UVC ışık şiddeti ölçer

taydin

Timur Aydın
Staff member
UVC ışık ölçer nihayet bana ulaştı

IMG_20201228_154322.jpg

Görüldüğü gibi normal ortamda hiç UVC algılamıyor.

Özellikle merak ettiğim konu, benim eve gelen eşyaları veya alışveriş ürünlerini dezenfekte ederken kullandığım 15W lık UVC lambanın arkasına ne kadar UVC ışığın geldiği idi. Bu ölçümü yaptım ve lambanın arkasında HİÇBİR DEĞER okumadı (sıfır). Yani yansımadan dolayı lambanın arkasında duran bir kişiye zararlı UVC ışınları gelmiyor. Aynı şekilde şeffaf plastik bir yüz siperliğini tam olarak lambanın önüne koydum (birkaç santim mesafede) ve gene hiçbir değer okumadı. Lambayı direkt olarak ölçtüğümde 1500 µW/cm2 gibi bir değer okuyorum.

Yani bu lambalar, eğer uygun tedbirler alınırsa son derece etkili oluyor ve UVC den dolayı insana bir risk oluşmuyor. Ama tabi bir de lambanın ürettiği ozon gazı var, onun sağlık üzerindeki etkilerini bilmiyorum.

Bir diğer yandan UVC lambanın işe yarar olduğunu da ispatlamış oldu. Diğer türlü mor bir ışık...

Şuradaki makaleye göre, 1940 µW/cm2 lik ışımaya sahip bir UVC lambayı SARS-CoV-2 (korona virüsü) bulunan bir kültüre 3 cm mesafede yerleştirilmiş. 3 dakikada virüs bulaşma yeteneğini yitiriyor, 9 dakika ise virüs tamamen ölüyor. Tabi bu sadece UVC nin tek başına etkisi. Lamba ozon gazı da üretiyor ve ozon gazının da corona virüsü öldürdüğü deneylerle kanıtlanmış durumda.

Merhabalar.. Pandemi başlangıcında internetten gördüklerimden esinlenerek bende UV kutusu yapmıştım. Plastik büyükçe kapaklı bir kutu. Elektrikçilerin pano dediklerinden. İçini de tek tarafı yapışkanlı alüminyum bant ile kaplamıştım yansıtma yapsın diye. Şimdi merak ettim. Hakikaten alüminyumdan yansıyor mu acaba? Ayna ile UV nin yansıtılamadığı yazıyordu bir yerlerde. Vaktin olursa deneyebilir misin?

Doğrudan lambayı ölçünce değer 2800 µW/cm2.

IMG_20201228_195936.jpg

Eğer lambanın önüne bir ayna koyup yansıyan ışığı ölçersem okunan değer 6 :D Yani neredeyse hiç yansıma yok.

IMG_20201228_200006.jpg

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6716043469049094144/
Burada açıklamaya çalıştığım gibi , nefes alıp vermedeki direnci sıfıra yaklaştıran bir ağız maskesi düşündüm.
Amaç solunan havayı içinde uvc led ve lazer lde bulunan dar bir tübün içinden geçerken dezenfekte etmek. tübün veya borunun içi yansıtıcı yüzey (aynalı vb.) olacağı için solunan hava tüp boyunca uvc ışığa çok yakın geçecek. bu şekilde içindeki virüsler ölecek. tübün uzunluğu yaklaşık 50cm , çapı yaklaşık 1cm olabilir. havadaki mikrobu kırmak için hava ile uvc ışığı birbirine en yakın mesafede ve en uzun süre temas ettirmek gerekir. bu da ancak yukarıda açıkladığım gibi havayı dar bir hortum/tüp içinden geçirerek sağlanabilir.
salyangoz şeklinde dairesel tasarlanabilir. ne düşünüyorsunuz.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6716043469049094144/
Burada açıklamaya çalıştığım gibi , nefes alıp vermedeki direnci sıfıra yaklaştıran bir ağız maskesi düşündüm.
Amaç solunan havayı içinde uvc led ve lazer lde bulunan dar bir tübün içinden geçerken dezenfekte etmek. tübün veya borunun içi yansıtıcı yüzey (aynalı vb.) olacağı için solunan hava tüp boyunca uvc ışığa çok yakın geçecek. bu şekilde içindeki virüsler ölecek. tübün uzunluğu yaklaşık 50cm , çapı yaklaşık 1cm olabilir. havadaki mikrobu kırmak için hava ile uvc ışığı birbirine en yakın mesafede ve en uzun süre temas ettirmek gerekir. bu da ancak yukarıda açıkladığım gibi havayı dar bir hortum/tüp içinden geçirerek sağlanabilir.
salyangoz şeklinde dairesel tasarlanabilir. ne düşünüyorsunuz.

Linki ben açınca hata sayfası çıkıyor.

Eğer lambanın önüne bir ayna koyup yansıyan ışığı ölçersem okunan değer 6 :D Yani neredeyse hiç yansıma yok.
Demek ki ayna ile ilgili okuduğum doğruymuş. Fırsat ve imkan bulursan, alüminyum bant ile de denersen çok makbule geçer:)

Demek ki ayna ile ilgili okuduğum doğruymuş. Fırsat ve imkan bulursan, alüminyum bant ile de denersen çok makbule geçer:)

Aluminyumda sonuç daha kötü olur diye tahmin ediyorum, çünkü tam düz olmayacağı saçılım daha fazla olacak. Onu da denerim bir ara :)

Aluminyumda sonuç daha kötü olur diye tahmin ediyorum, çünkü tam düz olmayacağı saçılım daha fazla olacak. Onu da denerim bir ara :)

Tamamdır. Cihazın fiyatı da süpermiş!! Amazonda "$470.19 + 131.16 Shipping & Import Fees Deposit to Turkey" yazıyor. Sen ne kadara mal ettin. Bir de yine Amazonda iki tip verilmiş yukarıdaki fiyat 220-275nm arası için diyor. 280 - 400 nm arası için daha ucuz gibi gözüküyor.

Şimdi elimdeki Çin malı UVC LED'li olan bir dezenfektana bakalım:

IMG_20201228_201826.jpg

Yansıma olmadığına göre ayna tüm uv ışığı soğuruyor. Peki aynada lamba flamanının yaydığı sıcaklık haricinde bir sıcaklık artışı var mı bende onu merak ettim.

Gene birkaç santim mesafeden ölçüyorum. Sensörü de altta ileri geri gezdiriyorum maksimum noktayı yakalamak için (4 LED'nin ağırlık merkezi herhalde). Ölçülen değer 80 gibi. Sensörü biraz kaydırınca 65 lere düşüyor.

İşte, görüldüğü gibi UVC LED diye pazarlanan aletin verdiği ışımaya bak, civalı lambanın verdiği ışımaya bak :) Neredeyse 40 kat daha fazla. Bilmiyorum artık, belki de bundaki LED UVC bile değil. İşte bir spektrometre olsa ne olduğunu tam olarak anlayabilirdik.

IMG_20201228_203008.jpg

Yansıma olmadığına göre ayna tüm uv ışığı soğuruyor. Peki aynada lamba flamanının yaydığı sıcaklık haricinde bir sıcaklık artışı var mı bende onu merak ettim.

Evet öyle olmalı. Isı artışına dikkat etmedim, ama güç miliwatt'larda olduğu için ancak çok hassas ve kontrollü bir ortamda ölçülebilecek bir ısı farkı olur herhalde.

Tamamdır. Cihazın fiyatı da süpermiş!! Amazonda "$470.19 + 131.16 Shipping & Import Fees Deposit to Turkey" yazıyor. Sen ne kadara mal ettin. Bir de yine Amazonda iki tip verilmiş yukarıdaki fiyat 220-275nm arası için diyor. 280 - 400 nm arası için daha ucuz gibi gözüküyor.

Evet ben de tam olarak onu aldım. Bir ay önce gibi sipariş etmiştim ancak geldi. UVC olanı UVA/UVB ye göre 4 misli daha pahalı malesef.

• Beğen
Reactions: umk

Oradaki yoruma ben de katılıyorum. Süre çok kritik. 15 W lık devasa civalı lamba bile 3 dakika içinde virüse darbe vuruyor ve 9 dakika içinde öldürüyor. Portatif ve muhtemelen UVC LED'lerle yapılan bir sistemde bu süreler katlanacaktır. Bak yukarıdaki portatif dezenfektana, 40 kat daha zayıf. Eğer bir şekilde civalı lambayı portatif de yapsan gene 50 cm borudan havanın geçerkenki süresi yeterli olmuyor.

UVC armatürleri, batı dünyasında maske krizi yaşanıyorken, kullanılmış maskeleri tekrar kullanılabilir hale getirmek için çok yaygın olarak hizmet verdi. Tabi artık maske krizi kalmadı, çok da önemli değil.

Ama eve giren ürünleri, kargoları vs temizlemek için bence çok faydalı ve etkili birşey bu civalı lambalar. Şimdi keşke 30 W olanı alsaydım diyorum.

Oradaki yoruma ben de katılıyorum. Süre çok kritik. 15 W lık devasa civalı lamba bile 3 dakika içinde virüse darbe vuruyor ve 9 dakika içinde öldürüyor. Portatif ve muhtemelen UVC LED'lerle yapılan bir sistemde bu süreler katlanacaktır. Bak yukarıdaki portatif dezenfektana, 40 kat daha zayıf. Eğer bir şekilde civalı lambayı portatif de yapsan gene 50 cm borudan havanın geçerkenki süresi yeterli olmuyor.

UVC armatürleri, batı dünyasında maske krizi yaşanıyorken, kullanılmış maskeleri tekrar kullanılabilir hale getirmek için çok yaygın olarak hizmet verdi. Tabi artık maske krizi kalmadı, çok da önemli değil.

Ama eve giren ürünleri, kargoları vs temizlemek için bence çok faydalı ve etkili birşey bu civalı lambalar. Şimdi keşke 30 W olanı alsaydım diyorum.
fakat 15 w lamba etki mesafesi yüksek dolayısıyla mesafenin karesi ile etkisi azalıyor. üstelik lamba tek yönden etki ediyor . düşündüğüm sistemde her yönden ve çok kısa mesafeden.

fakat 15 w lamba etki mesafesi yüksek dolayısıyla mesafenin karesi ile etkisi azalıyor. üstelik lamba tek yönden etki ediyor . düşündüğüm sistemde her yönden ve çok kısa mesafeden.

Her yönden olması için her yönde ışık kaynağı olması lazım. UVC ışık neredeyse hiç yansımıyor. Mesela alt/üst UVC LED matrisi olacak, hava da aradan geçecek. Gene de süre yeterli olur mu bilemiyorum. Bunu doğrulamak çok zor birşey, koronavirüs ile deneyler yapmak lazım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,660
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back