UPC1228 Kaliteli Mikrofon Preamp yapımı

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
UPC1228 kaliteli mikrofon preamp yapımı için kolları sıvamış bulunmaktayım.
Öncelikle daha önce elimizde hiç olmayan şemasını çıkardım. Daha sonra ares kısmında pc çizimini yaptım.
MicroCap de şemasını çizip analiz ettirmek istedim ama upc entegreyi bulamadım. Ayrıca sinyal ürettirmeyi de beceremiyorum henüz.
Belki @taydin abi bu konuda yardımcı olur bana :)
Devre elemanlarını @Mr_YAMYAM abim belirleyecektir. Ve pcb nin bilimselliği hakkında yoğun köteklerini beklemekteyim.
bu preampliyi 3 farklı mikrofon için tasarlayacağız. Birisi Condenser dediğimiz mikrofon ki bu zaten hazır.
İkincisi dinamik mikrofon ve son olarak piezo mikrofonlar ile çalışabilir şekilde ayarlayacağız.

upc1228 şema.png
upc1228 pcb.png

Bu devre ile düşük gürültü elde edilemez.
Tasarıma evvela KUTU ile başlanmalıdır.
Şu kutudan temin edebilirim ama devreyi içine monte temek zor olabilir.

Yada şunlardan birini yukarıdaki kutu ile birlikte alıp, önce buna monte eder sonra yukarıdaki kutu içine yapıştırabilirim. Böylece hem ekranlamış hem de görsel olarak güzel bir görünüme kavuşmuş olurum.

O kutular amacına uygun değil.
Alüminyum tek başına shielding için yeterli olmaz. Demir olanlar ise oldukça küçüklerdir. Elemanların özel olmalıdır.
Alüminyum kutu kullanmak suretiyle şu metali shield için kullanabilirsin.
Aynı kutuyu ben de kullanmaktayım. Yüksekliği sadece 8mm
Ancak tasarımı özel yapman icab edeceği için devre maliyetin oldukça artacaktır.
Benim tasarlamış olduğum RIAA pikap pre amplisi aynı mantıkla tasarlanmış olup takribi maliyeti 40$ civarında olmuştur.
Bu maliyetin en fazla etkeni kutu işlemesi ve birkaç özel elemandır.
Bu tasarımı şu aralar @serkan_48 kullanmakta olup keyfetmektedir :D
Abi bu kutuyu alırsak pot ve mic inek girişini kablo ile uzatmak zorunda kalırız. 8mm kapatmaz onları çünkü. Başka kaliteli malzeme ne olmalı? 3.3u tantal vardı sanırım. Onları alırım ama stroflex kond. Bulamamıştım o zamanlar.

O kutu sadece devre üzerinden ekranlama içindir.
Yani sen alüminyum bir kutu alacaksan devre kartını bu kutuya uygun olarak tasarlamalısın.
Bu ufak metal kutu ise devre kartı üzerinde ekranlama yapmak için belli bölgelere montajlanacaktır.
Anlaşılabilmesi için benim Low-noise input state resmine bak.
2770 eklentisine bak
Buradaki kutu linkteki ile aynı üründür.
Anladım abi. Benim devereye göre uyarlayacak olursak potu, mic in'i, enerji ve sinyal çıkış klemenslerini dışarda bırakıp geri kalanı da paketleyeceğiz. Ben yarın ölçüp biçip sipariş veririm bu malzemeden.

Abi şimdi bir alüminyum kutu alacağım. Devreyi o kutuya göre çizeceğim. Bu arada ayrıca sheld kutusunu alıp senin resimdeki gibi hassas elemanları ekranlayacağım. Devrenin ekranlanmış halini alüminyum kutuya monte edeceğim. Sheld dışın da bıraktığım potu ve mic in konnektörünü alüminyum kutuya irtibatlandıracağım.
Eğer yine anlamamışsam sana zahmet biraz daha ayrıntı ver. :)

Bu durumda tüm hesaplardan sen sorumlusun.
Kutunun ebatları. Şekli şemali.
PCB yerleşim şekli iç ve dış elemanların montajı.
Tasarım farkından dolayı önceki PCB kullanılamaz.
Kullanılan ekranlama kutusunun yüksekliği max 8mm olacağı için kutu içerisinde olması gereken elemanların boyutları.
Entegreyi bile soketi ile bu küçük kutuya sığdıramamıştım.
2771 eklentisine bak
Senin devrede entegre dahil tüm giriş katı ekranlama gerektirmektedir. Hatta pot bile ekranlanmalıdır.
Entegrenin inverting uçlarındaki her eleman da ekranlanmalıdır.
Kondansatörler ve dirençler.
Abi potu ancak alüminyum kasayla ekranlayabilirim. Taklada atsam sığmaz 8mm altına. Tabi senin bildiğin özel bir teknik var ise orası ayrı.
Elemanları ne yapacağız? Bu iş biraz karışık. Çünkü aynı devreden iki tane yapacağız. Biri dinamik mikrofon için diğeri piezo için. Bunlar test ürünleri olacak. Sonuca ulaştığımızda hatırlarsan diğer forum da bağlama amplisi projem vardı. Onu burada yapıcam. 2 giriş. 2 gain 1 master fader.

Potu alüminyum kutuya monte ettiğinde ekranlanmış sayılır. Pot üzerinde zaten kendi shieldi de bulunur.
Buradaki en önemli unsur giriş devrelerinin ekranlanabilmesidir.
Kaldı ki ekranlama olayını layıkı ile yapabilsen bile en fazla 3db kadar hadi bilemedin 5db kadar bir iyileşme olabilir.
Çünkü pasif elemanların kendi gürültülerine engel olamazsın.
Giriş jakına bağlayacağın o kötü kabloyu hesaba katarsak önceki yapmış olduğun testlerdeki sonuçtan daha iyi sonuç alamayacaksın.
Yani tüm uğraşılar boşuna olacaktır.
Kabloyu ayarlayacağım. Senin verdiğin linktekini alırım mesela. Ama bir aklım da XLR girişe gidiyor. Yani mikrofon dedin mi akla 3.5mm 6.3mm ve XLR jacklar geliyor. Mesela benim bağlamanın kablosu 6.3mm lik jacklardan. Kablonun uzunluğu da 5m filan. Daha önce bağlamacıda bir amplide denemiştik bir zararı yoktu. Ama tabi oradaki ampli özel yapım her türlü gürültü düşünülerek tasarlanmıştır.

XLR girişi benim devrede uyarlayamazsın. Özel transformatör gerektirir.
Normal opamplarla (TL serisi veya LM5532 gibi) XLR kullanabilirsin. Ancak mikrofon empedansın çok düşük olacağı için özel olmayan opamplardan netice alamazsın. Mecburen 200 ohm empedansı 10kohm civarı bir empedansa çekmen gereklidir.
Bu işin tekniklerine değinmiştim diğer konuda.
Hatırlamıyorum ki :D
O zaman 6.3mm jack kullanayım girişte. Çıkışını lale jack yaparım.

@Mr_YAMYAM abi kafamdaki proje bu şekilde. Uygunsa bu kutuya göre pcb hazırlayacağım?

kutu ön.png
kutu arka.png

O kutu tamamen kapalıdır. Sadece ön ve arka panelleri sökülüp takılmaktadır.
Bu yüzden devre kartını o kutuya monte edemezsin.
AL114-10 bu proje için idealdir.
Yükseklik yaklaşık 50mm derinlik 100mm olup iki profil üstüste birbirinden ayrılabilmektedir.
Tamam buna bakayım. Biraz büyük gibi ama hallederiz.

3.3 tantal kondansatörleri 20v SMD kullanayım mı?
Ama devrenin altına monte olacağı için ekranlama dışında kalacaklar.
Screenshot_20200210-174844.jpg

Resimdekilerin hepsini aldım. Kargo Bekliyorum.
al114.png
rf060.png

1_org_zooms (1).jpg
1_org_zoom.jpg

Ücretsiz-kargo-yüksek-perfomacne-altın-plaka-rca-dişi-konnektör-şasi-yuva-rca-soket-23808.jpeg

Kutuların plastik kapaklılarından almışsan işin kötü.
O kutunun her tarafı alüminyum olanları da bulunuyor.
Alüminyum kapak aldım abi. Hatta ekstradan conta bile almış olabilirm. O an kararsız kaldığım için tam hatırlayamadım.

Kutu ve ekranlama parçaları geldi.

20200212_113532.jpg

Siyah mı aldın. Neyse.
Şimdi kulağını kuyruğunu aç ve iyicene dinle.
Kutunun üstünü tamamen çıkarttığımızda altına komple bir plaket yapacağız.
Bu plaketin üzerinde 9V luk bir PİL bile konulabilecektir.
Hem POT hem de JACK ön panele tam oturacak şekilde tasarım prosedürlerine başlayacağız.
Bu aşamada devre elemanlarına değinmeyeceğiz. Devre elemanları bu prosedürleri tamamen hallettikten sonra alınacaktır.
Şu ölçüm işlerini bitireyim buna başlayalım. Ben resim atarım başlayınca.

Bu kasaya bayıldım. Tam pcb ye göre kutu üzerine 3 farklı seviyede kanal yapmışlar. Pcb yi kızak gibi sürüp oturtuyorsun. Ground derdimiz olmasa distansa bile gerek yok. Harika birşey.

20200212_130803.jpg
20200212_130847.jpg
20200212_130929.jpg

Sanki ölçüp biçip öyle göndermişler. Distanslar bile tam oturuyor :D

20200212_131507.jpg

Öyleyse bu şekilde yapabiliriz.
Te bir distans ile de ground point belirleriz.
Pcb 10cm x 10cm olduğuna göre çok fazla yerimiz oluyor.
Tahmini olarak Şöyle bir çizim yaptım. Uygun olursa elemanların deliklerini açıcam kapaklarda.

PCB.png

20200217_233550.jpg

küsme_bana.png

Son düzenleme:
UPC li preamp'ta gürültü kapma riskini azaltmak için PCB'yi mümkün olduğunca en küçük şekilde yapmaya çalışabilirsin. UPC'nin dekuplaj kondansatörlerini de gene UPC'nin beslemesine olabildiğince yakın tutarsın.

Abi aslında devredeki bütün elemanları ekranlama metaline sığdıramayacağım dan hangilerini kutu dışında bıraksam hangilerini içeri alsam bilemiyorum. Yamtam abi de küstü yine. Ortalarda yok. Boş boş takılıyorum sabah beri. Bu gün pcb yi bitirirdim yoksa çoktan.

pcb-png.3003

upc ekranlama.png

Mikrofon seviyesi sinyallerinin hepsi ve UPC tenekenin altında olması ve ÇOK KISA olması lazım. Bir kere line seviyesine çıktıktan sonra artık teneke dışına çıkabilir. Şasenin de gene tüm komponentleri ağırlık merkezinde, hepsine yakın olması iyi olur. Veya ground plane yapacaksın rahat edeceksin :)

Forum istatistikleri

Konular
5,827
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back