Ultrasonik sensör ve 555 timer kullanarak zaman ayarlanabilir LED yakma

Buggsbunny

Yeni Üye
Ultrasonik sensörden (hcsr04) gelen sinyali 55t timer ile zaman ayarı yaparak belirli bir süre kedi yakmak istiyorum. Fakat simülasyon programında gerçekleştirdiğim devre bredbiard üzerinde çalışmıyor. Acaba merde hata yapıyorum?
IMG_20211218_040142.jpg

Ultrasonik sensörden (hcsr04) gelen sinyali 55t timer ile zaman ayarı yaparak belirli bir süre kedi yakmak istiyorum. Fakat simülasyon programında gerçekleştirdiğim devre bredbiard üzerinde çalışmıyor. Acaba merde hata yapıyorum?
Breadboard devresini de bizlerle paylaşırsan yardımcı olabiliriz.

Ultrasonik sensörden (hcsr04) gelen sinyali 55t timer ile zaman ayarı yaparak belirli bir süre kedi yakmak istiyorum. Fakat simülasyon programında gerçekleştirdiğim devre bredbiard üzerinde çalışmıyor. Acaba merde hata yapıyorum?14858 eklentisine bak
Burdakinin tamamen aynısını kurdum bende de çalışmıyor bu şekilde.
Fakat Sorunu trigger ve echo bacaklarının farklı bir düzende bağlanmasıyla halledilebilir.
Örneğin;
echo bacağını sadece ledin - ni alıp, ledin +sını da 330 ohm dirençle vcc ye bağlancak
triggeri de 555 in 3.bacağına bağlanır.
555 in 2 ve 6 bacakları birbiri ile kısa devre bağlanır.
7 ile 6 arasına bir 1k direnç konabilir.
7 ile 8 arasına bir 10k direnç.
devamında da kapasitörler vs. eklenir. Ama sonuç olarak trigger ve echo bacakları farklı bağlanmalı bence.

Ama eminsen bu devre çalışıyor. Kabloları vs. değiştirerek dene bence.
Bu devrede 1mF kondansatör kullanmamışsın sadece. Eğerki kablolarda vs. sıkıntı yoksa

Merhaba,
555 böyle bir çalışma ile her türlü kontrolu size sağlar.

Ekler

• 555.pdf
    26.1 KB · Görüntüleme: 120

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back