Türkiye vergiler dahil banggood alışveriş sitesi

Öğretmen27

Aktif Üye
Ustalar mehaba. Geçen dikkatimi çekti. Bu sitede ( banggood) alışveriş yaparken Türkiye'ye vergiler dahil ürün alabiliyoruz. Ürünün altında Tükiye vergiler dahil bölümü varsa orayı işaretlediğimizde ürün bize vergisiz geliyo.
Örneğin aşağıda bir osiloskop var. 100 mhz. Fiyat 1192 TL. 153 lira da kargo bedeli var. Belki bu ücretin içinde vergi de dahildir orayı pek anlamadım.
Hani fiyatı yüksek cihazlar için Türkiye'de karşılaştırma yapılıp alışveriş yapılır bence. Küçük fiyatlı ürünler için pek de mantıklı gözükmüyor.
İnşallah aliexperde de 'Türkiye vergiler dahil' gibi bir seçenek gelir ve de vergiler dahil uygun olursa alışveriş yapmaya devam ederiz.

Ekler

• m1.JPG
    m1.JPG
    47 KB · Görüntüleme: 571
  • M2.JPG
    M2.JPG
    50.4 KB · Görüntüleme: 483
Gümrüğe takılmayacağının garantisini veriyorlar mı o net değil ... Ya gümrük "bu ticaridir" derse? O zaman o osiloskop için en az 2000 - 2500 ₺ gümrük çıkar.

Türk gümrüğünde sorun, gelen mallardan belli bir oranda vergi alınması değil. Vergi alınsın, her ülke alıyor. Sorun, tamamen keyfi olarak gümrük memurunun bir malı "bu ticaridir" ilan etmesi ve binlerce lira ithalat masrafının çıkması.

Gümrüğe takılmayacağının garantisini veriyorlar mı o net değil ... Ya gümrük "bu ticaridir" derse? O zaman o osiloskop için en az 2000 - 2500 ₺ gümrük çıkar.

Türk gümrüğünde sorun, gelen mallardan belli bir oranda vergi alınması değil. Vergi alınsın, her ülke alıyor. Sorun, tamamen keyfi olarak gümrük memurunun bir malı "bu ticaridir" ilan etmesi ve binlerce lira ithalat masrafının çıkması.
Hocam eğer vergi alırlarsa makbuzlayıp siteye gönderdiğinde tekrar ödüyorlarmış. Çok alışveriş yapan olmuş sorun çıkmamış hatta youtube de bile anlatanlar var.
Ya zaten çok cazip bi site değil. Aliexperin yanına bile yaklaşamaz.
Sizce bu aliexperdeki vergi olaylarında bir değişiklik olmazmı? Her yerde çok büyük tepki var. 5 liralık ürüne 14 lira vergi mi çıkar? Kıskananlar çatlasın...
OTV vergisi alınması için alına ürünün otv listesinde olması gerekiyormuş. Acaba bizim aldıgımız elektronik kompenentler felan bu otv listtesinde mi?

Çin çok güçlü bir şekilde Türkiye pazarına girecek. Hatta çok yakında Çinli büyük firmalar Türkiye'de devasa depolar oluşturacak ve verdiğin sipariş aynı gün veya sonraki gün eline geçecek. Sağ olursak bunları göreceğiz.

Ama şimdi düşünmek lazım, bu Türkiye'nin yararına mı olacak zararına mı. Aliexpress'den Türklerin yaptığı alış veriş oran olarak nedir? Ne kadarı Türkiye'de bulunmayan ARGE amaçlı elektronik ve mekanik komponent? Ne kadarı da incik boncuk süs eşyası MP3 çalar telsiz, trafik radarı, metal dedektörü gibi şeyler? Belki %99'u ikinci kategori olacaktır ve bu yerli sanayiye çok büyük bir darbe vuracaktır.

Olması gereken aliexpress'ten HERŞEYİ almanın kolaylaştırılması değil. Bu yerli satıcıları mahveder, çünkü herkes artık aliexpress'ten ürün alır, dükkanlara uğrayan kalmaz.

Olması gereken, Türkiye'de bulunmyan, ARGE çalışmalarına yönelik, mevcut teknoloji seviyemizde de yapamadığımız ürünlerin minimal vergi ile alınabilmesi (böylece üzerinde çalışma yapılması ve öğrenilmesi), onun dışındaki tüm ürünlerde oturaklı bir vergi konarak iç piyasa ile şartların dengelenmesi.

Ucuz bir ürünün gümrüğe takılıp da dediğin gibi binlerce lira masraf çıkarıldığını duyduğumu hatırlamıyorum. Bu yeni çıkan minimum vergi ve ilave %20 lik vergi var benim bildiğim. Böyle bir sorun varsa firmalar neden bunu çok güçlü bir şekilde gündeme getirmiyor?

Aynen hocam sizin gibi düşünüyorum. Biz kendi teknolojimiz ile yapamadığımız ürünlerde vergi olayında esnetme yapmalıyız. Eğer ülkemde üretiliyorsa fiyat da uçurum yoksa neden Çin'den alayım?
Hocam bir havya ucu Çinde 2 liraya ücretsiz gelirken aynı havya ucu ülkemde 25 lira. Bu kadar da olmaz ki... Madem biz bunu üretemiyoruz bu kadar da fahiş fiyata almak zorunda değilim.
Çin'in Bir yol Bir Kuşak' projesinde dediğiniz depo kurma olayları olacak 1-2 gün içinde kargolar teslim edilecek.
Ben analistlerden dinlediğim kadarıyla ülkenin ekonomisini mahvedecek duruma gelebilirmiş.
Düşünsenenize alibaba nın 5 tane deposunun Türkiyeye kurulması sonucu çok ciddi tedbirler alınmazsa ne olur?
Hocam sunu da söyleyeyim elektronik olarak gelişmemiz lazım ve bu hususta öğrencilerimizi ve bu alanda çalışan insanları düşündüğümüzde elektronik kompedentlerin alımında bence büyük kolaylıklar sağlanması lazım idi.
Bir öğrenci veya bu alanda çalışan emek veren insanların elinin altında bu parçaları uygun yolla tedarik etmesi lazımdı.

Ucuz bir ürünün gümrüğe takılıp da dediğin gibi binlerce lira masraf çıkarıldığını duyduğumu hatırlamıyorum. Bu yeni çıkan minimum vergi ve ilave %20 lik vergi var benim bildiğim. Böyle bir sorun varsa firmalar neden bunu çok güçlü bir şekilde gündeme getirmiyor?

Ah be kardeşim, hangi sorunu Türkiye'deki firmalar güçlü bir şekilde dile getirdi, bir örnek verebilir misin? Türkler bir problemle karşılaştıkları zaman yürüttükleri mantık şudur "BEN bu problemden etkilenmemek için ne yapabilirim?". Ve yaptıkları da, bir gümrük müşaviri ile anlaşmak. Bu gümrük müşaviri de rüşvet, bahşiş, hediye, artık ne gerekiyorsa kullanıp o malı gümrükten ucuza çıkarıyor.

Evet türkler bir problem ile karşılaşınca onun çözümü için bir dayı, amca, enişteden yardım ister. O yoksa dolaylı bir "tanıdık" bulunur ve onun aracılığıyla hallettilir. Adam kayırma, torpilcilik genlerimize kadar işlemiş. Kimse de "bu yanlış, kanun değişmeli, doğrusu şöyle şöyle olmalı" demez. Benim kendi işim görülsün de başkaları ne yaparsa yapsın mantığı var.

Şu anda her sey elektronik değil mi? Elektronikte ne kadar başarılıyız? Elektronik askeri alanda, hastanelerde kısacası teknolojinin oldugu her yer...
Bizim bu alanda öğrencilerimizin ve çalışanların kendini geliştirmesi araştırma yapması lazım.
Kim inci boncuk şapka gözlük alıyorsa onu engellesin ama elektronik alanında kendini geliştirip ülkesine fayda sağlayacak kişiler bu yolla engellenmemesi lazımdı. Oturup detaylıca konuşulup görüşülmesi lazım.
Bir entegre ülkemde 20 lira Çin' de 10 tanesi 10 lira. Şimdi bu alanda bizim insanımız kendini nasıl geliştirecek nasıl devreleri kurup analiz edip başarı sağlayacak?
Kim ticaretini yapmaya kalkıyorsa aldıgı alımlarla zaten kendini belli eder o zaman kanunlar koyulsun ve işlesin.

O kadar da büyük bir uçurum olduğu durumlarda o entegre çok büyük ihtimalle sahte oluyor yanlız :)

Çinde bulunan BÜTÜN elektronik ürünler Türkiye'de bulunsa ve fiyatı %50 daha pahalı olsa, bunun ARGE'ye çok da olumsuz bir yansıması olmaz diye düşünüyorum. Oran tartışılabilir, ama neticede bir ürün için 3 hafta beklemenin de bir maliyeti var.

Ama ben mesela bir lazer diyodu alıyorsam ve gümrük memuru ona ticari diyorsa, 20 dolarlık malzeme bana 1100 ₺ ye maloluyor. İşte bu ARGE'nin önündeki en büyük engel bence. Gümrük memurunun beyninde bitiyor olay. Ürün onun zihninde "bu bir firmanın yapacağı iş, hobici yapmaz bunu" izlenimini uyandırdıysa, boku yedin :D

O kadar da büyük bir uçurum olduğu durumlarda o entegre çok büyük ihtimalle sahte oluyor yanlız :)

Çinde bulunan BÜTÜN elektronik ürünler Türkiye'de bulunsa ve fiyatı %50 daha pahalı olsa, bunun ARGE'ye çok da olumsuz bir yansıması olmaz diye düşünüyorum. Oran tartışılabilir, ama neticede bir ürün için 3 hafta beklemenin de bir maliyeti var.

Ama ben mesela bir lazer diyodu alıyorsam ve gümrük memuru ona ticari diyorsa, 20 dolarlık malzeme bana 1100 ₺ ye maloluyor. İşte bu ARGE'nin önündeki en büyük engel bence. Gümrük memurunun beyninde bitiyor olay. Ürün onun zihninde "bu bir firmanın yapacağı iş, hobici yapmaz bunu" izlenimini uyandırdıysa, boku yedin :D
Keşke %50 fazla olsa... Zil takar oynardık... :)

Hatta boşver hobiciyi, ARGE yapan ticari firmayı düşünelim. Bir malzeme alıyor ebay'den, KESİN OLARAK ve EN AZ 1000 ₺ ithalat masrafı çıkıyor!

Ben mesela şahıs mükellefiyim, tek kişilik ARGE firması yani. Ben şimdi şahıs mükellefi kişiliğimle aliexpress'den ne alırsam alayım, ne kadar ucuz olursa olsun, hatta BEDAVA olsun farketmiyor. Benim aldığım herşey ithalat rejimine tabi. Bu da en az 1000 ₺ ithalat masrafı demek. İstediğimiz ürünlerin önemli bir bölümü de Türkiye'de bulunmuyor, o yüzden mecbur getirtiyorum. Her getirttiğimde binlerce lira ithalat masrafı yaparsam ben varlığımı sürdürebilir miyim? mümkün değil, hiçbir ARGE şirketi sürdüremez. O yüzden ne yapıyorum? Ya kişisel adresimi vererek kişisel kullanım diye alıyorum ürünü veya bir arkadaşın adresini verip o şekilde kişisel alıyorum ve sadece %20 vergi ile paçayı kurtarmaya çalışıyorum :D

Ama işte benim çözüm de yukarıda anlattığım (Türk işi çözüm, kendi sorununu hallet başkası ne yaparsan yapsın). Kanunun değişmesi lazım. ARGE ye yönelik tüm ithalatlar ayrı tutulmalı ve hiçbir engelleme olmadan gerçekleşmeli. Bunun için CIMER'e bir sayfa yazı döşedim, anlattım, bedava mal getirttim 780 ₺ gümrük masrafı çıktı böyle rezillik olur mu diye. Cevap özetle şuydu:

Gümrük işlemleri aşağıdaki kanunlarla düzenlenir:
(birkaç link)
Bilgilenmenizi rice ederim.

Ulan bedava gelen mal için 780 ₺ girince ÇOK NET bilgilenmiş oldum zaten! Mevcut kanunların berbat olduğunu anlamak için bu kadar bilgilenme yeterli :)

Aliexpressten yaptığım son alış-veriş oldu bu.
Bir dahada tövbe bişey almam.
30tl'lik alış-verişe 15tl kargo ödedim. :mad::mad::mad:

20191212_184540.jpg
20191212_184645.jpg

Mecbur alışveriş edeceğiz Gökhan, büyük konuşma :D

O matkapları Türkiye'den alsaydın kaça alacaktın? En az 5 misli fiyat verecektin. Avrupa veya Amerikadan alsan belki 30 misli para verecektin.

Mecbur alışveriş edeceğiz Gökhan, büyük konuşma :D

O matkapları Türkiye'den alsaydın kaça alacaktın? En az 5 misli fiyat verecektin. Avrupa veya Amerikadan alsan belki 30 misli para verecektin.
Zaten bir öncekinde de almıcam demiştim mecbur kaldım da aldım bunları. Tövbe ağzımıza sakız olmuş. "Yüzbin kere tövbe eder yine şarap içeriz"
Ama eskiden her ay bir kaç parça alırdım ufak tefek. Artık mecbur kalınca alıyorum. Nasılsa sövme hakkıma kimse vergi koyamıyor :D

Aliexpress'ten bir ithalat tsunamisi olmasın diye 8 TL lik bir sunum ücreti ve 5.71 TL de vergi koymuş. O 5.71 TL de herhalde ürün değerinin %20 si dir herhalde. Yani keşke gümrük ile ilgili sorunumuz bu olsa yav :D Bu birşey değil ve buna benzer ücret ve vergiler bütün ülkelerde vardır, hatta Türkiye'ye göre de daha yüksek vergi alan ülkeler vardır.

Türkiye gümrüğünün en büyük sorunları şunlar:

1) Bazan bir ürünü, değerinden bağımsız olarak, keyfi bir şekilde ticari ilan edip çok büyük bir kazık atması (en az 1000 TL).
2) Ticari işletme için bu çok büyük kazığı HER ÜRÜN İÇİN atması.

Bunların düzelmesi lazım. Yoksa o 8 TL + 5.71 TL ilave maliyetin değil.

Türk gümrüğü o senin matkapları ticari olarak değerlendirebilirdi. O zaman en az 1000 TL kazık yiyecektin :) Bu durumda istediğin her türlü küfrü de edebilirsin. Hatta ben de bir o kadar küfür ederdim.

Türk gümrüğü o senin matkapları ticari olarak değerlendirebilirdi. O zaman en az 1000 TL kazık yiyecektin :) Bu durumda istediğin her türlü küfrü de edebilirsin. Hatta ben de bir o kadar küfür ederdim.
Ne diyim inşallah başımıza gelmez.

Uretmeyi neden tesvik etsinler devlet neden uretsin.

Koysun vergiyi nasilsa oduyolar. Araba alirsin araba kadqr vergi alir. Elin almani arabayi üretiyor ayni araba burada almanin urettiginden fazla vergi devlete gidiyor. Biz neden yerli araba uretelim ki..

Bangood daki "vergiler dahil" olayına pek güvenmeyin derim. Bu şekilde alışveriş yaptığı halde ekstra ücret ödediğini söyleyenler var.

Eğer kanun değişmediyse şahıs olarak yurt dışından osiloskop alamazsınız. 6 yıl kadar önce ebay den almıştım. Geri göndermek zorunda kaldım. Beyanname olmadan vergisini ödeyerek alamıyorsunuz. Müşavir tutup beyanname düzenletmeniz gerekiyor, o zamanda ciddi masraf çıkıyor. Şahsın kullanımına mahsus bir ürün olarak sınıflandırılmağı için beyanname isteniyor. Yani diyor ki; senin ne işin olur osiloskopla! Şans eseri ne olduğuna bakılmadan geçerse bilemem.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,439
Son üye
Efekan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back