UNI-T UT3315TFL II Amper ayarı nasıl yapılır?⚡️

Emir oztkn

Aktif Üye
İlk olarak yüksek bir volt vermemeye dikkat edelim. 5V ile başlamak idealdir.
20210113_213619.jpg

Daha sonra "+" ve "-" problarını birbiri ile temas ettirip (kısa devre ettirip) Amper ayarı yapıyoruz.
20210113_213642.jpg

Amperinizi ayarladıktan sonra kısa devreyi deaktif edip ayarlamak istediğiniz voltaja getiriyoruz.
20210113_213715.jpg

TEST ZAMANI:
1-)Güç kaynağını Motor sürücü devreme(motora bağlıyorum)
20210113_213854.jpg

2-)Motoru çalıştırıyorum. 0.294 Amper gösteriyor. Multimetrede de aynı değer gözüküyor.
20210113_213859.jpg

3-) Çalışırken Mandreni tutuuyorum
20210113_215529.jpg

Evet şimdi arkadaşlar, abiler ben tam olarak neyin amperini ayarladım ?:kizgin3:

Last edited by a moderator:
2.105 A akım limiti ayarlamışsın ve güç kaynağı da gerçekten TAM olarak bu değere gelince akımı sınırlamaya başlamış. Yani anormal birşey yok. Senin beklentin neydi :D

Bu araya bu UNI-T nin yeni modelinde hem voltaj hem de akım çözünürlüğü 10 kat artmış :oops: Bendekinde virgülden sonra tek hane var.

2.105 A akım limiti ayarlamışsın ve güç kaynağı da gerçekten TAM olarak bu değere gelince akımı sınırlamaya başlamış. Yani anormal birşey yok. Senin beklentin neydi :D
Motoru çalıştırdığım anda ayarladığım Amper e ulaşması(güç kaynağında ayarladığın değer gözükmesi). Ben neyi yanlış biliyorum burda ya :D

yani 0.294 değil de 2.105 görmem gerekmez mi?!?

Olaya bağımsız değişken ve bağımlı değişken mantığıyla bakman lazım. Elektrikte voltaj ve direnç bağımsız değişkendir, akım ise bağımlı değişkendir. Bağımsiz değişkenleri SEN belirlersin, ve senin yaptığın seçimlere göre de bağımlı değişkenler belli bir değer alır. Direnç sabit iken voltajı arttırırsın, akım artar. Voltaj sabitken direnci arttırırsın, akım azalır. Ama "voltaj sabitken akımı arttırayım bakalım, direnç ne olacak" mantıksızdır. Aynı şekilde "direnç sabitken akımı arttırayım bakalım voltaj ne olacak" da mantıksızdır. Akımı bağımsız olarak arttıramazsın, bağımsız değişken değil.

Motoru çalıştırdığım anda ayarladığım Amper e ulaşması(güç kaynağında ayarladığın değer gözükmesi). Ben neyi yanlış biliyorum burda ya :D

yani 0.294 değil de 2.105 görmem gerekmez mi?!?
Bende TT technic 303D var.
9060705435698.jpg

0-30 Vdc, 0-3A akım ayarlı.
Testte karşılaştığınız olayın aynısı var. Hiç üşenmeden güç kaynağında dc motorla aynı testi yaptım.
Akım ayarlaması hikaye,
Korad 3005D var. dijital akım sınırlamasını kullandım. Süper... İstediğim akımla dc motoru çalıştırabildi.

Yarın TT technic i ameliyata alacağım. Bakalım sorun neymiş.

korad-ka3005p-power-supply-30v-5a-dc-guc-kaynagi__0606084997489388.jpg

Şu örneği düşün: Su pompasına bağlı bir hortum var. Pompa basıncını arttırıyorsun, hortumdan geçen su miktarı artıyor. Daha kalın bir hortum takıyorsun pompaya, hortumdan geçen su miktarı artıyor.

Ama şunu yapabiliyor musun? Hmm şu hortumdan 10 kat daha fazla su geçireyim bakalım pompaya ne olacak. Ne olmasını bekliyorsun? Pompanın birden transformasyon geçirip 10 kat daha güçlü bir pompa haline gelmesini mi?

Veya şu hortumdan 10 kat daha az su geçireyim bakalım hortuma ne olacak. No olmasını bekliyorsun? Hortum birden 10 kat daha ince bir hale mi gelecek?

Burada Pompanın gücünü ve hortum çapını SEN belirliyorsun. Senin yaptığın bu seçimlere göre de hortumdan akan su miktarı değişiyor. Pompa ve hortum bağımsız değişken, su akış miktarı bağımlı değişken.

Olaya bağımsız değişken ve bağımlı değişken mantığıyla bakman lazım. Elektrikte voltaj ve direnç bağımsız değişkendir, akım ise bağımlı değişkendir. Bağımsiz değişkenleri SEN belirlersin, ve senin yaptığın seçimlere göre de bağımlı değişkenler belli bir değer alır. Direnç sabit iken voltajı arttırırsın, akım artar. Voltaj sabitken direnci arttırırsın, akım azalır. Ama "voltaj sabitken akımı arttırayım bakalım, direnç ne olacak" mantıksızdır. Aynı şekilde "direnç sabitken akımı arttırayım bakalım voltaj ne olacak" da mantıksızdır. Akımı bağımsız olarak arttıramazsın, bağımsız değişken değil.
Teşekkür ederim Toolbox'a yeni birşey daha ekledim.

Şu örneği düşün: Su pompasına bağlı bir hortum var. Pompa basıncını arttırıyorsun, hortumdan geçen su miktarı artıyor. Daha kalın bir hortum takıyorsun pompaya, hortumdan geçen su miktarı artıyor.
Bernoulli ilkesine göre Akışkan hızı artarsa basınç azalır. Bu da Hortumu genişletirsek basıncın artıp hızın azalacağına bir haber. Bu mantıkta bakarsak boruyu inceltmeliyiz gibi :D

Teşekkür ederim Toolbox'a yeni birşey daha ekledim.

Bernoulli ilkesine göre Akışkan hızı artarsa basınç azalır. Bu da Hortumu genişletirsek basıncın artıp hızın azalacağına bir haber. Bu mantıkta bakarsak boruyu inceltmeliyiz gibi :D

Hortum basıncını irdelemiyoruz :) Pompa basıncı artarsa birim zamanda daha fazla su geçer mi hortumdan geçmez mi?

Bende TT technic 303D var.
9060705435698.jpg

0-30 Vdc, 0-3A akım ayarlı.
Testte karşılaştığınız olayın aynısı var. Hiç üşenmeden güç kaynağında dc motorla aynı testi yaptım.
Akım ayarlaması hikaye,
Korad 3005D var. dijital akım sınırlamasını kullandım. Süper... İstediğim akımla dc motoru çalıştırabildi.

Yarın TT technic i ameliyata alacağım. Bakalım sorun neymiş.

korad-ka3005p-power-supply-30v-5a-dc-guc-kaynagi__0606084997489388.jpg

Eğer bozuk değilse o iki güç kaynağının da aynı davranması lazım. Başka bir sorun var diye düşünüyorum.

Cihaz ameliyata alındı. Amper ayarı tasarımla alakalı. Tam verimli çalışmıyor.

-Devreye el ve göz muayenesi yapıldı. Belirgin hatalı ve arızalı malzeme yok.
-Akım ayarı 4 lü opamp LM324 le yapılıyor. LM324 Değişim yapıldı, sonuç değişmedi.
-Akım potansiyometre ve ince ayar potansiyometre içine bolca kontak sprey sıkıldı. Temizlik yapıldı. Sonuç değişmedi
-Devre üzerinde tüm aktif malzeme, transistör, diyot, regülatör, TL431 , pasif malzeme direnç ve kondansatörlerin, kontrolleri yapıldı. Sonuç değişmedi.
Arızalı malzemeye rastlanmadı.

Çıkışta tek çalışan 2N3055 akım kuvvetlendirici transistöre, 2 adet daha 2N3055 ve bağlantı malzemeleri ilave edilerek modifiye yapıldı.
Çıkış yükü 3 adet transistöre paylaştırıldı. Cihaz, Trafolu bir model tahmini 120-140 watt trafo kullanılmış.

Bir ara; güç kaynağı devresini dağıtıp, akım ayarı çok hassas çalışan Elektor precission power supply devre mi ilave etsem diye düşündüm.
Ancak tadilata başlarsam 1 hafta sürer. Vazgeçtim, Cihazın orijinalliğini bozmadan bu hali ile kullanmaya devam edeceğim.
Cihazın şeması aşağıdadır. İncelemek isteyenler bakabilir.
Kolay gelsin...

Not: Şema 10Amperlik modele aittir.
Güç kaynağında 3 A - 5 A - 10 A aynı kart kullanılıyor. Sadece çıkış transistör sayıları (trafo gücü de) değişiyor.
3010.gif.e10d1f761072a50251eeffdfcb9ec205.gif

Forum istatistikleri

Konular
5,813
Üyeler
2,475
Son üye
Omertlha

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back