Tunçmatik Newtech ECO 1KVA 1F/1F Online UPS Yardım

siemone

Üye
Merhabalar,

ikinci el aldığım Tunçmatik Newtech ECO 1KVA UPS'im 6 yıldır sorunsuz kullanıyordum durup dururken güç kesti. Problemi size resim ve videolarla anlatmaya çalışacağım.

1-İlk olarak internetten 2 adet 12v 9ah Yiğit Akü alarak akülerini değiştirdim aynı tepkiyi verdi ben de aküleri iade ettim. Eski Yuasa NPW45-12 12V 9 Ah aküleri içinde. Aküleri ölçtüm 12.5 volt değer veriyor.

2- Soruna gelecek olursak fişe taktığımda fan çalışıyor ve aküleri şarj ediyor şarj olduktan sonra fan duruyor. Ekran açılıyor 220V girişi gozukuyor ama ON düğmesi tepkisiz kalıyor. Basılı tuttuğumda ise ekran kapanıp tekrar açılıyor.

3- Garip olan soruna gelirsek Tunçmatik'in kendi sitesinden indirdiğim ViewPower Ara yüz programıyla ve RS232 Bağlantı kablosuyla UPS e bağlandığımda oradan "On" butonuna basınca UPS çalışmaya başlıyor. Yük olarak bir tane masa lambası bağladım ve fişten ups i çektiğimde bip sesiyle beraber aküden sorunsuz bir şekilde lambayı yakarak çalışmaya devam etti, üzerindeki düğmeler halen daha çalışmıyor eğer ortadaki tuşa basarsam kendini kapatıyor.

4- Arayüzün ekran goruntulerini ekledim inceleyebilirsiniz. Ayarlar kısmında fotoğrafı aşağıda bulabilirsiniz Converter aktif edemiyorum ama diğer seçeneklerden Eco Modu aktif edebiliyorum mesela. Bazılarına izin veriyor bazılarına izin vermiyor.

5- Son olarak ayarlardaki seçenekler arasında "Site fault detection" (Tesis Hatası Algılama) Devreye Sok dediğim de ise (Aşağıya Videosunu ekledim) SF Koduyla birlikte bir uyarı alıyorum. Ne olduğuna dair hiç bir fikrim yok.

Toparlamak gerekirse cihaz kendi üzerinden açılmıyor. On düğmesine basınca ekran açılıyor fişe takarsam akü şarj ediyor ama On düğmesine uzun basıp aktif etmeye çalıştığımda ekranı tekrardan kapanıp açılıyor. Off Düğmesine basınca ekranı da kapatıyor.

Çok sevdiğim uzun süredir sorunsuz kullandığım bir cihaz, değiştirmek veya yenilemekte istemiyorum. Bana bu konuda yardım edebilirseniz çok sevinirim. şimdiden cevaplar için teşekkürler.

Fırat.

Ekler

• 2.JPG
    2.JPG
    55.9 KB · Görüntüleme: 173
  • 1.JPG
    1.JPG
    60.3 KB · Görüntüleme: 166
  • 3.JPG
    3.JPG
    66 KB · Görüntüleme: 168
  • 4.JPG
    4.JPG
    80.2 KB · Görüntüleme: 161
  • 5.JPG
    5.JPG
    70.1 KB · Görüntüleme: 160
  • 6.JPG
    6.JPG
    71.2 KB · Görüntüleme: 161
  • 7.JPG
    7.JPG
    104.5 KB · Görüntüleme: 165
  • 8.JPG
    8.JPG
    81.1 KB · Görüntüleme: 163
  • 20210621_21245322222222.mp4
    6.2 MB
Yani bilgisayar programı ile UPS'i ON yaparsan herşey sorunsuz çalışıyor mu? Tek sorun cihazın önündeki buton ile açılamaması mı?

Yani bilgisayar programı ile UPS'i ON yaparsan herşey sorunsuz çalışıyor mu? Tek sorun cihazın önündeki buton ile açılamaması mı?
Yani sanırım tek sorun o gibi üzerinden aktif edemiyorum ama yazılım üzerinden On butonuna basınca çalışmaya başlıyor. Bir de video attım ayarlar kısmında Site fault detection eğer aktif edersem SF uyarısı veriyor. Ne olduğunu bulamadım kitapçığından.

İnternette site fault detection diye aratınca bazı UPS'lerde bu özelliğin olduğundan bahsediyor. Eğer UPS topraklı bir prize topraklı bir fiş ile takılmadıysa, veya nötr/toprak arasında yüksek bir voltaj varsa bu hatanın verildiğinden bahsediyor. Yani bu UPS sanki senin evdeki şebekeyi beğenmemiş. Belki o yüzden ön panelden açılmıyor. Yazılımı kullanan da genelde teknik eleman olacağı için, sorunun araştırılması açısınıdan oradan UPS'in açılmasına izin veriyor.

İnternette site fault detection diye aratınca bazı UPS'lerde bu özelliğin olduğundan bahsediyor. Eğer UPS topraklı bir prize topraklı bir fiş ile takılmadıysa, veya nötr/toprak arasında yüksek bir voltaj varsa bu hatanın verildiğinden bahsediyor. Yani bu UPS sanki senin evdeki şebekeyi beğenmemiş. Belki o yüzden ön panelden açılmıyor. Yazılımı kullanan da genelde teknik eleman olacağı için, sorunun araştırılması açısınıdan oradan UPS'in açılmasına izin veriyor.
Yani uzun süre sorunsuz kullanmıştım. Durup dururken böyle bir şeyin olması şebekede bir problem olduğuna işaret ediyor diyorsunuz. Peki bununla ilgili bir tavsiyeniz var mı? Ben elektrikte ki problemi çözebilir miyim? Yani herhangi bir elektrikçi mi bakar buna yoksa bir elektrik mühendisinin işi mi?

Topraklamanın kalitesini garanti bir şekilde ölçmenin tek yolu toprak megeri kullanmak, o da her elektrikçide olan birşey değil. Ama multimetre varsa en azından toprak ve nötr arasındaki voltajı ölçebilirsin. 2 V veya altında olması lazım. Aynı şekilde topra ve faz arasındaki voltajı da ölçebilirsin. 220 V civarında olması lazım. Tabi şunu da belirteyim, şebeke voltajlarında güvenli bir şekilde ölçüm yapma becerisine sahip olduğunu varsayıyorum ve olası bir çarpılma durumunda en ufak bir sorumluluk dahi almayacağımı da belirteyim :)

Topraklamanın kalitesini garanti bir şekilde ölçmenin tek yolu toprak megeri kullanmak, o da her elektrikçide olan birşey değil. Ama multimetre varsa en azından toprak ve nötr arasındaki voltajı ölçebilirsin. 2 V veya altında olması lazım. Aynı şekilde topra ve faz arasındaki voltajı da ölçebilirsin. 220 V civarında olması lazım. Tabi şunu da belirteyim, şebeke voltajlarında güvenli bir şekilde ölçüm yapma becerisine sahip olduğunu varsayıyorum ve olası bir çarpılma durumunda en ufak bir sorumluluk dahi almayacağımı da belirteyim :)
Ölçümü ne olur ne olmaz bir uzmana yaptırmakta fayda var. Eğer sorun çözülmez ise sizi tekrardan rahatsız ederim artık :). Çok teşekkür ederim ilgi ve alakanıza.

Bu tunçmatiğin bende de 3 kVA olanı var, hakkaten çok iyi cihaz, 8 yıl pil değiştirmeden hizmet verdi bana. Bir kere arıza yaptı, onu da tamir ettim şu anda kullanmaya devam ediyorum. İyi bir elektrikçiye ölçtürmeye değecek bir UPS bence.

Şu an gaza gelip ölçtüm topraklamada değer 0 çıkıyor? bu normal mi?

Bu tunçmatiğin bende de 3 kVA olanı var, hakkaten çok iyi cihaz, 8 yıl pil değiştirmeden hizmet verdi bana. Bir kere arıza yaptı, onu da tamir ettim şu anda kullanmaya devam ediyorum. İyi bir elektrikçiye ölçtürmeye değecek bir UPS bence.
Zaten sizin yazınızı görünce buraya o yüzden yazdım :)

Bende Tuncmatik Newtech Pro 1 kVA Online UPS var. Şu an pilleri olmadığı için kenarda bekliyor. Bendeki cihazda da benzer bir sorun olmuştu.

Benim sorunun kaynağı, pillerle ilgiliydi. Pillerden biri tamamen bitik olduğu için şarj ediyor gibi görünüyordu ama cihazı pillerle çalıştırmak istedğim anda kapanıyordu ve üzerindeki tuşlarla (şebekeye bağlı iken) seçim yapamıyordum. Ben bunu piller bitik olsa da izolasyon trafosu niyetene kullanmak istemiştim. Tuşlar üzerinden yapamadığım seçimleri yazılım ile yapabilmiştim...

Harici bir kaynaktan sağlıklı bir gerilim verdiğim zaman, ne hata kaldı ne de sorun. Yani bendeki sorunun tamamen pillerden kaynaklı olduğunu söyleyebilirim.

Gece gece üşenmedim cihazı tekrar açtım. 38 V verdiğim ve çıkışa da ufak bir yük bağladığım zaman aşağıda göreceğin gibi sorunsuz çalışıyor.

Harici bir kaynaktan besleyip test etme imkanın var mı? Belki sana gelen (yeni) pillerden biri ya da ikisi de sorunluydu?

IMG_20210622_031237.jpg

IMG_20210622_031227.jpg

Harici bir kaynaktan sağlıklı bir gerilim verdiğim zaman, ne hata kaldı ne de sorun. Yani bendeki sorunun tamamen pillerden kaynaklı olduğunu söyleyebilirim.

Gece gece üşenmedim cihazı tekrar açtım. 38 V verdiğim ve çıkışa da ufak bir yük bağladığım zaman aşağıda göreceğin gibi sorunsuz çalışıyor.

Harici bir kaynaktan besleyip test etme imkanın var mı? Belki sana gelen (yeni) pillerden biri ya da ikisi de sorunluydu?

11381 eklentisine bak

11382 eklentisine bak
Şu an bir problem olmadığına inandım sanırım. :) ilk fırsatta 24v kaynak bulup deneyeceğim. Çok teşekkürler ilgi ve alakanıza. Denedikten sonra sonucu yazarım. Saygılar.

Şu an gaza gelip ölçtüm topraklamada değer 0 çıkıyor? bu normal mi?

Fazla toprak arasinda 0 volt varsa o zaman o evde toprak hattı yok demektir! Tabi ölçümün doğrul yapıldığını varsayarsak.

Fazla toprak arasinda 0 volt varsa o zaman o evde toprak hattı yok demektir! Tabi ölçümün doğrul yapıldığını varsayarsak.
Yani evin elektrik tesisatını komple baştan yaptırdık topraklama var ama sonradan etkisinin azalması mümkün mü? veya başka bir sebebi olabilir mi?

11381 eklentisine bak

11382 eklentisine bak
Selam üstadım, üzerinden neredeyse 1.5 sene geçti fakat dediğini anca deneyebildim. Elimde sağlıklı 24 V güç kaynağı geçti hemen aklıma geldi ve denedim. Dediğin gibi cihaz çalıştı. Akülerdeymiş problem. Sonradan aldığım aküler de arızalı olduğu anlaşılmış oldu. Şans işte. Bu cihazları kullananlar varsa ve açma düğmesine basınca ekran açlılıp kapanıyorsa gelen voltajın kalitesini beğenmediğinden çalışmıyor aküler 12v gösterse bile. Kaliteli akü kullanın diyelim ve konu kapanmış olsun. Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back