USB Port Sorunu - Sadece fare çalışıyor [ ÇÖZÜLDÜ ]

frekans50

Aktif Üye
USB sürücü sorunu yok. Portlardan 1 tanesi beklendiği gibi usb 3.0 - full speed olarak çalışıyor. usb 2.0 ve usb 3.0 bellek takıyorum görmüyor. Yedekten geri yükleme yaptım sorun devam ediyor.

Sorunlu portlar fare ile normal çalışıyor. ( Fare usb 2.0 - Low speed )

Bazı USB projeler denediğim için portların bozulmuş olabileceğini tahmin ediyorum.
USB beslemeyi kısa devre etmek gibi işler oldu. Fakat kısmi arızaya da anlam veremedim. Low speed çalışıyor

Eski bilgisayar. Kondansatör kuruması gibi sorun olabilir mi? Anakartta böyle bir duruma rastladınız mı?

USB3.0 portlardan biri sorunsuz olduğundan parçaları diğeriyle kıyaslama yapabilirim. Fakat USB 2.0 olan port da full-speed desteklemiyor. Sadece fare çalışır. Yakın zamana kadar sorunsuzdu.

Notebook Asus ROG GL552VW . USB portları şeması ektedir.

Ekler

• ROG-USBport.pdf
    53.5 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleme:
USB 3.0 port beslemesini sağlayan resimde A olarak işaretlenmiş sigorta elemanı padlerini üstten ölçtüğümde 15 ohm diğerinde 70 ohm gibi görünüyordu. Çalışan portta ise 0 ohm civarındaydı.

Parçayı sökerek dışarıda ölçtüm 0 ohm civarında. Yani normal. Tekrar yerine taktım. Sorun düzeldi.

Zamanla lehim özelliğinin kaybolması beni şaşırttı.

Galiba nokta şeklinde zayıf bir lehim yapılmış. O da zamanla bozulmuş.

Kısaca lehim tazeleyerek tüm sorun çözülmüş oldu.

1718734084711.png

1718708606199.png

1718707603039.png

Son düzenleme:
Korozyondan dolayı meydana geliyor bu durum. Muhtemelen kabarcık oluşumuna bağlı olarak lehim çok az bir yüzey alaında temas sağlıyordu, korozyona bağlı olarak da o az lehim köprüsü aşınınca direnç değeri iyice artmış oluyor veya bağlantı tamamen kopmuş oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
6,625
Üyeler
2,720
Son üye
Muhenned

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back