Tornada dengeli dönmeyen (yalpalayan) iş parçasını dengelemek

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bazan tornaya bağladığımız iş parçasını çok kısa bir yerinden tutabiliyoruz ve böyle yapınca da iş parçası yalpalıyor ve tam olarak torna ekseninde dönmüyor. Bu problemi çözmek için yaygın olarak kullanılan rulman tekniğini uyguladım. Tornaya kesici kalem gibi bağlanan, ama ucunda kesme ucu yerine bir rulman olan bir kater yapıyoruz.

Göbek çapı 30 mm olan bir rulman kullandım. Başka herhangi bir çap da kullanılabilir, önemli değil, ben elimde olanı kullandım. Elimde firelerden, 36 mm çapında bir çelik silindir kullandım.

IMG_20190511_133043.jpg

36 mm lik çubuğun ucunu 30 mm çapa getirdim. Bunu çok dikkatli yapmak lazım ve birden fazla aşama ile bu değere yaklaşmak lazım. Ben aşama aşama 30.00 mm değerine getirdim. Sonra da eğe kullanarak ölçüyü 29.98 mm ye getirdim. Buradaki 0.02 mm boşluk, rulmanın sıkı bir şekilde geçmesini, ama gerekirse de çıkarılabilmesini sağlıyor. Eğer bundan biraz daha fazla olursa boşluk, rulman gevşek bir şekide giriyor ve oynuyor. Biraz daha az olursa da rulman hiç girmiyor.

Kesin olarak önce 30 mm ye mümkün olduğunca yakın gelinmeli ve son ölçüye getirme işlemi eğe ile yapılmalı.

IMG_20190511_134341.jpg

IMG_20190511_134356.jpg

Sonra da aparatın tornaya bağlanabilmesi için alt ve üstünü birbirine paralel bir şekilde frezede düzledim

IMG_20190511_135922.jpg

IMG_20190511_140901.jpg

Aparatın tornaya bağlanma şekli

IMG_20190511_140539.jpg

Bu şekilde aparatı tornaya bağladıktan sonra yalpalayan iş parçasını hafifçe aynaya sıkıyorız ve rulmanı yavaşça yaklaştırıyoruz. Aşağıdaki videoda beni bunu yaparken görebilirsiniz. Cep telefonu ile çektim ve bir türlü fokuslayamadı, bir dahakine manuel fokus ile çekeceğim

Slm,lar Kardeş
Bezler zamanında ya bakır çubuk tutarak yada kurşun çekiçle yapardık devir çok değişti.
Hayırlı uğraşlar.

Aramızde eski profesyonel tornacı olması güzel birşey. Bende de 1 m lik bir torna var, internetten öğrendiğim kadarıyla kullanıyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back