TP 4056 Şarj Modülleri İle Yaşadığım Sorunlar Ve Çözümleri

Arkadaşlar merhaba; TP 4056 ile yaşadığım sorunlar ve çözümleri

Modülün pili görmemesi; entegrenin çıkışındaki kutupsuz 10 uF kondansatörü söküp yerine kutuplu 10 uf kondansatör takarak sorunu çözdüm.

Pil şarj ederken akımın dalgalanması; yaylı pil yuvası yerine sıkıştırmalı pil yuvası kullanarak sorunu çözdüm.

Modül istenilen akımı vermiyor (1A); bunu tam olarak çözmüş değilim, elimde modüllerin entegrelerinin farklı olduğunu gördüm. Elinde modül olan arkadaşlar şarj akımlarını ölçüp, entegre adı ile geri bildirim yapabilirler ise bu sorunu tam olarak çözebiliriz.

bu sorunun entegre veya devre ile alakası olmadığını düşünüyorum şu yaylı olan pil yuvası ile bende çok sorun yaşadım yapmakta oldugum bir proje için kulanırken, pilin iki kontak kısmında kulanılan papuçları söküm lehimleyerek yerine ger taktım böylece sorun çözülmüş oldu yaşadığın sorun elinde olan pil den kaynaklı da olabilir pilin kapasitesi çok düşmüşse çok akım çekmeden cv moduna geçiyor olabilir

Aynı yaylı pil yuvasında sıkıntım oldu suçu bms modülde sandım tekrar tekrar sipriş vermiştim. Akım olayını çip (sanırım R3 idi) referans dirence bakarak ayarlıyor. Bu konuda nette arama yapabilirsiniz genel bilgidir, 2 nolu pindeki direnç olsa gerek.

Merhabalar,tp4056 nın akım proğlamlama direnci senın devrende (R3 1.2k) görünüyor bu drenci ölçebilirsin. ayrıca 253mA adığın devrede dw01 koruma devresi ve 8205a mosfet yok,ondan olabilir.
Ekran Görüntüsü (63).png

Son düzenleme:
Elimdeki pillerden emin olmak için ilk önce pillerin iç direncini ölçtüm, videodaki ilk yöntemle. Cep telefonundan sinyal jeneratörü yaptığım zaman AC empedans ölçmeye çalışacağım.

Daha sonra kapasitesini ölçmek için devre yaptım.

Pilleri sabit bir akımda deşarj etmek için elektronik yük devresi yaptım.

Yuk.JPG

Modüllerdeki akım dirençleri ile oynadım, sadece TC4056 olan modül direnç değerleri değiştirilerek, şarj akımı değişiyor.

Arkadaşlar merhaba; TP4056 ile uğraşmaya devam ediyorum. İlk önce ekipmanlarımı yazayım:

Nitecore D4 şarj cihazı
ZB206+ Kapasite test cihazı
SM8124A Pil iç direnç ölçme cihazı
Orjinal (Özdisandan alınma, Logolu) ve kopya TP4056 lar.
Test Pilleri; ICR18650-26F (İç direnç 50,8 mR), LGDAS31865 (İç direnç 76,2 mR)

Nitecore ile her iki pili şarj ettiğimde şarj 4.2 V ta sonlanıp şarj sonrası pil voltajı 4.16 V

Kopya TP4056 (Korumasız) ile şarj eder iken her iki pilde 4.32 V ta sonlanıp şarj sonrası pil voltajı 4.30 V

Orjinal TP4056 (Korumasız) ile şarj eder iken her iki pilde 4.27 V ta sonlanıp şarj sonrası pil voltajı 4.26 V

Deneylerden çıkardığım sonuç Tp4056 iyi bir şarj entegresi değil ve kopyaları çok tehlikeli.

Forumdan bir de ricam var; elinde TP4056 olan arkadaşlar şarj kesme voltajlarını ölçebilirler mi?.

Bende doldursam iyi olur dediğim 18650 dönüştürdüğüm bir ışıldak var. Akım korumalı TP4056 kullandım. Şarja taktım şimdi, tamamlanınca gerilimi ölçer yazarım.

Bu arada pilin kapasitesini filan hiç bir ölçüm yapmamıştım. Çok önceden yaptığım bir dönüşüm...

Bir sorunum var, benim ışıldağın testi düşündüğümden uzun sürecek.

İçindeki pil çok ısınıyor. Gece bir ara ölçtüğümde 50 dereceye filan yaklaştığını gördüm.

Daha önce böyle bir sorun varmıydı, neden böyle oldu bilmiyorum. O nedenle pili söküp başka bir pil takmalıyım.

Bu arada galiba ben bu dönüşümü yaptım yapalı ilk defa şarj ediyorum. Pili en az 3 saat şarjda tuttum ışık maviye dönmedi. Daha önce böyle bir şey olsaydı kesinlikle değiştirirdim...

Pil değişimini yaptım. Yeni pille şarja başladım şu an bir ısınma problemi görünmüyor. Bittiğinde şarj kesme voltajını yazacağım. Kullandığım modül ve ışıldak aşağıda.

IMG_20210506_152445.jpg
IMG_20210506_162652.jpg

Şarj ısınma sorunu olmadan biraz önce bitti.

Şarj kesme gerilmini CEM DT-351 ile 4.21 V okudum. Protek 506 ise 4.18 V gösterdi. Protek eski bir cihaz olduğu için kalibrasyon gerekebilir.

Bende doğrulayabilmek adına 3. bir cihaz niyetine osiloskopa bağladım. RMS değeri 4.22 V okudum.

ScreenImg.png

Ölçümlere devam, korumalı TP4056 mosfet giriş voltajı ile çıkış voltajı arasında 0.051 V fark var. Çıkışta 4.229 V okuyor iken TP4056 4.28 V çıkış veriyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back