Unitech PA690 El Terminali boot ederken kapanıyor

Sercan

--
Öncelikle cihazla ilgili ne bende ne de internette en ufak bir bilgi yok.

unitech-pa690-rfid-reader-mobile-computer-pa690-3261ladg-630.jpg

Cihazın açılışı esnasında arka plan aydınlatması yanıp sönüyor. Yazılımın ana ekran gidip windows başlangıç ekranına geldikten bir süre sonra da cihaz komple kapanıyor. Bu esnada arka plan aydınlatması hep yanıp sönüyor. Yani cihaz 10 saniye kadar normal açılmaya çalışıyor (arkaplan aydınlatması yanıp sönerek) sonra kapanıyor. Gözlemlediğim kadarıyla sorun yazılımsal değil. Açılmaya çalıştığı süre boyunca arkaplan aydınlatması dışında tüm işlemler normal açılış gibi duruyor. Tahminim sorun güç katı ile ilgili. Benzer bir sorunla karşılaşan oldu mu? Kontrollere nereden başlamalı?

Bir de yukarıdaki olay anında, şarj ışığı yanmadığı gibi orijinal şarj kablosuna sahip değilim. Şarj girişini bulmak için cihazın içini açtım ve GND'yi bulduktan sonra dış soketten ana karta giden flex kablo üzerinde aynı kalınlıkta gelen ikinci hattının + uç olduğunu varsaydım. Güç uyguladığım pinler doğru olmayabilir diye düşündüm fakat ebay'da orijinal şarj kablosuna sahip aynı arıza not edilmiş başka bir ilan buldum. Yani orijinal kablo ile de aynı hatayı vermiş.

Açılış ekranında 5V 0.34A güç tüketiyor. Cihaz kapandığında akım 0.01A'ya düşüyor.

Cihaz hakkinda hic bir bilgim yok. Yazilimsal olmadigini dusunuyorsan ve hicbir teknik veriyede ulasilamiyorsan cahil cesareti ile yapacagim sey bga entegreleri isitmak olurdu. Lehim catlagi olabilir. Acilis sirasinda gorevini yapamayan bir donanim kapanmaya neden oluyordur belki. Cihaz elde tasinan birr cihaz oldugundan darbe ile soguk lehim ihtimali yuksek bence...

Cihaz hakkinda hic bir bilgim yok. Yazilimsal olmadigini dusunuyorsan ve hicbir teknik veriyede ulasilamiyorsan cahil cesareti ile yapacagim sey bga entegreleri isitmak olurdu. Lehim catlagi olabilir. Acilis sirasinda gorevini yapamayan bir donanim kapanmaya neden oluyordur belki. Cihaz elde tasinan birr cihaz oldugundan darbe ile soguk lehim ihtimali yuksek bence...
Aynen bende de çok bir bilgi yok. Elektrik verdiğim anda otomatik açılıyor ve o andan itibaren arka plan aydınlatması 1 saniye ara ile yanıp sönüyor. Sanki (örneğin şarj devreye girdiğinde) akım yetmiyor da voltaj bayılıyor. Bunu belirli bir süre denedikten sonra cihaz kendini tamamen kapatıyor. Bilmediğimden soruyorum soğuk lehim böyle bir soruna neden sebep olsun?

Gerçekten hiç bilmiyorum. Yıllar önce (android öncesi çağda) bende win mobile bir telefon vardı. Bluetooth bir süre sonra çalışmaz oldu. Bluetooth açınca cihaz kitleniyordu. Açtım kapağı bluetooth entegresini ısıttım güzelce sonra çalışmaya başladı...

Senin cihazda da açılış sırasında çalışması gereken bir donanım çalışmıyor ise sistem koruma amaçlı kapatıyor olabilir. Ama dediğim gibi hiçbir fikrim yok... ilk mesajda cahil cesareti derken konuyu bilmediğimi aktarmak istemiştim...

Enerjiyi batarya kismindan yapma imkani yok mu?

Sarj girisi tarafindan yanlis baglanti ihtimalini elemek icin batarya kutuplarini tesbit etmek daha kolay olmaz mi?

Bluetooth bir süre sonra çalışmaz oldu. Bluetooth açınca cihaz kitleniyordu. Açtım kapağı bluetooth entegresini ısıttım güzelce sonra çalışmaya başladı...
Senin cihazda da açılış sırasında çalışması gereken bir donanım çalışmıyor ise sistem koruma amaçlı kapatıyor olabilir.
Bendeki durum ilk elektrik verdiğim andan itibaren başlıyor. Daha temel bir sorun olmalı.

Sarj girisi tarafindan yanlis baglanti ihtimalini elemek icin batarya kutuplarini tesbit etmek daha kolay olmaz mi?
Önce ona baktım. Doğrudan güç verdiğimde başlamadı. Bataryada T ve D isimli 2 adet pin var. Muhtemelen biri batarya içindeki ısı takibi (GND ile arasında 8k ölçtüm) ama diğerinin ne olduğunu bilmiyorum. Dışarıdan şarj da edemedim.

Zaman buldukça şunun parçalarını üretmedim. :mad: Şimdi olsa güç verirken/ölçüm yaparken filan çok kullanışlı olurdu.

8452d273c7c4fa49225d810c0fa3de82_preview_featured.jpg

Muhtemelen bunları bulmuşsundur ama ben yinede ekleyeyim. Kullanım klavuzunda hard resetten bahsediyor. Bir ihtimal yazılım hatası ihtimaline karşı bu şekilde sıfırlamayı deneyebilirsin. 3A lik adaptör bağlayın diyor. El terminali için ciddi bir akım. Acaba hepsini kullanıyor mu 3A nın.
Belki resimdeki internet sitelerinden destek bulabilirsin. En kötü ihtimalle kendin işin içinden çıkamazsan yerli firmadan destek alabilirsin. Telefonları filan var pdf de.
Screenshot_20200831-012741.jpg

Ekler

• PA-690_Kullanim_Kilavuzu.pdf
    7.1 MB · Görüntüleme: 266
  • Unitech_PA-690_Brosur.pdf
    150.9 KB · Görüntüleme: 176
Muhtemelen bunları bulmuşsundur ama ben yinede ekleyeyim. Kullanım klavuzunda hard resetten bahsediyor. Bir ihtimal yazılım hatası ihtimaline karşı bu şekilde sıfırlamayı deneyebilirsin. 3A lik adaptör bağlayın diyor. El terminali için ciddi bir akım. Acaba hepsini kullanıyor mu 3A nın.
Hata ilk elektrik anından itibaren başladığı için yazılım hatası olması çok düşük. Gündelik bilgisayarlarda da öyledir. Güç verildiği anda BIOS temel düzeyde kontroller yapar ve sonra işletim sistemini çalıştırır. Hata varsa hiç çalıştırmaz. Bu cihaz işletim sistemini başlatacak aşamaya geçiyor. Bu tarz el tipi cihazlarında aynı mantıkta çalıştığını düşünüyorum.

Evet 3A güç istiyor, bir yandan şarj edip diğer yandan cihazı şebekeden çalıştırırsa normal. 18650 piller bile 1.5-2A ile şarj edilebiliyor. Ben başlangıçta 0.1A ile sınırlandırıp kademe kadame arttırdım. Piklerin şiddetini bilmiyorum analog ölçmedim, fakat dijital göstergede hiçbir zaman 0.35A'i geçmedi...

Belki resimdeki internet sitelerinden destek bulabilirsin. En kötü ihtimalle kendin işin içinden çıkamazsan yerli firmadan destek alabilirsin. Telefonları filan var pdf de.
Bu pahalı bir cihaz ve eğer tamir eder sağlıklı çalıştırmayı başarırsam satmayı deneyeceğim. Kurumsal firmaların alacağı bir cihaz olduğu için 2. el piyasasını da kestiremiyorum. Riske girip tamiri için para harcamak gereksiz olur. Bir de bu şartlar altında tamiri güzel bir tecrübe katar.

Bu pahalı bir cihaz ve eğer tamir eder sağlıklı çalıştırmayı başarırsam satmayı deneyeceğim. Kurumsal firmaların alacağı bir cihaz olduğu için 2. el piyasasını da kestiremiyorum. Riske girip tamiri için para harcamak gereksiz olur. Bir de bu şartlar altında tamiri güzel bir tecrübe katar.
Yabancı sitelerden belki şema tarzı bir pdf çıkar manasında demiştim. Yerli siteyi son çare olarak önerdim. Eğer kendin yapamazsan çöp olacağına enazından ne kadara tamir olacağı ile ilgili bir fiyat alabilirsin. 500 e satıp 500 kâr edeceğine belki 500 e satıp 300 kâr edersin. 200ü tamire gitmiş olur. 300tl 0 tl den iyidir :D

Yabancı sitelerden belki şema tarzı bir pdf çıkar manasında demiştim. Yerli siteyi son çare olarak önerdim. Eğer kendin yapamazsan çöp olacağına enazından ne kadara tamir olacağı ile ilgili bir fiyat alabilirsin. 500 e satıp 500 kâr edeceğine belki 500 e satıp 300 kâr edersin. 200ü tamire gitmiş olur. 300tl 0 tl den iyidir :D
Hiç yoktan iyidir tabii de şöyle bir şey var Türkiye piyasasında aylık kaç cihaz tamire gelecek? Bu cihazın tamirinde uzmanlaşmış birisi geçimini sürdürebilmesi için bunu en az 750TL'ye filan tamir etmesi gerekir. Malzemelerle birlikte muhtemelen 1000 TL vermem gerekir. Cihazın emsali ebay'de 200 USD (1450 TL) şarj kablosu dahil.

Tamir edersem para kazanmak işin ödülü olacak öncelikli amaç para kazanmak değil. Kendi işimi yaptığımda aynı sürede daha iyi para kazanırım. ;) Bir de en kötü dokunmatik ekranı, lazeri filan söküp başka amaçlar için kullanmayı denerim. Sadece ekranı ya da lazeri parça olarak satsam gene daha çok para kazandırır. :D

Cihazın içindeki voltaj regülatörüne odaklanmak lazım ilk başta. Regülatör giriş ve çıkış voltajları mantıklı mı? Regülatör giriş ve çıkışındaki kondansatörler de sızdırıyor olabilir, söküp ölçebilirsin.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,785
Üyeler
2,463
Son üye
Yanç

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back