Ubuntu Kurulumu

Ahmet

S38>S85
Bu gün biraz inceledim. Arduino için gerçekten kolay görünüyor. Aynı senşn yazdığın koddaki gibi.
Pico için çalışan bir örnek bulmak lazım. Biraz fazla karışık gibi kodlaması.
abi bu gün yokum malesef bu windows'dan bıktım ubuntuya geçiş yapıyorum.

abi bu gün yokum malesef bu windows'dan bıktım ubuntuya geçiş yapıyorum.
O kadar kolay değil win den linux'a geçmek. İyi düşün. Ben bir kaç defa denedim olmuyor. İkinci pc şart.

O kadar kolay değil win den linux'a geçmek. İyi düşün. Ben bir kaç defa denedim olmuyor. İkinci pc şart.
3 tane diskim var abi bilgisayarın içinde 2 tane m2 1 tane sata en son taktığım m2 boşta duruyordu 256gb ona kurucam alışına kadar ondan devam ederim alışınca tası tarağı toplayıp gitme vaktidir

3 tane diskim var abi bilgisayarın içinde 2 tane m2 1 tane sata en son taktığım m2 boşta duruyordu 256gb ona kurucam alışına kadar ondan devam ederim alışınca tası tarağı toplayıp gitme vaktidir
Üzgünüm ama olmuyor öyle. Tecrübe ile sabit.
Linux'u ya windows ile tanışmadan önce öğreneceksin, yada kendine son derece katı bir kural koyup, bir daha dönmemek üzere linuxa geçeceksin. Ne kadar sıkışırsan sıkış win'e dönmeyeceksin.

Ben kaç defa ikinci diske çeşit çeşit linux kurdum. İki gün açıp üçüncü gün yüzüne bakmadım hep. Hatta forumda bununla ilgili konularımda vardır.

Üzgünüm ama olmuyor öyle. Tecrübe ile sabit.
Linux'u ya windows ile tanışmadan önce öğreneceksin, yada kendine son derece katı bir kural koyup, bir daha dönmemek üzere linuxa geçeceksin. Ne kadar sıkışırsan sıkış win'e dönmeyeceksin.

Ben kaç defa ikinci diske çeşit çeşit linux kurdum. İki gün açıp üçüncü gün yüzüne bakmadım hep. Hatta forumda bununla ilgili konularımda vardır.
Abi ben bu windwos'dan bıktım sürücü kuruyorum kendi kendine güncelliyor ben bunu fark etmiyorum uğraşıp duruyorum acaba sorun nerde diye.

Orjinal satın aldığım uygulama kuruyorum kendi kendine bu virüs deyip temizliyor hadi baştan sil tekrar yükle sözde virüs koruyan yazılımını kapat.

Arduinoda bir programı 1-2 dakikada derliyorum yeri geliyor özellikle esp kartları için derleme yaptığımda.
Ubuntu kurulu olan benim sistemin 4de1 gücünde hocamın bilgisayarında saniyeler içinde derleme tamalanıyor.

Abi ben bu windwos'dan bıktım sürücü kuruyorum kendi kendine güncelliyor ben bunu fark etmiyorum uğraşıp duruyorum acaba sorun nerde diye.

Orjinal satın aldığım uygulama kuruyorum kendi kendine bu virüs deyip temizliyor hadi baştan sil tekrar yükle sözde virüs koruyan yazılımını kapat.

Arduinoda bir programı 1-2 dakikada derliyorum yeri geliyor özellikle esp kartları için derleme yaptığımda.
Ubuntu kurulu olan benim sistemin 4de1 gücünde hocamın bilgisayarında saniyeler içinde derleme tamalanıyor.
Neyse sen bir kurda linuxu. Zamanla ne demek istediğimi anlayacaksın. Bende bir virtualbox a kurayım bari. Sayende depreşti linux duygularım yine. Azıcık kurcalayayım.

önce bir flaş diskten ubuntuyu dene kısmından 1-2 gün kullanırım eğer başarılı olabiliyor alışabiliyorsam zamanla geçiş yaparım

IMG_20220406_130935.jpg

Usb'den çalıştırıp denemeler yaptım arduino ide kurdum gerçekten inanılmaz hızlı derliyor fakat Windows rahatlığına alışmış biri için çok zor geçmek arduino iadeyi çalıştırmak için terminale 6 7 adet komut yazmam gerekti

16514 eklentisine bak
Usb'den çalıştırıp denemeler yaptım arduino ide kurdum gerçekten inanılmaz hızlı derliyor fakat Windows rahatlığına alışmış biri için çok zor geçmek arduino iadeyi çalıştırmak için terminale 6 7 adet komut yazmam gerekti
Alışınca kolay olur. Yeterki vazgeçme.

Biraz motive edeyim. Windows ile neredeyse hiç işim olmuyor. Sadece çalıştığım firmaların gönderdiği materyaller için linux yazılımı yoksa o zaman Windows'u açıyorum. Mesela adam Altium projesi gönderiyor, veya CadStar diye dangalak bir ECAD programı kullanıyor. Veya Teamviewer kullanmak gerekiyorsa (teamviewer'in linux versiyonu var ama çok buglı).

Biraz motive edeyim. Windows ile neredeyse hiç işim olmuyor. Sadece çalıştığım firmaların gönderdiği materyaller için linux yazılımı yoksa o zaman Windows'u açıyorum. Mesela adam Altium projesi gönderiyor, veya CadStar diye dangalak bir ECAD programı kullanıyor. Veya Teamviewer kullanmak gerekiyorsa (teamviewer'in linux versiyonu var ama çok buglı).
Biraz daha usb üzerinden denemesini kullandım ve kurmaya karar verdim sorun burda başlıyor :(

bilgisayarımın 3 adet diski var 1 adet m2 256gb bilgisayarın üstünde gelen.

SanDisk 480gb ssd bir masaüstünden çıkma

Birde no name Çin malı bir laptopdan çıkma 256 gb ssd m2 var buna kurmak istedim ve Ubuntunun disk seçme ekranında bu gözükmüyor peki deyip 480 olanı 2ye böldüm bölünen boş kısıma direkt kurulum yapamıyorum biçimlendirme seçeneği var fakat burda neyi seçeceğimi bulamadım görseli ekliyorum

Bir diski komple ayır Ubuntu için ve varsayılan bölümleri oluşturmasını sağla. Manuel olarak ayarlamak kolay değil.

Bir diski komple ayır Ubuntu için ve varsayılan bölümleri oluşturmasını sağla. Manuel olarak ayarlamak kolay değil.
Uzun uğraşlar ve araştırmalarım sonuncunda bir kurulum başlattım diskin 200 gb kısmına biraz yavaş ilerliyor eğer başarılı olursam detaylı anlatırım

Kıskandım mı nedir? :katil2:

debian.png

Bu yorumu ubuntu kullanarak paylaşıyorum.
480gb ssd'imin 200gb kısmına kurulum yaptım ve şuan kullanabiliyorum.

Binbir türlü hata almaya başladım
bu ilk hatamız
avrdude: ser_open(): can't open device "/dev/ttyUSB0": Permission denied

bunu araştırdığımda usb portuna yetki vermek için terminalden bunu yazıyormuşuz

sudo chmod ugo+w /dev/ttyUSB0

bunu yazdığımda
bunu alıyoruz
Problem uploading to board. See https://support.arduino.cc/hc/en-us/sections/360003198300 for suggestions.

Başka birşey yazmıyor mu? Tüm ekranı koy istersen. Bir de bende /dev/ttyUSB değil de /dev/ttyACM olarak çıkıyor arduino kartı.

1649259529671.png

bunu diyor abi bana ilk derlemeyi denediğimde

kullandığım kart ch340'lı arduino uno

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back