UPS için 12 V 25 Ah akü, hangisini almalı?

taydin

Timur Aydın
Staff member
Benim UPS'in aküleri artık tamamen ölü gibi. Hem UPS akü hatası veriyor, hem de dün gece elektrikler kesilince 30 saniye sonra UPS kendini kapattı :mad:

İki sene içinde bu aküler öldüğüne göre herhalde çok düşük kalitede aküler takılı olarak geldi bu cihaz, çünkü daha yeni iken bile sadece 1 saat gibi sistemi ayakta tutabiliyordu, ama çok daha uzun süre olmalıydı. Şimdi yeni akü alacağım bunlara ama hangi markayı tercih etmek lazım? Uzun ömürlü olması benim için önemli çünkü söküp takmak büyük zaman kaybı.

Hangi aküyü alırsan al fabrikanın taktığı aküler gibi olmuyor malesef... Kaldıki tüm aküler bozulduğuna göre ucuzunu al bozulunca at mantığı çıkıyor...

UPS'Lerin ömrü 2 sene zaten. Yani biz ofiste iki seneden fazla hiç kullanamıyorduk. Ufak tabi, 3-5dk kayıt dosyayı kaydedip kapatmak için kullanıyorduk. Ama 2 senede 1 değiştiriyorduk. Adet buydu.

Benim daha önce kullandığım tunçmatik UPS'in aküsü 6 sene gitti :) Acaba ondaki akü jel türü müydü şu anda hatırlamıyorum. Jel veya normal kuru akü arasında bir tercih yapmalı mı yoksa al kuru aküyü 2 sene sonra tekrar al mı yapmalı?

Yav bu soru konusunda benim cevabımın ayrı, oylanabilir bir cevap gibi gösterilmesi saçma geldi bana. Onun yerine her cevabın altına "yorum" girebilmek daha iyi olurdu. Stack overflow daki gibi.

Benim daha önce kullandığım tunçmatik UPS'in aküsü 6 sene gitti
2-3 yıl kullanılmış ikinci el APC Smart model ups almıştım. Üzerine 6-7 yıl da ben kullandım. Orijinal aküleri jel di. Değişimden önce aküler 15dk falan idare ediyordu.
Değişen aküler ise 2-3 yıl ancak götürdü. Kalite farkı kesin var.

2-3 yıl kullanılmış ikinci el APC Smart model ups almıştım. Üzerine 6-7 yıl da ben kullandım. Orijinal aküleri jel di. Değişimden önce aküler 15dk falan idare ediyordu.
Değişen aküler ise 2-3 yıl ancak götürdü. Kalite farkı kesin var.

Jel o zaman herhalde daha uzun ömürlü olacak. Biraz fiyat araştırayım bakalım. 6 tane lazım eğer jel çok uçuksa gene kuru akü ile idare edeceğim herhalde.

Geçen yaz Ataba marka 9Ah Jel 120 TL'ye almıştım. Yanış hatırlamıyorsam Jel olmayanı da 80 gibiydi.

Neyse yarın Tunçmatiği getireyim ben ve devreye alayım. Sonra da şu anda aküsü ölü olanın akü kabinine bakarız, bakalım kullandıkları marka neymiş.

Bu soru konusu böyle tartışmalı konular için uygun değil herhalde. Burada net basit bir sorun varsa soracaksın sonra da cevaplardan cevap beğeneceksin.

Benim de Tuncmatik Newtech Pro 1 kVA Online UPS için 3 adet aküye ihtiyacım var. Kenarda yatıyor öylece. Hep beraber alsak toptan fiyatına alabilir miyiz bir indirim olur mu acaba?
Benim model,

Akü Özellikleri

Akü tipi12V / 7Ah
Akü sayısı3
Şarj süresi%90 Kapasiteye kadar 4 Saat
Şarj voltajı41.0 VDC ± %1
Şarj akımı1.0 A (Maks)
Ek akü desteğiOpsiyonel
Ek şarj akımı4.0 A (Maks)

Selanik pasajında kapsamlı pilciler var onlardan indirim alabiliriz herhalde. Bana 6 tane lazım sana 3 tane, 9 akü için birşeyler yaparlar herhalde.

Ayrıca akü sağlığı ve kontrolü için cihazınızın boost charge özelliğini ayda 1-2 kez aktif etmeniz faydanıza olacaktır.

UPS'de bu özellik var mı bilmiyorum açıkçası. Zaten bendeki UPS'in alt seviye servis menülerini de vermiyor firma, o yüzden varsa da herhalde erişemeyeceğim.

Ama bu UPS'e şöyle bir değişiklik yaptım ben: Akü şarj devresi, aküler tam şarjlı iken cırıl cırıl öttüğü için şarj devresi çıkışına 1 A çeken bir direnç paketi koydum. Bu kadar bir akım, şarj SMPS ini skip moddan çıkarıyor ve sesi kesiyor. Ama akülere giden şarj akımını da 1 A azaltmış oluyor.

Uzun zamandır ihtiyacım yoktu. Eve server olarak notebook kurmuştum pil çıkışına da modemi bağladım sorunum yoktu. Notebooku ekranı kırık performansı daha iyi başka biri ile değiştirdim bunun pili yok. Dolayısı ile artık lazım oldu, uzun zamandır yatıyordu. Nasıl kullanmam gerektiğini de bilmiyorum. O yüzden ne alınacak olursa uyarım...

IMG_20210103_161459.jpg

Uzun zamandır ihtiyacım yoktu. Eve server olarak notebook kurmuştum pil çıkışına da modemi bağladım sorunum yoktu. Notebooku ekranı kırık performansı daha iyi başka biri ile değiştirdim bunun pili yok. Dolayısı ile artık lazım oldu, uzun zamandır yatıyordu. Nasıl kullanmam gerektiğini de bilmiyorum. O yüzden ne alınacak olursa uyarım...

6989 eklentisine bak

Bendeki Tunçmatik bunun 3 kVA olanı. Verdiğim parayı sonuna kadar haketti. 6 yıl kullandım aküleri sonra yenileri ile değiştirdim onlarla da 1 yıl falan kullandım. Bunda da sessizleştirme yapmıştım sıfır ses ile çok keyifli kullandım. Sonra daha uzun süre gitsin diye bu akü kabinli olan Inform UPS almıştım.

Yuasa'nın kuru aküleri 650 TL gibi, diğer jenerik olanlar 500 TL ye alınabiliyor. Jel olanlarını bulamadım daha.

Yuasa alsam 6 tanesi 3900 TL yapıyor. Bu UPS'in yenisi kaç para acaba? :dusun2:

Ben para vermedim. Şimdi aküye para vermek de haliyle hoşuma gitmiyor :D

Yani benim ofislerde pc başına konan UPS ler gibi yapacaksan hiç yapma. Tamamen müsrifilik ve çevreye zarar. Bu işi en iyi karavancılar biliyor. Onlar hangisi uzun ömürlü ise onu alıyorlar.

Şahsen evde UPS kullanmıyorum. Hoş İstanbul'da çok kötü bir yerde değilseniz fazla elektrik kesilmiyor. Eskiden aniden dosyayı kaydedip kapatmak için gerekirdi. Şimdi programlar otomatik dosyanın recovery yedeğini alıyor zaten. Elektrik kesilince mola veriyor, çalışmıyorum. O kadar lüksümüz olsun.

Gürültüye katlanabilsem mini bir jeneratör daha mantıklı geliyor. Ömürlük. Ama çalışırken gürültüye tahammülüm yok.

Burada elektrik saatlerce kesilebiliyor. Geçen yıl bir keresinde 8 saat kesildi :mad: O yüzden çok uzun süre enerji verebilen bir UPS aldım.

Normalde 7 Ah lik aküleri vardı bu modelin, ama ben özellikle akü şarj devresini daha yüksek kapasiteli yapmalarını istedim ve 25 Ah lik bir akü kabini ile aldım. İlk geldiğinde 1 saatten daha fazla gidiyordu, ama şimdi aküler ölünce 30 saniyede kesiyor elektriği. Ben linux altında çalışırken 10 tane desktop açık oluyor her birisinde ayrı bir editör, derleyici, açık dokümanlar vs. Bu makinayı hiçbir zaman kapatmıyorum çünkü tekrar aynı desktopları doldurmak çok zamanımı alıyor.

Konuyu tekrar tartışmaya çevirdim, bu soru konu tipinde iş yok ...

Kuru kurşunlu aküleri biraz araştırdım. Genelde söylenen, bu tür akülerde deşarjın %50 yi geçmemesi. İdealde %20 - %40 olmalı diyor. Eğer deşarj %50 yi düzenli olarak geçiyorsa akünün ömrünün çok azalacağı belirtiliyor. Bende deşarj HER ELEKTRİK KESİLDİĞİNDE %50 yi çok geçti. Çoğunlukla aküler %100 boşaldılar ve artık UPS kapandı. Çabuk ölmesinin demekki sebebi bu. Bana gereken "derin döngü akü" imiş ve bunlar iyice deşarj olsa bile fazla ömürlerinden kaybetmiyorlarmış. Ama bunlar da 2 - 3 misli daha pahalı.

Ben herhalde Yuasa'nin 25 Ah lik olanlarından alacağım, artık gittiği kadar gidecek.

Peki şöyle birşey yapsam nasıl olur?

6 tane 12 V 60 Ah lik araba aküsü alayım. Çok yüksek ihtimal, bunlar kuru tip akülerden çok daha ucuzdur. Bunların tabi şarj olması oldukça uzun sürecek, ama önemli değil. Çoğu zaman elektrik var zaten ve o arada yavaş yavaş şarj olur bunlar. Kesilince de çok uzun süre gider.

Bununla ilgili bir sakınca görüyor musunuz?

Toyota blog sayfasından. Bir kaç yerde daha iyi havalandıma ile ilgili not okudum. Sanıyorum kapalı alanda şarj edip kullanmak tavsiye edilmiyor. Gerçek nedenini bilmiyorum.

Akü şarj cihazı nasıl kullanılır?​

Takviye kablosuyla şarj yöntemi kadar pratik olmasa da aküler şarj cihazlarıyla da şarj edilebiliyor. En güvenli şarj yöntemi olarak bilinen şarj cihazlarının birçok farklı özelliği var. Bazı cihazlar yavaş, normal ve hızlı şarj seçenekleri sunuyor. Yavaş şarj seçeneği genellikle uzun süre kullanılmamış durumda olan aküler için kullanılıyor. Normal şarjda ise cihaz aküye bağlanarak belirli bir süre boyunca 3-6 amper aralığında elektrik akımı sağlanıyor. Bu şekilde akülerin dolum süresi 6-8 saat aralığında değişiyor. Hızlı şarjla dolum süresi ise 2-4 saat civarında seyrediyor. Aküyü şarj cihazıyla şarj ederken ortamın yeterli havalandırmaya olmasına mutlaka dikkat edilmeli.

Toyota blog sayfasından. Bir kaç yerde daha iyi havalandıma ile ilgili not okudum. Sanıyorum kapalı alanda şarj edip kullanmak tavsiye edilmiyor. Gerçek nedenini bilmiyorum.

Akü şarj cihazı nasıl kullanılır?​

Takviye kablosuyla şarj yöntemi kadar pratik olmasa da aküler şarj cihazlarıyla da şarj edilebiliyor. En güvenli şarj yöntemi olarak bilinen şarj cihazlarının birçok farklı özelliği var. Bazı cihazlar yavaş, normal ve hızlı şarj seçenekleri sunuyor. Yavaş şarj seçeneği genellikle uzun süre kullanılmamış durumda olan aküler için kullanılıyor. Normal şarjda ise cihaz aküye bağlanarak belirli bir süre boyunca 3-6 amper aralığında elektrik akımı sağlanıyor. Bu şekilde akülerin dolum süresi 6-8 saat aralığında değişiyor. Hızlı şarjla dolum süresi ise 2-4 saat civarında seyrediyor. Aküyü şarj cihazıyla şarj ederken ortamın yeterli havalandırmaya olmasına mutlaka dikkat edilmeli.

Hmm gaz çıkışı oluyor yani ... :mad:

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back