Üyelerin İstek listesi oluşturabilmesi

taydin

Timur Aydın
Staff member
Forumda proje yapmaya çalışan, ama piyasada fiyatların çok aşırı derecede yüksek olmasından dolayı projeye başlayamayan üyeler var. Bu üyelerin herkes tarafından görülebilen bir istek listesi hazırlaması için nasıl bir sistem oluşturabiliriz? Amaç, bu istek listesindeki bir malzeme başka bir üyede var ise özel mesaj ile iletişim kurarak gönderebilmesini sağlamak.

Benim aklıma şöyle bir sistem geliyor: Yeni bir forum bölümü oluşturalım "İstek listeleri" diye. O bölüme, istek listesi hazırlamak isteyen üye "Makale" türünde bir konu açsın. Sonra da makale içerisine neye ihtiyacı varsa listelesin. İstekler malzeme olabilir, test/ölçü aleti olabilir, bir hizmet olabilir, yani forumun kapsadığı konular ile ilgili her türlü istek olabilir. Eğer bir üyenin elinde o istenen şey var ise ve vermek istiyorsa, konuyu açana özel mesaj gönderip adres bilgilerini alabilir ve gönderebilir. Konu türü makale olduğu için alt tarafta liste ile ilgili yorumlar eklenebilir. İstek listesi sahibi de listeyi her zaman güncelleyebilir.

Burada art niyetli kişileri eleyecek bir sistem oluşturmamız gerekiyor. Üyenin forumda aktif olması şartı koşulabilir. Aksi taktirde tesadüfen google da başlığa rastlayıp gelip konu açanlar olacaktır. Bunların içinden art niyetlileri seçemeyiz. Ülkece yardıma hevesli de olduğumuzdan önümüze gelene malzeme göndermeyelim sonra.

Eğer istek listesi oluşturmuş olan bir üyeye, bir satıcı özel mesaj atıp parayla birşey satmaya çalışırsa, istek listesini yapan üye bu satıcıyı rapor eder, biz de o üye ile ilgili bir yaptırım uygularız. Ama her satıcıya da yaptırım uygulamak olmaz. Belki hayırsever bir satıcı, istek listesindeki bir ölçü aletini %30 iskonto ile satmayı öneriyor. Yani önemli olan istek listesi oluşturmuş olan üyenin ne düşündüğü. Gelen teklif iyi niyetli mi değil mi o anlar zaten.

Eğer istek listesi oluşturmuş olan bir üyeye, bir satıcı özel mesaj atıp parayla birşey satmaya çalışırsa, istek listesini yapan üye bu satıcıyı rapor eder, biz de o üye ile ilgili bir yaptırım uygularız. Ama her satıcıya da yaptırım uygulamak olmaz. Belki hayırsever bir satıcı, istek listesindeki bir ölçü aletini %30 iskonto ile satmayı öneriyor. Yani önemli olan istek listesi oluşturmuş olan üyenin ne düşündüğü. Gelen teklif iyi niyetli mi değil mi o anlar zaten.
Eğer bir satıcı rapor edilirse gönderdiği mesajı da görürüz. Bizlerde yönetici olarak doğruyu yanlışı tayin edebiliriz. Önemli olan kaba tabirle beleşçileri tesbit edebilmek.

Burada art niyetli kişileri eleyecek bir sistem oluşturmamız gerekiyor. Üyenin forumda aktif olması şartı koşulabilir.

Burada demek istediğin farklı birşey, şimdi anladım. Yani yeni gelen bir üye hemen liste oluşturup Brymen 869s multimetre yazabilir diyorsun :)

Onu şöye çözeriz: İsten Listeleri bölümüne açılan her konu moderasyona tabi olur. Biz de sadece aktif olan üyelerin konularını onaylarız. Başka bir yere istek listesi açarsa da artık duruma göre gereğini yaparız.

Burada demek istediğin farklı birşey, şimdi anladım. Yani yeni gelen bir üye hemen liste oluşturup Brymen 869s multimetre yazabilir diyorsun :)

Onu şöye çözeriz: İsten Listeleri bölümüne açılan her konu moderasyona tabi olur. Biz de sadece aktif olan üyelerin konularını onaylarız. Başka bir yere istek listesi açarsa da artık duruma göre gereğini yaparız.
Aynen. Ayrıca malzeme listesi eklerken yapacağı dwvrenin şemasını ve aşama aşama forumda paylaşmasını da talep edebiliriz. Böylece sıkıştığı yerde de kodlama olsun hardware olsun soru sorar destek de alır.

Açılışı ben yapabilirim.
Markasını söylememin yasak olduğu birkaç smps adaptör var elimde(isteğe göre12-24).

Eğer bunları çalışır hale getirip modifiye etmek isteyen olursa(mesela hali hazırda 12 volt olan bir smps devreyi 30 volt nasıl yapabilir üstünde denemelerini yapmak isteyen vs.)
Gönderebilirim.

tl431in referansına pot bağlayınca birazcık ayar yapıyor tam tam dış pozisyonlara yaklaşınca dumanlar yükseliyor.

Aktif bir üye olduktan sonra şema, tasarım aşamalarına falan gerek yok bence. Eğer bir üye proje yapmaya çalışıyorsa, veya yapmaya çalışanlara yardımcı oluyorsa, veya herkesin yararına bilgi paylaşıyorsa o üye aktiftir. Eğer onun ihtiyacı olan birşey bende varsa ve atıl ise göndermek isterim.

Malzeme istek bölümü açılır.

Alt başlıklar da istekler, alım-satım, hibe vs vs . gerçekleşir.

İlgili bölüme konu acabilmek için minimum mesaj limiti olabilir. Mesela 50 gibi.

Kotu niyeti engellemek lazim bence de.

Çok güzel fikir, foruma katkıda bulunanlara istek listesi açma izni vermeyi mantıklı buluyorum, bunun için mesaj sayısı ve tepki skoru sınırı belirleyebilirsiniz. Bunun dışında istisna yapmak sizin kontrolünüzde.

Bence satıcıları engellemenize gerek yok, istek listesini açanın satın alma seçeneği her zaman olduğu gibi teklif sunan bir satıcının ne zararı olur anlamadım, eğer spam yağmuru halini almıyorsa. Hem de bedava yardım yapmayacak olsa da makul bir ücretle ihtiyaca cevap vermek isteyenler olabilir, onlar da yardımcı olmuş sayılırlar. İyi çalışmalar.

O zaman şöyle bir özet geçeyim. 100 mesaj yazan üye zaten sol tarafta "Aktif Üye" diye görünüyor. 100 mesaja ulaşan bu yeni başlık altına istek listesi konusu açabilecek. İstisnaları da olabilecek bunun. Mesela kesin öğrenci olduğunu bilgiğimiz birisine hemen konu açtırabiliriz.

O zaman şöyle bir özet geçeyim. 100 mesaj yazan üye zaten sol tarafta "Aktif Üye" diye görünüyor. 100 mesaja ulaşan bu yeni başlık altına istek listesi konusu açabilecek. İstisnaları da olabilecek bunun. Mesela kesin öğrenci olduğunu bilgiğimiz birisine hemen konu açtırabiliriz.
Baştan kısıtlamalar yapıp konuya katılımı azaltmayın.
Başlığı açın serbest bırakın. Sakıncalı durumlarda, amaç dışı kullanımlarda, gerekli kısıtlamaları yaparsanız, daha doğru yönlendirme olur düşüncesindeyim..

Baştan kısıtlamalar yapıp konuya katılımı azaltmayın.
Başlığı açın serbest bırakın. Sakıncalı durumlarda, amaç dışı kullanımlarda, gerekli kısıtlamaları yaparsanız, daha doğru yönlendirme olur düşüncesindeyim..

Evet mantıklı. Herhalde her gün harıl harıl istek listesi oluşmayacak, oluşanları rahatlıkla kontrol edebiliriz.

Evet mantıklı. Herhalde her gün harıl harıl istek listesi oluşmayacak, oluşanları rahatlıkla kontrol edebiliriz.
Gerekli kısıtlamalar yapılacağı zaman;
yeni forum veya bölüm kuralları başlığı altında açıklanır.

Kolay gelsin.

Bununla ilgili bir anket açalım. :D

Ben konudaki faydayı anlayamadım. Zaten alım satım bölümü bu işe yaramıyor mu?

Öte yandan atmaya kıyamadığım işime yaramayan malzemeyi hibe etmekten memnuniyet duyarım. Ancak şu andaki forum ortamında zaten aktif olan 5-10 kişi var. Bu kişiler dışında yeni bir üyeyi tanıyasıya kadar ciddiye almam....

Alım satım bölümünde para ile yapılan alışverişler de olacak. Oraya girip de proje yapmak isteyen ama para olmadığı için malzeme isteyenleri ayıklamak zor olur. Ama kendi bölümünü açarsak oradaki tüm mesajlar bedava malzeme/ekipman ihtiyacı olanlarla ilgili olacak. Yani kendini özellikle cömert hissettiğim bir zaman, o bölüme girip sırayla bakabileceksin :)

Bununla ilgili bir anket açalım. :D

Ben konudaki faydayı anlayamadım. Zaten alım satım bölümü bu işe yaramıyor mu?

Öte yandan atmaya kıyamadığım işime yaramayan malzemeyi hibe etmekten memnuniyet duyarım. Ancak şu andaki forum ortamında zaten aktif olan 5-10 kişi var. Bu kişiler dışında yeni bir üyeyi tanıyasıya kadar ciddiye almam....
İsteklerin ayrı bir forum bölümü altında toplanılmak isteniyor.
Yararlı olabilir.
Sembolik/Maddi/hibe şeklinde Yardımlaşma bölümü gibi düşünülebilir.
Derli toplu hepsi bir bölümde...

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back