USB IZOLATOR YAPIYORUZ

Ahmet

S38>S85
Adaylar;
@ozkarah
@taydin
@Ahmet
@hakan8470
@fide

@ozkarah abinin araştırmaları;
https://www.digikey.com/en/products.../16982078?s=N4IgTCBcDaIJIGUDyBVBAhMBGLIC6AvkA

@Ahmet araştırmaları;

burdan devam edelim gelişmeleri ben eklerim ilk mesaja

Son düzenleme:
Tamamdir, oyle yapatim. Bu isolatoru Aliexpress'te 100-150 TL civarinda gormustum sanirim. Bir bakayim Kargo + vergi ne kadar tutuyor.
Usb izolatör her usb uygulamanda işe yarayacaktır.
arduino gibi şeylerle çalışırken kısa devre gibi durumlarda direkt usb portuna zarar verme ihtimalin var.
ben daha önce yaşadım usb portumun power swtich entegresi yandı gitti.

birdaha sadece usb'den beslemedim hiçbir kartımı ama hala izolatör satın almıyorum bi ara yapacağım diyip.

Iade ya da urunun serviste kontrolu icin istek attim ama onay vermediler, bekletiyorlar. Urunlerin ayri olmasi bana daha mantikli geliyor.
sorun yaşarsan yaz buraya.
alışverişim çok oldu onlardan nerden baksan 4-5bin liralık alışverişim vardır nazım geçer herhalde öyle düşünüyoırum.

Usb izolatör her usb uygulamanda işe yarayacaktır.
arduino gibi şeylerle çalışırken kısa devre gibi durumlarda direkt usb portuna zarar verme ihtimalin var.
ben daha önce yaşadım usb portumun power swtich entegresi yandı gitti.

birdaha sadece usb'den beslemedim hiçbir kartımı ama hala izolatör satın almıyorum bi ara yapacağım diyip.
Ben bu gibi isleri USB HUB uzerinden yapiyorum, kendi guc adaptoru var. PC'nin USB'sinden 5V'yi de ayirmistim. Kisa devreleri belki engeller diye dusunmustum. Kisa devre korumasi iyi ama yuksek voltaj sorunu olusursa koruyabilecegini pek sanmiyorum.

Ben bu gibi isleri USB HUB uzerinden yapiyorum, kendi guc adaptoru var. Kisa devreleri belki engeller diye dusunmustum. Kisa devre korumasi iyi ama yuksek voltaj sorunu olusursa koruyabilecegini pek sanmiyorum.
type-c hub mı?
type-a hub mı?

@semih_s Semih bey güle güle kullanın .Bu fiyata göre çok güzel özellikleri var
Artık projelerinizi çok daha hızlı tamamlarsınız :)

@semih_s Semih bey güle güle kullanın .Bu fiyata göre çok güzel özellikleri var
Artık projelerinizi çok daha hızlı tamamlarsınız :)
Sağol !!! Evet kağıt üzerinde uygun fiyat/performans. Cihazı beğendim. Ama tuşlarına dokunduğum ilk osiloskop bu :) . Bir şeyle kıyaslayamıyorum.

Bu videoda bazı ölçümlerin bu skopun testlerini ve karşılaştırmasını anlatıyor .Videoyu sonuna kadar seyretmedim ama sanırım güncelleme sonunda sorunlar yaşamış ama bu yakaşık 1 yıl önceki video o sorunları düzeltmiş de olabilirler.

USB osiloskopların çoğu kendi donanımları üzerinde çok küçük bir hafıza barındırıyor. Mesela Analaog Discvery 2'de 16K Nokta. Bu durumu verileri anlık PC'ye göndererek aşmaya çalışıyorlar. Ucuz USB İzolatörler ise USB hat hızını sınırladıklarından osiloskop performansını olumsuz etkileyebiliyor.

Bende aşağıdakinden var. USB hızı 12 MBps. Analog Discovery 2 için almıştım.

TI hızlı USB izolatör çipleri çıkardı ancak henüz ticari satılan ürün görmedim. Ben izolatörü aldığımda daha çipin ön deneme sevkiyatı yapılıyordu. 480 Mbps hızda tam izoladsyonla çalışabiliyor.

Şöyle bir proje var. Güzel çalışıyormuş. Boş zaman olsa yapılabilir.

@Ahmet ne dersin ? :)

@ozkarah abim yaparımda.
ben bunu yaparken bir hata yaparsam biride o hatadan makinesini bozarsa,
Beni kervana bir takarlar geniçliğimi alırlar :katil2:
Havya bitsin izolasyona da bakalım abi.

Ama böyle sade proje bana gelmez biliyorsun ben rahat duramam.
üstüne 1 tane cp2102 ekleyip uart'da olsun hem izolasyon hemde uart elde etmiş olalım.

DİPNOT:animeden nefret ederim pcbyi kendimiz revize edelim.

USB osiloskopların çoğu kendi donanımları üzerinde çok küçük bir hafıza barındırıyor. Mesela Analaog Discvery 2'de 16K Nokta. Bu durumu verileri anlık PC'ye göndererek aşmaya çalışıyorlar. Ucuz USB İzolatörler ise USB hat hızını sınırladıklarından osiloskop performansını olumsuz etkileyebiliyor.

Bende aşağıdakinden var. USB hızı 12 MBps. Analog Discovery 2 için almıştım.

TI hızlı USB izolatör çipleri çıkardı ancak henüz ticari satılan ürün görmedim. Ben izolatörü aldığımda daha çipin ön deneme sevkiyatı yapılıyordu. 480 Mbps hızda tam izoladsyonla çalışabiliyor.

Şöyle bir proje var. Güzel çalışıyormuş. Boş zaman olsa yapılabilir.

@Ahmet ne dersin ? :)
Yukarida bir mesajda kendi 5V beslemesi olan, PC'nin 5V'sinden izole edilmis HUB kullandigimi yazmistim. Boyle bir sisteme daha once yuksek gerilim korumasi icin onerdiginiz TVS diodlari eklesek sanirim kendi USB 3.0 izolatorumuzu yapmis oluruz. Hem bant genisligi yuksek hem elektrik izolasyonu yeterli olur galiba.

Bu videoda bazı ölçümlerin bu skopun testlerini ve karşılaştırmasını anlatıyor .Videoyu sonuna kadar seyretmedim ama sanırım güncelleme sonunda sorunlar yaşamış ama bu yakaşık 1 yıl önceki video o sorunları düzeltmiş de olabilirler.

Cihaza bir çok güncelleme gelmiş. Bendeki cihazda başka videolarda da tarif edilen koşullarda kilitlenme vb. sorunlar olmuyor. Bir iki ufak bug denk geldi ama kullanımı kısıtlayıcı değildi. Zamanla belli olacak.

Yukarida bir mesajda kendi 5V beslemesi olan, PC'nin 5V'sinden izole edilmis HUB kullandigimi yazmistim. Boyle bir sisteme daha once yuksek gerilim korumasi icin onerdiginiz TVS diodlari eklesek sanirim kendi USB 3.0 izolatorumuzu yapmis oluruz. Hem bant genisligi yuksek hem elektrik izolasyonu yeterli olur galiba.
izolasyon pahalı bir olay izole edeceksen bütün hattı izole edeceksin.
220 bir dimmer üstünde çalışıyorsun işlemcine dokundu o 220 işlemcin kısa devre oldu başladı usb'den çekebildiği kadar akım çekmeye.
nerde bizi koruyacak izolasyon yok TVS'ye emanetiz.

izolasyon pahalı bir olay izole edeceksen bütün hattı izole edeceksin.
220 bir dimmer üstünde çalışıyorsun işlemcine dokundu o 220 işlemcin kısa devre oldu başladı usb'den çekebildiği kadar akım çekmeye.
nerde bizi koruyacak izolasyon yok TVS'ye emanetiz.
USB izolator 1500V a karsi koruyabilirim demis. Bunlar gercek rakamlar mi acaba? Sonucta Cinli ureticilerin yazdiklarina her zaman guven olmuyor. Bir de bant genisligi sorunu var tabii. USB osiloskop 2.0 istiyor. 1.1 yetmez.

USB'den akım çekmesi önemli değil. USB kontrolcüsünde kısa devre ve yüksek akım koruma var zaten. Daha büyük problem yüksek voltajın PCnin şasesi üzerinden toprağa ulaşması. Daha önce paylaşıldı tahminen ama bu konuda güzel kaynaklar:

bir tane daha vardı ama bulamadım şu an. sonra eklerim bulursam..

Buldum:

USB'den akım çekmesi önemli değil. USB kontrolcüsünde kısa devre ve yüksek akım koruma var zaten. Daha büyük problem yüksek voltajın PCnin şasesi üzerinden toprağa ulaşması. Daha önce paylaşıldı tahminen ama bu konuda güzel kaynaklar:

bir tane daha vardı ama bulamadım şu an. sonra eklerim bulursam..
Abi entegre tedarik edeceğimiz yeri bulalım.
pcb için benim bir süprizim olabilir.
yani bu entegreleri yurt dışından alacaksak 1 kişi alsın gümrükten 1 kere tokat yiyelim kargoya tokatlanmak daha avantajlı geliyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,822
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back