Tp4056 TEMP pini ve sıcaklık okuma

athenas0arrows

Aktif Üye
Tp4056 1.pini üzerinden ntc ile pil sıcaklığı okuyup gerektiğinde şarj işlemini durdurabiliyor datasheet de bu değer 15 ms den daha uzun süre vin besleme voltajı (genelde 5v) nın %45 ından daha az yada %80ınden daha çok olduğu durumda şarj işlemini askıya alıyor piller şarj sırasına ısınma ihtimali soğumaya göre yaşanması daha muhtemel buna göre ntc değeri nasıl hesaplanabilir

(genelde 5v) nın %45 ından daha az yada %80ınden daha çok olduğu durumda şarj işlemini askıya alıyor
Yüzde olayını yanlış anlamadıysam şöyle;
V in 5v ise,
%45 altı 2.75v. Bu max sıcaklık değeri voltajı
%80 altı 1v. Bu da minimum sıcaklık değeri voltajı
Yani temp pininde 1v ile 2.75v arası gerilim olursa şarj yaparım diyor. Tabi direk gnd ye bağlı değilse.

O zaman şaseden temp pinine 10k ntc bağlarsak, temp pininden de 5 volta 22k direnç bağlarsak 25 derecede temp pinindeki voltaj 1.56v olur. Yani 1v ile 2.75v un ortasına yakın bir değer.
Bunları yapıp, ntc yi ısıtıp, soğutup bir yandan sıcaklığını da ölçerek denemek ve kesme sınırlarını 22k direnç üzerinden kalibre etmek lazım.

Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: umk
Yüzde olayını yanlış anlamadıysam şöyle;
V in 5v ise,
%45 altı 2.75v. Bu max sıcaklık değeri voltajı
%80 altı 1v. Bu da minimum sıcaklık değeri voltajı
Yani temp pininde 1v ile 2.75v arası gerilim olursa şarj yaparım diyor. Tabi direk gnd ye bağlı değilse.

O zaman şaseden temp pinine 10k ntc bağlarsak, temp pininden de 5 volta 22k direnç bağlarsak 25 derecede temp pinindeki voltaj 1.56v olur. Yani 1v ile 2.75v un ortasına yakın bir değer.
Bunları yapıp, ntc yi ısıtıp, soğutup bir yandan sıcaklığını da ölçerek denemek ve kesme sınırlarını 22k direnç üzerinden kalibre etmek lazım.
yüzde olayında
vin 5v
%45 : 2.25v
%80 : 4v

Screenshot_11.jpg

TEMP(Pin 1) :Sıcaklık Algılama Girişi TEMP pinini NTC termistör çıkışına bağlama
Lityum iyon pil takımı. TEMP pininin voltajı, VIN besleme voltajının %45'inin altında veya %80'inin üzerindeyse
0.15 Saniye'den daha yüksekse, bu, pilin sıcaklığının çok yüksek veya çok düşük olduğu anlamına gelir, şarj
askıya alınmıştır. Sıcaklık algılama işlevi, TEMP pini topraklanarak devre dışı bırakılabilir.

Screenshot_12.jpg

kendi uygulama şeması bu şekilde ama piyasada satılan ve en çok alınan devre koruma mödülü olan devre onun şeması bu şekilde

Screenshot_13.jpg

Screenshot_21.jpg

pcb yi incelediğimde
R1.R2 tp4056 nın 7ve 8 nolu pinlerine bağlı şarj ledi dirençleri ikiside 1k
R3 akım programlama direnci
C1 10uf çıkışa bağlı kondansatör
R5 100ohm
R6 1k
R5,R6,C2 koruma devresini ilgilendiren kısım
C3 ise 100nf vin besleme kondansatörü

not: ana şemada bulunan R1,R2 dirençleri pcb de kullanılmamış

pcb de temp pini direk gnd ye çekildiği için gnd pini ise 3 nolu C3 direk 1 nolu pine bağlanmış C3 ile 1 nolu pin arasındaki yolu iptal edilmesi gerekiyor
burada garip bir durum var ntc nin 1 bacağı temp pinine diğer bacağı c1 in gnd ile bağlantılı olduğu bölüme ve pilin - kutpuna bağlanmalı

yapılan hesaplamayı şemayı ve pcb yi göz öne alıp bir daha yapılması gerekiyor gibi

ana şemada ntc kullanılacak ise pil - kutbu ile 10uf kondansatör arasındaki bağlantıyı iptal edip nasıl ilerleyeceğimi buldum 10k bir ntc nin genel olarak sıcaklık değişime verdiği tepki olarak aşağıdaki bilgiyi buldum
Screenshot_22.jpg

piller hakkında olan makalede en etkin kullanım sıcaklığı için 15-35 ℃ olarak belirtilmiş ortalama oda sıcaklı 25-27 olduğu düşünüldüğünde max pil sıcaklık değerini 35℃ olarak baz alıyorum bu durumda ntc değeri 6.53kΩ olmakta

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back