Türkiyede illerde madenleri bulma

varlık66

Üye
Arkadaşlar iyi günler,
MTA da maden mühendisiyim,
Türkiye haritası var her il üzerinde bir led var,
Maden listesinde listedeki ilgili madenin butonun a basıldığında o madenin bulunduğu illerin led i yansın.
Mesala bakır butunonuna basıldığında Artvin, Rize,Sivas,Giresun, illerinin ledi yansın,
Kurşun butununa basıldığında Artvin Rize , Samsun, Manisa vs illerinin ledi yansın.
Görüldüğü gibi Artvin ve Rize de Hem bakır hemde kurşun var. Yani bir ilde birden fazla maden olabilir.
Bu proje için yardımcı olur musunuz?
Madenler ve ilgili iller ek te verilmiştir.
yani 81 led (il için) 76 buton (madenler için) kullanılacak.
Teşekkürler.

Ekler

• iller-madenler.rar
    20.7 KB · Görüntüleme: 92
4 tane il için (D2, D4, D7, D9) aşağıdaki gibi bir şema çizdim. İki tane de maden var (SW1 ve SW2). SW1 kapanırsa, D2 ve D4 LED'leri yanar. SW2 kapanırsa, D4, D7, ve D9 LED'leri yanar. Aynı prensibi 81 il için de uygulayabilirsin. Her maden için ilave bir anahtar (SW) ekleyeceksin. O anahtardan da 1N4148 diyotları üzerinden LED'lere bağlantı yapacaksın.

1677954111868.png

Tam uğraşmaktan zevk alınacak bir proje. Boş zamanım olsa bende yapardım. Geçmişte bir anaokulu öğretmeninin ricası ile dilin tad alma bölgelerini yapmıştım. Tuzlu butonuna basınca dilin bir bölgesindeki ledler yanıyordu. Bu da hemen hemen aynı mantık.

teşekkür ederim.
mesala altın 28 ilde bulunuyor.
bu SW1 anahtarı altın olsun
bakır 48 ilde bulunuyor. bu SW2 olsun
bu illerden 12 sinde hem altın hem bakır var

SW1 anahtarından 28 altını yaktık,
SW1 anahtarından 12 bakırı yaktık,
buna göre anahtarlardan çıkan kablolardan köprüler mi yapılacak

Tam 595 ve 165 kullanmalık proje
Evet ya. Bende hazır 595'i öğrenmişken iyi olurdu. Çokda heveslendim ama gerçekten vakit ayıramıyorum. Güç kaynağı projemi bile yetiştiremiyorum baksana.

teşekkür ederim.
mesala altın 28 ilde bulunuyor.
bu SW1 anahtarı altın olsun
bakır 48 ilde bulunuyor. bu SW2 olsun
bu illerden 12 sinde hem altın hem bakır var

SW1 anahtarından 28 altını yaktık,
SW1 anahtarından 12 bakırı yaktık,
buna göre anahtarlardan çıkan kablolardan köprüler mi yapılacak
Kod ile halledilir diye düşünüyorum o konu. Tek yapılması gereken array oluşturup illere göre çağırmak sanırım. Bu arada elektronik bilginiz ne aşamada? Kod yazabiliyor musunuz? Lehim yapma prototip oluşturma gibi bilgileriniz var mı?

Arkadaşlar bu proje değil,
Bizim Kuruma (MTA Trabzon) ilk ve orta öğretimden öğrenciler geliyor.
biz öğrenciler yerbilimlerini anlatırken (jeoloji-Deprem-fay .. vs.) ülkemizdeki madenleri de anlatıyoruz.
Bir harita yaptık. İllerin üzerine madenleri yerleştirdik. bu haritaya bu özelliği de katmak istedik.
Ben Maden Müh. olsam da Sanat Enstitüsü Elektrik Bölümü (Birinci Sanat Ankara) mezun olduğum olduğum için bu konuyla ilgilendim
Sağolsun Timur AYDIN bey ilgilenmiş. Teşekkür ederim.
Sizden bu konuda bize yardımcı olur musunuz.
Bizim setimiz de yok. Başarırsak alacağız.
Teşekkür ederim

Bizler elektronikçiler olarak yaptığımız cihazlara proje diyoruz. Şeması, devre çizimi, baskı devresi derken ortaya bir cihaz çıkıyor. Proje dememizin sebebi budur.

Aslında çok zor olan bir konu değil sizinkisi. Hele bir yola çıkın, sıkıştıkça takıldığınız yerde yardım isteyin. Mutlaka yardımcı oluruz. Yukarıda belirttiğim üzere çok yoğun olduğumdan ben fazla ilgilenemiyorum. Az boş vaktim olsa evde kendim yapar detaylarını paylaşırdım.

Neopixel yada ws2812. Sürücü, data 595 hiçbirine gerek yok.

Size Pazartesi yaptığımız haritanın resmini çekip gönderirim.
Ayrıca 76 adet madenin ismini ve hangi ilde hangi madenler var listesini de gönderir misiniz?
Netten bulunabilir ama yanlış bilgiye ulaşmak istemem. Siz işin içinde olduğunuza göre kesin bilgi sunarsınız.

Benim aklımda maden isimlerinden array oluşturup içine bulunduğu illerin adını yazmak var.
Sonra da buton yardımı ile madeni çağırıp içindeki illeri listeleyebiliriz.
(Aşağıdaki kod örnektir. İsmi geçen 3 ilde bakır olmayabilir.)
String copper[3] = {"adana", "mardin", "rize"};

Neopixel yada ws2812. Sürücü, data 595 hiçbirine gerek yok.
O ledleri tek tek haritaya yerleştirip her birine 4'er kablo çekilmeli sanırım. Zahmetli iş. Ben üşenirim :D

1677991026814.png

Hazır yapılmış var. Tek problem iller arası kablo boyunu aşmamak.

Ekler

• 1677991026966.png
    1677991026966.png
    277 KB · Görüntüleme: 45

22637 eklentisine bak

Hazır yapılmış var. Tek problem iller arası kablo boyunu aşmamak.
WS2811 benim aram iyi değil bununla
18mA'den büyük süremiyor.
kocaman bir databus var(24bit) datasheet'de 400k yazsa'da 100k tarama hızını geçemiyorsun.

Arkadaşlar çok teşekkür ederim ilginize.
İller ve dosya ekte dir.

Ekler

• iller-madenler.rar
    20.7 KB · Görüntüleme: 85

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back