Trafolu güç kartı tasarımı

volta

Kıdemli Üye
220V/12V yada 220V/12V trafoyla havya istasyonu için güç kartı yapamak istiyorum. Fakat bu konuda çok bilgili değilim. Bu yüzden hazır düzügün çalışan bir şema bulup ona göre yapmak istiyorum. Yalnız aradığımda genelde smps tasarımları çıkıyor karşıma genelde. Sizin paylaşabileceğiniz bir şema yada bununla ilgili yapılmış paylaşılmış bir proje var mı acaba? Adım adım anlatımlı bir proje daha çok işime gelir. Hem hata yapma ihtimalini düşürür hem de yaparken mevzuyu biraz daha iyi anlarım. Aşağıdaki tipte bir trafo kullanmak istiyorum.

trafo.jpg

en pratiği ve küçüğü smps.

bu trafolar ile smps'den aldığınız akımı almak için smps devrenin 4 katı boyutunda trafo kullanmalısınız.
iş sadece trafoda bitmiyor doğrultma ve regülasyonda var.
smps'e dönün derim.

en pratiği ve küçüğü smps.

bu trafolar ile smps'den aldığınız akımı almak için smps devrenin 4 katı boyutunda trafo kullanmalısınız.
iş sadece trafoda bitmiyor doğrultma ve regülasyonda var.
smps'e dönün derim.
Aslında boyutun çok önemi yok. Zaten masanın üzerinde sabit duracak.

Birde 0-12-18-24V gibi kademeli trafolar var. Bunlardan aynı anda sadece seçtiğimiz voltajı alabiliyoruz galiba. Yani aynı anda hem 12V hem 24V alamıyoruz galiba.

Son düzenleme:
Sargının bir anma gücü vardır. Mesela 12V, 120VA lık trafonun sekonderinden 10 A akım çekebilirsin. Eğer 6 V, 6 V iki tane bağımsız sargı varsa, her birisinden 10 A çekersin. Ama hem 6 V hem de 12 V alıyorsan, her birisinden 10 A çekemezsin. 6 V daki sargı akımının 10 A değerini geçmemesi lazım.

Peki o zaman şöyle sorayım. SMPS devreleri için "smps devresi tasarımı" diye arama yapınca birçok şeye ulaşabiliyoruz. Yukarıda paylaştığım trafo tipi ile yapılmış güç kartı tasarımlarına ne deniyor acaba? Nasıl aramam lazım ilgili dökümanlara ulaşmak için. İngilizce de olur. Hatta muhtemelen daha iyi olur.

Yukarıdaki resimde 50 Hz frekans ile çalışan bir trafo görüyoruz. Bununla sadece lineer güç kaynağı yapılabilir.

Lineer güç kaynağı tasarımı ile ilgili iyi Türkçe kaynak bulabileceğini pek sanmıyorum. Şimdi aratınca da birkaç paragraf genel geçer bilgilerin olduğu sayfalar çıkıyor. Ama "Linear power supply design" diye aratırsan bolca yabancı kaynak var.

Yukarıdaki resimde 50 Hz frekans ile çalışan bir trafo görüyoruz. Bununla sadece lineer güç kaynağı yapılabilir.

Lineer güç kaynağı tasarımı ile ilgili iyi Türkçe kaynak bulabileceğini pek sanmıyorum. Şimdi aratınca da birkaç paragraf genel geçer bilgilerin olduğu sayfalar çıkıyor. Ama "Linear power supply design" diye aratırsan bolca yabancı kaynak var.
Cevap için teşekkürler. İlk mesajda da yazdığım gibi bunu havya istasyonu için kullanmak istiyorum. SMPS güç kaynağı için hazır adaptörle var. Çok daha pratik olur onlar. Başka bir konuda smps yerine bu tip trafoyla beslemenin çok daha iyi olacağı söylenmişti. Sizce de ideal olanı bu tip lineer bir tasarım mıdır? Ve smps ile olandan çok farkeder mi?

reziztans süreceksin nihayetinde reziztans temiz yada parazitli gerilim ayırmaz.

uygulamada çok hassas kontrol yapıyor olsan evet tavsiye edilmesi doğru fakat havyada herhangi bir sebepten ±3 derece oynassa problem yok

Piyasadaki cihazların neredeyse tamamında artık SMPS güç kaynakları kullanılıyor. Senin havya istasyonu için de SMPS kullanman çok daha mantıklı olur. Lineer güç kaynağının sağlayacağı hiçbir avantaj yok havya istasyonu için.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back