TPA3116D2 Amfi Cızırtı Sorunu

Mehmetkrac550

Aktif Üye
Screenshot_2020-02-10-01-52-55-620_com.abtnprojects.ambatana.jpg

Selamu aleyküm bu amfi devresi var elimde üstalar çıkışın birinde cızırtı var nelere bakmaliyim kondansatörler sağlam

En basitinden başla. Hoparlörlerin yerini değiştir. Potları kontrol et. Birde Grounding konusu var tabi.

Bu cızırtı önceden yoktu şimdimi oluştu ( yani cihaz normal çalışıyordu sonradan mı oldu )

Yoksa siz bu devreyi yeni aldınız ama takar takmaz bu cızırtımı başladı?

Bu iki konu önemli. Sonradan oluşan hata ile imalat hatasımı ayırt etmek lazım.

Bu cızırtı önceden yoktu şimdimi oluştu ( yani cihaz normal çalışıyordu sonradan mı oldu )

Yoksa siz bu devreyi yeni aldınız ama takar takmaz bu cızırtımı başladı?

Bu iki konu önemli. Sonradan oluşan hata ile imalat hatasımı ayırt etmek lazım.
Ben ikinci el aldim adam cızırtı yaptığı için satıyorum dedi

Genel olarak izlenecek prosedür şudur tamirde:

1) Göz kontrolü

2) Besleme voltajları kontrolü

3) Cihazın bileşenlerini ayrı ayrı çalıştırıp problemin olduğu alanı daraltmak.

1 ve 2 yi yaptıysan o zaman şunu deneyebilirsin: amfi girişlerine sinyal bağlama, şaseye kısa devre et. Cızırtı hala varsa bu cihazın kendi cızırtısıdır. Yoksa o zaman senin verdiğin sinyal zaten cızırtılıdır.

Genel olarak izlenecek prosedür şudur tamirde:

1) Göz kontrolü

2) Besleme voltajları kontrolü

3) Cihazın bileşenlerini ayrı ayrı çalıştırıp problemin olduğu alanı daraltmak.

1 ve 2 yi yaptıysan o zaman şunu deneyebilirsin: amfi girişlerine sinyal bağlama, şaseye kısa devre et. Cızırtı hala varsa bu cihazın kendi cızırtısıdır. Yoksa o zaman senin verdiğin sinyal zaten cızırtılıdır.
Ses girisinimi abi daha ayrıntılı anlatabilir misinizsadece 1 kanalda parazit var

Sağ ve sol kanalın ses girişlerini şaseye kısa devre edince hala cızırtı var mı? Varsa bu amfinin sorunu, yoksa zaten amfiye verilen sinyal cızırtılıdır.

Ses girisinimi abi daha ayrıntılı anlatabilir misinizsadece 1 kanalda parazit var
Mehmet aşağıdaki resimdeki gibi bir jack hazırla.
Bütün girşleri birbirine tel ile bağla.
Sonra amfinin ses girişine tak. Çalıştır.
"Cızırtı geliyorsa amfide sıkıntı var. Yok gelmiyorsa o girişe taktığın kablo veya ses kaynağında sıkıntı var" diyor @taydin abi.
20200210_170911.jpg

Bu arada amfi TPA3116D2 2x150W.

Datasheet'e bakınca bunun şişirilmiş rakam olduğu ortaya çıkıyor. Aslında TPA3116 2x50W lık bir entegre. Ama her bir entegreyi köprü konfigurasyonda ve mono olarak kullanırsan 100W oluyor. Kartta da iki tane TPA3116 vardır herhalde PCB ve soğutucu boyutuna/yerleşimine bakınca, o halde bu amfi maksimum 2x100W verebilir.

Biraz daha ayrıntılı yazarsan daha faydalı olur. Neyi yaptın şimdiye kadar, nasıl yaptın? Test düzeneğinin bir resmi de faydalı olur.

1) Göz kontrolü yaptın mı? Bunun için soğutucuyu söküp tüm devre elemanlarının lehimlerini büyüteçle kontrol etmen lazım. iyi temas etmeyen, oynayan entegre pini var mı, korozyonlu komponent veya lehim var mı vs.

2) TPA3116 nın datasheet'ine göre doğru voltajlar var mı baktın mı?

Eğer bunları yapıp sonuç alamadıysan zaten iki ihtimal kalıyor. Ya cızırtılı kanaldaki TPA3116 arızalı, veya çıkış entegrelerini süren ve girişte bulunan DSP arızalı.

Şunları kontrol et:

1) Soğutucunun civataları sıkılınca somun PCB'deki bakır yolları kısa devre ediyor mu?

2) Soğutucu sıkılınca PCB kasıntı yapıp bakır yollarda bir çatlak mı oluşuyor?

Bu arada alt üst yüksek çözünürlüklü resim eklersen başka fikirler de gelebilir.

Şunları kontrol et:

1) Soğutucunun civataları sıkılınca somun PCB'deki bakır yolları kısa devre ediyor mu?

2) Soğutucu sıkılınca PCB kasıntı yapıp bakır yollarda bir çatlak mı oluşuyor?
Somun yok sadece plastik bı dişli var yaylı içindeki macunda çok sürülmüş ondan olabilirmi

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,814
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back