UNI-T UT61E varken yeni çıkan UT61E+ modeline geçmeli mi?

Sercan

--
Benim ölçü aletinin yenisinin çıktığının farkındaydım. Acaba yenilesem mi diye düşünürken aşağıdaki incelemeye denk geldim. Aslında ölçü aletini günceller isem Brymen BM869 ile değiştirmek istiyorum ama fiyatları malum, yarı yarıya farklı. Zaten aynı kategoride düşünmemek lazım. Fakat şimdi neredeyse sıfır gibi duran elimdeki UT61E‘i satıp az bir fark ile UT61E+ modelini alabilirim. Bu yeni model bazen ihtiyaç duyduğum ekran aydınlatması, min-max gibi özelliklerle geliyor. Birde kablosuz voltaj tespit özelliği var. Bendeki modeli modifiye edip kablosuz voltaj tespiti dışındaki bu özellikleri kazandırabilirim. Almadan önce yapabileceğimi biliyordum ama biraz eskimeden modlifiye etmek istemedim. Şimdi de bu model çıktı. Siz ne dersiniz artı modele geçmeye değer mi?

Videoyu seyrettim. Aklımda kaldığı kadarıyla E+ nın avantajları:

* Hem gövde hem de komütatörde lastik kılıf var. Darbe ve düşmelere daha dayanıklı.
* 9V blok pil yerine 4 tane AA pil kullanılmış. Pil ömrü çok daha uzun olur.
* Banana soketler daha kaliteli, temas çok daha iyi olur
* Probların içlerindeki damar sayısı çok daha fazla. Daha düşük özdirenç anlamına gelir. Prob uçlarının da altın olduğu belirtiliyor :dusun1:
* Süreklilik testi anında tepki veriyor, bu çok iyi.
* Ekran aydınlatması var, ama çok az aydınlatıyor.
* Tek bir örnekte pek anlam ifade etmese de, test edilen E+ nın toleransları E ye göre çok daha iyi çıkıyor
* Giriş koruma devresi daha kapsamlı, ama gene de bu cihazı alanın koruma özellikleri için alması beklenmiyor.
* Ekran tazeleme hızı daha yüksek.
* Her bir kademeyi sonuna kadar kullanıyor. Halbuki E modeli bazan bir üst kademeye erken geçiyor.
* PC ile seri bağlantı E+ da çift yönlü çalışıyor, hem veri gönderiyor hem veri alıyor. Veri alıp ne yapıyor belgelenmemiş ama böyle bir fark da var. Belki de sadece kalibrasyon amaçlı kullanılıyor ve başka bir işe de yaramıyor. Ama belki de hacklenip uzaktan kontrollü bir multimetre haline gelebilir :)

Bunun dışında NCV özelliği var ama iyi çalışmıyor. Artık buna göre değerlendirmek lazım. Bence sadece kalem pil, süreklilik ve kaliteli problar ve daha kaliteli banana soketler bile E+ ya geçmek için yeterli sebep.

Prob uçlarının da altın olduğu belirtiliyor
Cihazdan 10 tane alayım 3-4 sene sonra bozdururum. Cihazlar bedavaya gelir. :D

Benim cihazı ilana vereyim. Bakalım makul bir ticaret olursa yenilerim.

Benim ölçü aletinin yenisinin çıktığının farkındaydım. Acaba yenilesem mi diye düşünürken aşağıdaki incelemeye denk geldim. Aslında ölçü aletini günceller isem Brymen BM869 ile değiştirmek istiyorum ama fiyatları malum, yarı yarıya farklı. Zaten aynı kategoride düşünmemek lazım. Fakat şimdi neredeyse sıfır gibi duran elimdeki UT61E‘i satıp az bir fark ile UT61E+ modelini alabilirim. Bu yeni model bazen ihtiyaç duyduğum ekran aydınlatması, min-max gibi özelliklerle geliyor. Birde kablosuz voltaj tespit özelliği var. Bendeki modeli modifiye edip kablosuz voltaj tespiti dışındaki bu özellikleri kazandırabilirim. Almadan önce yapabileceğimi biliyordum ama biraz eskimeden modlifiye etmek istemedim. Şimdi de bu model çıktı. Siz ne dersiniz artı modele geçmeye değer mi?

Ustam benimde unıt t61e cihazım var, kondansatör bölümünde m f ekranında alt taraftaki çizgiler sürekli ileri geri gidip geliyor normalmidir yoksa arızalımı

Ustam benimde unıt t61e cihazım var, kondansatör bölümünde m f ekranında alt taraftaki çizgiler sürekli ileri geri gidip geliyor normalmidir yoksa arızalımı

Alt taraftaki çizgiler derken herhalde ekranın alt kenarında çıkan bar grafikten bahsediyorsun. Ben kapasite ölçüm kademesinde bar grafiği görmüyorum. Kısa bir video çekip yüklersen tam olarak ne olduğunu görmüş oluruz.

Foruma hoşgeldin.

4700 µF ölçmek istediğimde aşağıdaki gibi tepki veriyor. Bu sebebini bilmiyorum ama bu durum daha önceki incelemelerden hatırladığım kadarıyla normal, onlarda da vardı.

Son düzenleme:
Ben kapasite ölçüm kademesinde bar grafiği görmüyorum.
Düşük kapasite ölçerken ve boşta iken görünmüyor. Bir garip. Probları kısa devre edersen o zaman da görebilirsin. Belki iyi bir çocuk olursan şirinleri bile görebilirsin! :p

Haydaa bende niye çıkmıyor o? Yoksa benimki mi bozuk :cheeky5:
Düşük değerleri ölçmek istediğinde çıkmıyor. Ölçüm yaptığın kapasite nedir? Olmadı ben de o değerde deneyeyim.

470 µF ile denedim çıkmadı.
470 µF ile denediğimde bende çıkmıyor. Bence bu durum limitlerle ilgili. Zaten kitapçıkta aşağıdaki gibi bir sayfa var, belirli bir değerden sonra doğruluk ile ilgili bir garanti de vermiyor. Üst limit ile ilgili bir bilgiye de rastlamadım...

1615147909621.png

Bar grafiği kondansatörün şarj oluşunu anime ediyor herhalde. 470 olan anında doluyor, gösterecek birşey yok, 4700 olan çok daha yavaş doluyor ve bar grafiği ile takip edilebiliyor.

Evet bu daha mantıklı ama neden yüksek kapasitede dolduktan sonra bir yerde durmuyor ya da aynı hareketlilik küçük değerlerde görünmüyor?

Evet bu daha mantıklı ama neden yüksek kapasitede dolduktan sonra bir yerde durmuyor ya da aynı hareketlilik küçük değerlerde görünmüyor?

Ölçüm sürekli tekrarlanıyor. Mesela saniyede bir ölçüm. Küçük kapasite, daha bar grafiği yerinden kıpırdayamadan anında doluyor. Ama büyük kapasite yavaşça doluyor ve doluşu da grafiğe yansıyor.

Ölçüm sürekli tekrarlanıyor. Mesela saniyede bir ölçüm. Küçük kapasite, daha bar grafiği yerinden kıpırdayamadan anında doluyor. Ama büyük kapasite yavaşça doluyor ve doluşu da grafiğe yansıyor.
Evet haklısın, böylesi çok mantıklı. Daha az kafa karıştıracak bir çözüm olsaymış (bar grafik koymamak gibi) bunun faydasını pek anlamadım.

bende rs232 yüzünden almıştım ut61e yi, bir iki kere pc ye bağladım okadar. hep açık unutuyorum pili bitiveriyo. amorti edecek artık :p

Evet açık unutunca sürekli pili bitiyor. Eğer satılmaz ise bunu 15 dk sonra kapanacak şekilde modifiye etmek mümkün.

Seri porttu kapatınca, 15 dk değişim olmazsa otomatik kapanıyor. Aslında bu özellik içindeki entegrede var. Seri port sürekli açık olduğundan aktif değil.

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,439
Son üye
Efekan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back