TL071 Yüksek Kalite Düşük Gürültülü Preamp

@Mr_YAMYAM hocam çok güzel bilgi ve kaynaklar veriyorsun, balans konusunu senin sayende açıp okudum, kafamda soru ve yanıtlar oluştu. Ancak keşke mesajları daha kısa tutsan veya uzun mesajları ayrı konuya taşısan. Konular halihazırda dağılmaya çok müsait. Bence forumda "x konusunu bilmen için y konusunu bilmen lazım, y için ayrı konu açıyorum" diyip devam etmek daha yaygın olmalı. Mesela burada TL071 diye başlanmış ama konu FFT yazılımlarına ve ses arayüzlerine kadar gelmiş. Senin Audition mesajı da tek başına konu olabilir.

Bu fikir ayrılığı konusu kanımca forumda az insan olmasından. Her konunun 3-5 uzmanı olsa onlar da görüşünü yazardı, bir sonuca varılırdı. Zamanla böyle olacağını umuyorum.

@Mr_YAMYAM hocam çok güzel bilgi ve kaynaklar veriyorsun, balans konusunu senin sayende açıp okudum, kafamda soru ve yanıtlar oluştu. Ancak keşke mesajları daha kısa tutsan veya uzun mesajları ayrı konuya taşısan. Konular halihazırda dağılmaya çok müsait. Bence forumda "x konusunu bilmen için y konusunu bilmen lazım, y için ayrı konu açıyorum" diyip devam etmek daha yaygın olmalı. Mesela burada TL071 diye başlanmış ama konu FFT yazılımlarına ve ses arayüzlerine kadar gelmiş. Senin Audition mesajı da tek başına konu olabilir.

Bu fikir ayrılığı konusu kanımca forumda az insan olmasından. Her konunun 3-5 uzmanı olsa onlar da görüşünü yazardı, bir sonuca varılırdı. Zamanla böyle olacağını umuyorum.
Bu konuda seninle aynı fikirdeyim. Daha bu sabah bu tl071 içindeki ses kartı, programı vs gibi konuları başka bir yere taşımayı düşündüm ama kararsız kaldım. Çünkü bir önceki girişimim de son yazılan mesajları taşıdığım yerde ilk başa yapıştırmıştım. Böylece ilk yazılan mesajlar sonra yazılmış gibi aşağıda kaldı. Düzeltmenin bir yolunu bulamadım. Bu konuda taydin abi ile bir görüşme yapacağım.

Ben burada şunu amaçlamıştım. Ben bu devreyi bir yapayım elime alayım varsın gürültüsü -55 olsun -45 olsun. Ne yapmışım kulağımla bir duyayım veya bir şekilde ölçeyim ki "haaa olmamış bu" diyebileyim. "Bir musibet bin nasihattan iyidir" Aklımda kalacağına neden olmadığını öğreneyim ki birdahakine "bu, bu yüzden olmadı" diyebileyim. Yoksa sürekli "böyle yapsam nasıl olur du" sorusu aklımda beni dürtüp duracaktı.

TrueRTA ile yapılan ölçümde devrenin en son halinin arka plan gürültüsü -80 dBV un altında zaten. Yani TL071 nin kendi öz gürültüsü çok da kötü değilmiş. Bu devrede amaç bir bağlama piezosu veya manyetosu yükseltmek ise, devre bu hali ile kullanılabilir. Piezo da amfinin dibine lehimlenir bir de pil ile beslenirse gayet randımanlı çalışır.

Ama eğer bir el mikrofonu ile kullanılacaksa, mikrofon ile amfi arasındaki birkaç metre kablonun kapacağı 50 Hz lik gürültü sorunu olur. Bu durumda bu devreyi XLR giriş olacak şekilde değiştirmek lazım. Ama bunları işte yapıp denemek, sorunları görmek ve ona göre çözüm üretmek daha iyi. Yoksa ezberden gidilmiş, iyi öğrenilmemiş olur.

@Gokrtl
Taydın abi ile istişare edip TL071 li devre yaptığına göre konuya benim icabet etmem yanlıştır.
Tekrar ediyorum...
Altın kaplama entegre de kullansan sonuç değişmeyecektir.
Bu olmuş bu olmamış diyebilmen için de ölçümlerin nasıl yapıldığını bilmelisin.
Elinde ölçü aletin var mı? YOK.
Sana nasıl ölçüm yapabileceğin konusunda öneride bulundum mu? Hee.
Ya binlerce dolar harcayıp ölçü aleti alacaksın. Kullanmayı bilmesen de bizler öğretiriz, ya da önerimdeki adobe programını kullanmayı öğrenip hangi ölçümlerin ne anlama geldiğini kavramaya çalışacaksın.
İlla adobe kullanmak zorunda da değilsin. Güvenilir bir başka ölçüm programın varsa bile nasıl ölçeceğini herkesler anlatabilir.
Bak herkesler bana konuyu dağıttığımı söyleyip karşı çıkıyor.

Bu durumda benim sessiz kalmam mantıklı değil mi.
Abi sen bana adobenin detayını anlat. Ben yarın ölçüm yapmaya çalışayım onunla. Mesela önce onboard ses kartımın kendi gürültüsünü ölçeyim.

Resimdekileri Aldım. Kargo Bekliyorum.

behringer-u-control-uca202-usb-ses-karti-0aa8.jpg
behringer-xenyx-802-deck-mixer-mini-mikser-behringer-29174-29-B.jpg

Hayırlı olsun Gökhan güle güle kullan, çok iyi bir seçim oldu. Benim UCA202 de biraz önce teslim edildi :) Bakalım TrueRTA ne diyecek bu işe ...

Hayırlı olsun Gökhan güle güle kullan, çok iyi bir seçim oldu. Benim UCA202 de biraz önce teslim edildi :) Bakalım TrueRTA ne diyecek bu işe ...
Sıka sıka patladım en sonunda abi. İkisini birden alıverdim.
Bu arada tüvtürkten randevu alacağım diye 60tl dolandırıldım. Google a tüvtürk yazıyorsun adamların sitesi devletin resmi sitesinden önce çıkıyor. Böyle bir işiniz olursa dikkatli olun.
reservasyon.tuvturk.com.tr sahte
tuvturk.com.tr gerçek.
Eskiden domainin başına sadece domain sahibi subdomain koyabiliyordu. Şimdi bu kural değişmiş galiba. Anlamadım gitti.

tuvturk.com.tr nin başına başkası subdomain koyamaz yav. Onu yapması için o alan adının DNS'ine erişiminin olması lazım. Senin dediğin sahte site benzer bir alan adı ile kandırıyordur, mesela tuvturk.com veya tuvturkrandevu.com falan.

tuvturk.com.tr nin başına başkası subdomain koyamaz yav. Onu yapması için o alan adının DNS'ine erişiminin olması lazım. Senin dediğin sahte site benzer bir alan adı ile kandırıyordur, mesela tuvturk.com veya tuvturkrandevu.com falan.
Abi linki reservation.tuvturk.com.tr bu.
Buradan girdiğin zaman ücret alıyor.
Ama tuvturk.com.tr den girince ücretsiz.
Aradım tuvturkü bizim değil site diyor. Cidden hala anlamış değilim nasıl olduğunu.
Yani tuvturk.com.tr nin başına reservation konuyca yine tuvturk.com.tr nin olması lazım.

Mikser gedi. Ses kartı yok daha piyasada.

20200212_152319.jpg

@Mr_YAMYAM abi TL071 testi aşağıdaki video da. 3 ayrı videoyu birleştirdim. Senin için ekran ayarları ile oynayıp büyük çekmeye çalıştım.

Aslında gayet iyi.
En yüksek seviye ile en düşük gürültü seviyesi senin dinamik alanındır.
Benim gördüğüm -48 gürültü eşiği ile max -10db seviyen var.
Bu da sana 38db lik bir dinamik alan demektir.
Ancak bunun gerçek hesabı referans alınarak belirlenebilir.
Konuşma için yaklaşık 30-40cm uzaklıktan mikrofona normal tonda konuşulunca elde edilecek değerler önemlidir.
Yoksa mikrofona kulağının dibinde bağırıyorsan hiç anlamı yoktur.
Şimdi de o mikseri test edebilirsin.
Gelen gabloyu PC nin line ineğine bağlarsın. Laleleri de mixere bağlarsın.
Mikser potları masterler dahil 0db kazanç ayarında iken gürültü seviyelerine bakabilirsin.
Gürültü ölçümleri her bir kanal için ayrı ayrı yapılmalıdır.
Master potları 0db seviyesine alınır.
Mic 1 potu (FADER alttaki) 0db seviyesine alınır. En yukardaki mik gain sonuna kadar açılarak boştaki gürültü seviyesi adobeden ölçülür. Bu ölçümdeki PPM seviyesi önemli olup, spectrumda hangi frekanslarda fazla olduğu gözlemlenir.
Sonra ilk mik kanalı kapatılarak ikinci mik kanalı aynı şekilde test edilir.
Gerek görülürse mixerin line kanalları da aynı şekilde test edilir.
Biraz zamana ihtiyacım var. Kızımın kurs saati geliyor. Hatun markete gitt diye tepemde sürekli :D

@Mr_YAMYAM abi TL071 testi aşağıdaki video da. 3 ayrı videoyu birleştirdim. Senin için ekran ayarları ile oynayıp büyük çekmeye çalıştım.

Yav -300 dB lerde sinyal gösteriyor o :kizgin2: Galaksiler arasındaki uzay boşluğunu bile ölçsen ondan daha fazla gürültü vardır !!! O ölçümüm zerre kadar bir anlamı yok.

Aşağıdaki skalada da - 60 lardan bahsediyor. Bu programla böyle ölçümler yapıyorsan birşeyleri ölçtüm deme.

Yav -300 dB lerde sinyal gösteriyor o :kizgin2: Galaksiler arasındaki uzay boşluğunu bile ölçsen ondan daha fazla gürültü vardır !!! O ölçümüm zerre kadar bir anlamı yok.

Aşağıdaki skalada da - 60 lardan bahsediyor. Bu programla böyle ölçümler yapıyorsan birşeyleri ölçtüm deme.
Usta ne dediyse ben onu yaptım. Ve çıkan değerleri anbean paylaştım.

Usta ne dediyse ben onu yaptım. Ve çıkan değerleri anbean paylaştım.

Dediğim gibi, sadece spektrumun görsel olarak şekli anlamlı burada. Rakam olarak değerler tamamen boş.

Dediğim gibi, sadece spektrumun görsel olarak şekli anlamlı burada. Rakam olarak değerler tamamen boş.
Abi orada 0db diye bir ayar vardı. Ben onu 150db yapmıştım. Şimdi jeton düştü. Ondan olabilir.
Çünkü yamyam abi bana bir yeri 150db yap dedi ama versiyon farkından bulamadık orayı. Ben de burasıdır diyerekten yapmıştım. Galiba ondan kaynaklı. Tahminim normalde 150db olan analizer skalasını benim müdahalem ile 300 yapmış olabilir.

Abi orada 0db diye bir ayar vardı. Ben onu 150db yapmıştım. Şimdi jeton düştü. Ondan olabilir.
Çünkü yamyam abi bana bir yeri 150db yap dedi ama versiyon farkından bulamadık orayı. Ben de burasıdır diyerekten yapmıştım. Galiba ondan kaynaklı. Tahminim normalde 150db olan analizer skalasını benim müdahalem ile 300 yapmış olabilir.

O hatayı düzeltsen bile, kalibrasyon yok. Ölçülen rakamlar ses kartındaki gerçek voltaj değerlerini yansıtmıyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,658
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back