TT Technic UA9205N Ölçü Aleti Tamiri

ugura09

Üye
Selamlar alternatif akımı ölçerken. en son kullanımda doğru akımda kaldığı için hiç bakmadan ölçüm yaptım ve sonuç ''0''
smile.gif
doğru akımda ne ölçülürse ölçülsün 28 den geriye doğru düşüyordu 28 27 26.....01 kadar buzzer sorunsuz şekilde çalışıyor '' LM324 '' değişiminden sonra cıhaz kendine geldi

Ekler

• MaLvAN.jpg
    MaLvAN.jpg
    121.3 KB · Görüntüleme: 538
  • QpZ7Ok.jpg
    QpZ7Ok.jpg
    108.5 KB · Görüntüleme: 529
Eline sağlık. Aslında yanlış kademe seçiminin böyle bir arızaya sebep olmaması, uygun koruma devrelerinin konması lazımdı, Ama işte belli bir fiyat noktasını tutturmak için bazan gereken koruma devreleri konmayabiliyor.

Yanlışlıkla akım ölçüm kademesinde 220V prize taksan bile multimetrenin kendisine birşey olmaması lazım (Multimetre içindeki HRC sigorta atar ve problar da arkın etkisiyle perişan olur tabi, ona karşı yapılacak birşey yok)

Kullanım kılavuzuna göre DC 200 mV kademesinde, girişe en fazla 250 VDC verilebiliyor. Eğer 200 mV kademesinde 220V prizde voltaj ölçtüysen, bu muhtemelen arızaya sebep olmuştur. Çünkü şebeke voltajı, +310 V ile -310V arasında değişir, yani 620 Vpp dir.

Timur hocam arkadas dc akim bolumunde alternatif akim olctugunde dolayi multimetre arizalandi demis. Gerilimle alakali degil anladigim kadariyla.
Ayrica 220 rms olan sebeke voltaji max degeri 310 v ki bu 310vdc ye denk gelir.
Eger max 250dcv demisse 220 rms 310vdc ye denk gelir ama siz tepeden tepeye degeri almissiniz almissiniz burayi anlayamadim.( yukarida yazdiklarimi yanlis anlamayin benden kat be kat daha iyi biliyorsunuz ben sadece ogrenmek icin sordum aman ha yanlis anlamayin)

Timur hocam arkadas dc akim bolumunde alternatif akim olctugunde dolayi multimetre arizalandi demis. Gerilimle alakali degil anladigim kadariyla.
Ayrica 220 rms olan sebeke voltaji max degeri 310 v ki bu 310vdc ye denk gelir.
Eger max 250dcv demisse 220 rms 310vdc ye denk gelir ama siz tepeden tepeye degeri almissiniz almissiniz burayi anlayamadim.( yukarida yazdiklarimi yanlis anlamayin benden kat be kat daha iyi biliyorsunuz ben sadece ogrenmek icin sordum aman ha yanlis anlamayin)

Söylediklerimi rahatça eleştirebilirsin, bunu kişiselleştirmem. Belki senin eleştirinden de ben birşey farkedeceğim ve yeni birşey öğreneceğim :)

DC akım kademesindeki multimetre ile AC akım ölçersen, multimetrenin arızalanması mümkün değil. Her iki durumda da cihazın içindeki şönt direnç, aynı voltajı görecek. Sadece ölçüm sonucu yanlış olur.

250 VDC limiti olan bir girişe 620 Vpp olan bir voltaj gelirse, her iki yönde de limit aşılmış oluyor ( +310VDC ve --310V DC )

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back