UVC ışık şiddeti ölçer

Geçenlerde Özdisan'dan 3 tane UVC LED almıştım. Bir ara bunları da bir deneyeceğim bakalım. SMD bunlar o yüzden şimdi hemen güç kaynağına bağlamak zor.

IMG_20201228_210441.jpg

aynadanda mı yansımıyor. boru içi ayna olabilir.
yaklaşık hesap yaparsak uvc lamba mesafesini 30 cm boru içindeki ışık mesafesini 0,5 cm alalım.
30*30=900
0,5*05=0,25
güç oranı 900/0,25=36000 kat borulu sistem daha iyi.

maruz kalma süresi 9dk ve 0,5 sn olarak düşüneli yaklaşık.
9*60=540 sn
540/0,5=1080 kat lamba daha iyi.

güç oranları
15 watt/1 watt düşünelim. 15 kat lamba daha iyi.

36000/1080*15=36000/16200=2,22
yani kaba hesapla 1 wattlık uvc borulu sistem , 15 wattlık lambadan 2 kat daha etkili.

aynadanda mı yansımıyor. boru içi ayna olabilir.
yaklaşık hesap yaparsak uvc lamba mesafesini 30 cm boru içindeki ışık mesafesini 0,5 cm alalım.
30*30=900
0,5*05=0,25
güç oranı 900/0,25=36000 kat borulu sistem daha iyi.

maruz kalma süresi 9dk ve 0,5 sn olarak düşüneli yaklaşık.
9*60=540 sn
540/0,5=1080 kat lamba daha iyi.

güç oranları
15 watt/1 watt düşünelim. 15 kat lamba daha iyi.

36000/1080*15=36000/16200=2,22
yani kaba hesapla 1 wattlık uvc borulu sistem , 15 wattlık lambadan 2 kat daha etkili.

Yukarıda denemesini yaptım. Neredeyse hiç yansıma yok.

aynaya gelen ışık kaynağı doğrusal değil mesafede 2 katı.
aynı deneyi görünür ışık için tekrarlamanız mümkünmü.
diyelim uvc yansımıyor lazer de kullanılabilir.

Geçenlerde Özdisan'dan 3 tane UVC LED almıştım. Bir ara bunları da bir deneyeceğim bakalım. SMD bunlar o yüzden şimdi hemen güç kaynağına bağlamak zor.

Ölçümden sonra yarın gidip Osram ya da Philips gibi bilindik bir markanın 30W veya üzeri bir lamba alacaktım. Hatta bizim burada bir medikal firması buldum çok yakın. Şimdi bu SMD led sonuçlarını bekliyorum. İşe yarıyorsa kesinlikle daha kullanışlı olur.

Aynada yansıtıcı yüzey camın arkasında kaldığından... O sebeple direk metal reflektörler aynalar var(metal). Kameraların içindeki aynalar böyle zannedersem. Onlarla yansıyabilir.
Bu arada neden yansımasını istiyorsun?
İlgili odada sonsuz şekilde ışıma yapmayacak mı?

@umk merak etti yansıyor mu diye o yüzden denedim. Yeni birşey öğrenmiş oldum, aluminyum tüm UV bandını çok iyi yansıtabiliyor.

Konuyu atlamışım. Şimdi anladım. Poşetlerde vs ulaşışmayan noktalara nasıl gidecek diye düşünmüş. Valla o kadar amatör olsun temizlik yahu. Yapacak bir şey yok. Belki ortaya daire şeklinden dönen bi mekanizma yapılabilir. Yavaş yavaş ışık altında döner.

Civalı lambada hiçbir şeye gerek yok. UVC nin ulaşmadığı yere ozon ulaşıyor ve en sonunda korona virüsünün canına okuyor.

Benim UVC lambanın arkasındaki metale de bu durumda ben aluminyum folyo yapıştıracağım. Bakalım öncesinde ve sonrasında aynı mesafeden ölçüm yapıp ne kadar fark yarattığını görelim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back