunu halledip yapalım sonuç ne olacak

Açık döngü kazancı gürültü veya kalite ile ilgili değildir abi. OPAMP bant genişliği ile ilgilidir. Açık döngü kazancı 100 bin olan bir opamp de çok düşük gürültülü ve çok düşük THD li olabilir ve çok yüksek kazanç sağlayabilir.

Açık döngü kazancı gürültü veya kalite ile ilgili değildir abi. OPAMP bant genişliği ile ilgilidir. Açık döngü kazancı 100 bin olan bir opamp de çok düşük gürültülü ve çok düşük THD li olabilir ve çok yüksek kazanç sağlayabilir.
Abi bana bu opampı modifiye edbilirmisiniz en hassas sekilde

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back