Türev ve İntegeal Alıcı Devreler

Abyss

Üye
Arkadaşlar herkese mrb. Benim sormak istedigim Türev ve integral alıci devrelerin çalısma mantığı, yani örnegin giriş olarak bir AC sinyal üzerinde ne gibi etkiler meydana getirerek ne tip bir çıkış olusturuyorlar ve hangi amaçlar için nerelerde kullanılıyorlar?

Matematikteki türev ve integral işlemini yaparlar.
Fakat Türev/integral alma işleminde opamp kullandığınızı düşünürsek çıkış gerilimi besleme gerilimiyle sınırlıdır. Ayrıca band genişliği kısıtlıdır.

Opamp türev integral işlemlerinde şekildeki gibi sonuçlar alırız.

Opamp_turev_integral.png

Teşekkürler. Yani giristeki dalganın şeklini, genliğini ve faz açısını değistirerek çıkışa gönderiyorlar. Peki son iki soru:
1-) Bu olay elektronikte filtre hariç hangi amaçlar için veya hangi cihazlarin yapısinda kullanilıyor?
2-) Bir sinyalde Türev ve İntegral çıktısı sağlayan devre çeşitleri hangileridir? Opamp ve RL-RC-RLC devreleri bu sinifta degil mi? Öyleyse bunlatdan başka var mı?

Bir MCU da türev integral almada kullanılabilir. ADC ile sinyal dijital alana aktarılır, sayısal olarak işlem yapılır, sonuç DAC ile tekrar analog alana aktarılır.

RL ve RC devresi ile türev integral alırken yüksek doğruluk elde etmek için R nin çok küçük olması lazım, yoksa devre türev/integralden ziyade eksponansiyel davranış gösterir.

RLC devresi ile ne türev nede integral alınır, oradaki akımların matematiksel fonksyonu farklıdır (sönümlenen sinüs veya sürülüyorsa sabit sinüs).

Böyle genel sorular sorunca alınan cevaplar da genel oluyor ve belki de işine yaramıyor. Daha spesifik, uygulama alanını da belirterek soru sorarsan çok daha yararlı cevaplar alabilirsin.

Ben bir üniversitede elektronik teknolojisi bolümündeyim. Önce onu belirterek başlamak isterim. Peki buradaki amacim nedir yani deyiminizle uygulama alanim? şöyle özetlemek dogru olacaktir: okullarda öğrencilere dayatilan ezberi; müfredatin ve sınıf gecmenin bir geregi olarak degil; bilerek, anlayarak yapmak yani elektronigi idrak etmek! Bunlar yani isin ezber kısmı elbette var ve oğreniliyor bunu kimse inkar etmiyor ama neyi neden ögrendigini bilmeden carpim tablosu ezberletir gibi kisilerin önüne matematik-fizik servis edilmesinin yanlış olduğu hatta mevcut egitim sisteminin hatasi oldugu duşuncesindeyim.
Ya arkadaş, birinci dereceden devre diyorsun, integrant ve turev veya direnc, bobin, kapasitor devreleri diyorsun bir suru çozüm vektor bileske takir takir anlatiyorsun hemde çok güzel anlatip yaziyorsun çiziyorsun iyi guzelde ben bu vektorleri, bileske kuvveti bulmayi neden ögreniyorum, bu neyin bileskesi, neyin vektorü? Bu anlatilan devreler nerelerde ne isime yarayacak, elektronik bilimindeki uygulama alanlari neler?

Yani, amacim Kitaplarda olani degil olmayanı anlamak ve bunu sayenizde herkesin anlamasini saglamak.

Cevaplar icin tekrar tesekkür ediyorum ancak birinci sorum hala gecerlidir. Birde ikinci soruyu suraya baglanak isterim; bir sinyalin fazinin değismesi yada kare sinyali, ücgen sinyale cevirdigimde bundan hangi amacla faydalanacagim, çıkışa bunun yansitilmasi ne isime yarayacaktir?

Elbette bu sorulara kimse cevap vermek zorunda degil, ama emin olunuz bu konularda arastirma yapan, bir seyler ogrenmeye calişan, neyi ne icin ogrendigini bilmek isteyen bir cok tekniker, muhendis adayi var, Buradaki bilgiler Forum kapsaminda konuyla alakali cok genis yelpazede kisiye hitap edecektir diyede düşünmekteyim.

İşi derinlemesine öğrenmek/öğretmek istiyorsun, bu çok güzel birşey. Ama ben hala sorduğun sorunun fazla genel olduğunu, bu soruyu hakkıyla cevaplamak için çok uzun süren araştırma yapıp devasa bir liste hazırlanması gerektiğini düşünüyorum.

Mesela bir sinyalin integrali neden alınır diyorsun. Elektronikte bunun gerekli olduğu birçok uygulama alanı vardır, hepsini araştırıp bulmak da çok uzun sürer. Bunun için başkası uğraşmayacağı gibi, sen kendin bile uğraşmazsın. Ama sana spesifik birkaç örnek verebilirim.

1) Evlerdeki elektrik sarfiyatını ölçen elektrik saatleri, RMS voltaj ve akım ölçer. Sonra da bunların çarpımı olan sinyalin integralini alır.

2) Multimetrelerde kapasite ölçümü, gene integral alan bir devre ile yapılır. Bilinmeyen kondansatör bir sabit akım kaynağı ile şarj edilir, üzerindeki voltaj, içinden geçen akımın integralidir. Şarjın belli bir seviyeye ulaşması için geçen süre ölçülür ve bu da kapasite değeri ile sabit bir korelasyonu vardır.

Şimdi burada iki örnek verdim. Bu örnek sayısını 10'a çıkarırsak, konuyu daha iyi öğrenmiş olacak mısın? Bence doğru olan yol bu değil. İşin teorisini öncelikle çok iyi anlamak lazım. O teoriden yola çıkarak, gerçek hayatın da limitasyonlarını gözönünde bulundurarak pratik uygulama alanları ortaya çıkarmak lazım. Piyasadaki mevcut devreler böyle ortaya çıkmıştır. Biz de teoriden başlayarak yeni devreler, yeni tasarımlar ortaya çıkarabiliriz. Piyasada olan her türlü uygulama alanını, her türlü devrenin tamamını bilmek zorunda değiliz.

Ben bir üniversitede elektronik teknolojisi bolümündeyim. Önce onu belirterek başlamak isterim. Peki buradaki amacim nedir yani deyiminizle uygulama alanim? şöyle özetlemek dogru olacaktir: okullarda öğrencilere dayatilan ezberi; müfredatin ve sınıf gecmenin bir geregi olarak degil; bilerek, anlayarak yapmak yani elektronigi idrak etmek! Bunlar yani isin ezber kısmı elbette var ve oğreniliyor bunu kimse inkar etmiyor ama neyi neden ögrendigini bilmeden carpim tablosu ezberletir gibi kisilerin önüne matematik-fizik servis edilmesinin yanlış olduğu hatta mevcut egitim sisteminin hatasi oldugu duşuncesindeyim.
Ya arkadaş, birinci dereceden devre diyorsun, integrant ve turev veya direnc, bobin, kapasitor devreleri diyorsun bir suru çozüm vektor bileske takir takir anlatiyorsun hemde çok güzel anlatip yaziyorsun çiziyorsun iyi guzelde ben bu vektorleri, bileske kuvveti bulmayi neden ögreniyorum, bu neyin bileskesi, neyin vektorü? Bu anlatilan devreler nerelerde ne isime yarayacak, elektronik bilimindeki uygulama alanlari neler?

Yani, amacim Kitaplarda olani degil olmayanı anlamak ve bunu sayenizde herkesin anlamasini saglamak.

Cevaplar icin tekrar tesekkür ediyorum ancak birinci sorum hala gecerlidir. Birde ikinci soruyu suraya baglanak isterim; bir sinyalin fazinin değismesi yada kare sinyali, ücgen sinyale cevirdigimde bundan hangi amacla faydalanacagim, çıkışa bunun yansitilmasi ne isime yarayacaktir?

Elbette bu sorulara kimse cevap vermek zorunda degil, ama emin olunuz bu konularda arastirma yapan, bir seyler ogrenmeye calişan, neyi ne icin ogrendigini bilmek isteyen bir cok tekniker, muhendis adayi var, Buradaki bilgiler Forum kapsaminda konuyla alakali cok genis yelpazede kisiye hitap edecektir diyede düşünmekteyim.
Okulda aldığın teorik bilgiyi somutlaştıracak çabayı harcayacak hoca bulamazsın. Bunun - bence - sebebi kısmen bu çabanın maddi manevi mukafatının az olması ve zahmetli olması, daha çok da çoğu hocanın kendisinin de teorikten öte tecrübesinin olmaması.

Benzer sıkıntıdan ben de muzdariptim. Mesela bir tanesi diferansiyel denklemler. Benim için diploma dersi oldumuştu ve doğru dürüsüst öğrenmeden uyduruk bir sınavla dersi geçerek mezun olmuştum. Ama birkaç yıl sonra analog bir devrede basit bir dif. denk. çözme ihtiyacı olunca bir dönemde öğrenemediğim konuları 1-2 haftada keyfi öğrenmiştim.

@taydin 'in dediğine katılıyorum konu (herhangi bir konu) uygulama alanlarıyla çok geniş. Hal böyle olunca kapsamlı bir cevap vermeye kiminin bilgisi, kiminin vakti olmaz. Benim tavsiyem uygulamalı ilerlemek için, çok orjinal olmasına gerek olmayan projeler yapman. Projeni paylaşıp yardım alabilirsin, paylaşmasan ve yardım almasan bile bir projeyi tamamlamaya çalışırken o projenin kapsamının dışındaki birçok konudan da haberdar oluyorsun ve tahmin ettiğinden daha hızlı artıyor kavrayışın.

Kendine bir veya 2 alan seçmelisin elektroniğe tümüyle hakim olmaya çalışmak bir ömürden daha fazlası.

Ben mikrodenetleyiciler ve dijital elektronik ile yakından ilgileniyorum diğer alanlar ile işim olmadığı sürece asla ilgilenmiyorum.

Sende böyle ilgilini çeken 1 2 alan bul ve uzun süre başka birşey ile ilgilenme

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back