Transistörün rise time zamanı

flowchartx

Aktif Üye
Herkese merhabalar, transistörde anahtarlama yaparken frekansı arttırdığımızda kare dalganın dik değilde daha yumuşak olmasının sebebi nedir?

Bunun önüne nasıl geçebiliriz. Base akımını arttırmak veya çıkış akımını arttırmak işe yarar mı

Tamamen onleyemezsin ama direnc degerlerini dusurerek en azindan kapastorlerin sarj desarj suresini kisaltabilirsin.

Bir de transistoru asiri doyuma sokmaman lazim.

Yapilacak en guzel sey hizli anahtarlama transistoru ya da daha iyisi MOS kullanmak.

Bir de transistoru beyzden direnc ile on/off ederken direnc uclarina kapasitor baglamak iletim ve kesim surelerini kisaltir.

Transistörün gaininden feragat ederek frekansa garşı göstermiş olduğu gain eğrisini daha linear bir hale getirebilirsiniz hem de dah yüksek frekanslara çıkar bu şekilde. Ya da Cascode amplifier yapısı kullanarak yüksek frekanslara çıkabilirsiniz. Gerçi bunlar amplifierlar için anahtarlama demişsiniz şimdi fark ettim onun için bir şey diyemeyeceğim.

Yüksek frekanslarda transistörün ortak baz yükselteç (common base amplifier) olarak kullanılması yaygındır.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back