Toner çıktısını koyulaştırma

taydin

Timur Aydın
Staff member
PCB üretme amaçlı olarak lazer yazıcı ile çıktı aldığımızda, eğer lazer yazıcı çok üst seviye, profesyonel bir alet değilse, bu çıktının ışık geçirmezliğinin çok da iyi olmadığını görüyoruz. Bu sorunu çözmek için EEVBlog'da birisinin bir sprey kullanarak toneri kararttığını okudum. Verdiği marka Türkiye'de bulunan birşey değil ama onun muadili şu var:

1626774441954.png

Youtube'da bir vatandaşımız da bunu deniyor ve sonuç gerçekten muhteşem.

Tabi spreyin fiyatı da muhteşem. Bunun muadili veya alternatifi birşey mutlaka vardır, araştırmaya devam edeceğiz.

Eğer bu spray sayesinde 0.2mm yol basılabilirse dry film ile uğraşmaya değmez. Evde hobi amaçlı tek tük pcb yapanlar için fiyatı iyi bence. Beni enaz 2 sene götürür diye düşünüyorum.

Ben yine baskıyı toner transfer ile yapıp sadece boyama işi için uva pozlama kullanabilirim.
Burada yine tek ihtiyacım olan iyi ısınan bir laminasyon cihazı. Bu cihaz beni hem ütüden kurtarır hemde çift taraflı baskıyı kolaylaştırır.

Dry Film işi çok uğraştırıcı bir iş. Eğer bazı adımları otomatikleştirebilirsek güzel olur. Yoksa zaman, emek ve karanlıkta çalışma işine alışmak gerekiyor.

Tiner buharı da işe yarıyor.
Baskıyı veya transfer ediyorsanız PCB yi uygun bir kap içine 2-3 mm yüksekliğinde tiner koyup bir kaç cm yukarıdan buharda bekletmek, özellikle geniş poligonlarda tonerin homojenleşmesini sağlıyor.

Eğer bu spray sayesinde 0.2mm yol basılabilirse dry film ile uğraşmaya değmez. Evde hobi amaçlı tek tük pcb yapanlar için fiyatı iyi bence. Beni enaz 2 sene götürür diye düşünüyorum.

Ben yine baskıyı toner transfer ile yapıp sadece boyama işi için uva pozlama kullanabilirim.
Burada yine tek ihtiyacım olan iyi ısınan bir laminasyon cihazı. Bu cihaz beni hem ütüden kurtarır hemde çift taraflı baskıyı kolaylaştırır.

Dry Film işi çok uğraştırıcı bir iş. Eğer bazı adımları otomatikleştirebilirsek güzel olur. Yoksa zaman, emek ve karanlıkta çalışma işine alışmak gerekiyor.

Bu sprey dry filme alternatif değil. Dry filmden kurtarmıyor, sadece dry film ile daha iyi sonuç almanı sağlıyor.

Tiner buharı da işe yarıyor.
Baskıyı veya transfer ediyorsanız PCB yi uygun bir kap içine 2-3 mm yüksekliğinde tiner koyup bir kaç cm yukarıdan buharda bekletmek, özellikle geniş poligonlarda tonerin homojenleşmesini sağlıyor.

Onu zamanında denemiştim pek fark yaratmamıştı. Ama aradan uzun zaman geçti tekrar deneyip sonuca bakmak lazım. Bu spreyin yarattığı fark inanılmaz derecede, sanki ofset baskı yapılmış gibi oluyor çıktı.

Bu sprey dry filme alternatif değil. Dry filmden kurtarmıyor, sadece dry film ile daha iyi sonuç almanı sağlıyor.
Onu anladım abi de dry film toner transfere nazaran daha çok uğraştırıyor. O bakımdan dedim. Yani bu sprey sayesinde plaketi asite atınca ince yolların altına giremiyorsa asit, ben toner transferi tercih ederim. Tabi yine söylüyorum sadece tek taraflı pcb için.

Onu anladım abi de dry film toner transfere nazaran daha çok uğraştırıyor. O bakımdan dedim. Yani bu sprey sayesinde plaketi asite atınca ince yolların altına giremiyorsa asit, ben toner transferi tercih ederim. Tabi yine söylüyorum sadece tek taraflı pcb için.

Tamam. Eğer senin toner transfer PCB'lerini daha da geliştiriyorsa kullanabilirsin tabiki.

Bu tabi dry filmden vaz geçeceğim anlamına gelmesin. O konuda da kaliteli çıktılar alana kadar devam.

Gecen hafta bir tanıdık arkadaş vardı. Sohbet ederken yeni şirket kaşesi yaptırdım.

Aydıner üzerine aldığı lazer çıktısını tiner olan bir kutu içinde 2 dakika bekletti. Tonerin dokusu daha koyulasmisti. Ne yaptığını tahmin etmiştim sorduğumda ışık geçirgenligini azalttığını söyledi.

Toner koyulaştırıcı gelmeden bir PCB resminin çıktısını alayım dedim kağıda. Lazer yazıcı HP Laserjet 2420 DN.

Çıktı en azından kağıtta iyi görünüyor

IMG00024.JPG

Ama ölçekleme sorunu var. Kicad'e çıktıyı gerber yerine PDF dosyaya yapmasını söyledim. Acaba burada mıdır sorun anlamadım. Padlerin arasındaki mesafe olması gerekenden az. Entegre kesinlikle girmeyecektir.

IMG00025.JPG

Bu sorunu önce halletmem lazım, yoksa aydınger ile denemenin hiçbir anlamı yok. Kicad'den PDF çıktısı alınırken mi oluyor acaba bu hata, yoksa PDF çıktısı yazıcıya gönderildikten sonra mı oluyor? Bu yazıcı işlerini oldum olası sevmem. Yazdırırken bu hatayı giderecek bir ölçekleme katsayısı kullanabilirim, ama bu hatanın olmaması lazım, hata kaynağını öncelikle gidermeye çalışacağım.

Kicad içerisinde ölçüler doğru

1627497373089.png

Yazıcı ayarlarındadır büyük ihtimal. Pdf ekle birde ben çıktı alayım bakalım.

Şimdi ayarlara baktım, kağıt ayarı A4. Bazan US Letter olup ölçekleme hatası olabiliyor.

Ekler

• bpm_pod-F_Cu.pdf
    3.7 KB · Görüntüleme: 122
Şimdi ayarlara baktım, kağıt ayarı A4. Bazan US Letter olup ölçekleme hatası olabiliyor.
Bende mikronluk hata ile çıkıyor. O kadar kusur kadı kızında da olur. Sen yazıcı ayarlarına bak abi.

20210728_215208.jpg

40 ayaklı dip entegreyi düşün. Burada küçücük görünen hata, DIP40 da çok bariz hale gelecek. Bendeki biraz küçülterek bastı sendeki biraz büyüterek.

Tamam buldum sorunu. Benim PDF uygulaması (Okular) yazdırırken ölçekleme seçeneği var. Ben "Fit to printable area" seçili iken basmışım. Şimdi "None; print original size" dedim ve şu anda ölçü tam oturuyor.

1627499067137.png

IMG00026.JPG

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,785
Üyeler
2,463
Son üye
Yanç

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back