Viper22a ile 5V ve 12V Smps

fide

Meraklı ve "nasıl" sorusunu seven biri
Merhaba.
Daha önce TOP244 ile 12V bir smps yapmıştım. Yaptığım projelerde güç kaynağı olarak kullanıyordum.
http://fidenetgaraj.blogspot.com/2018/08/12volt-08a-smps-pcb-montaj-yapalm.html?m=1

IMG_20180831_171100.jpg

Picproje forumdan @gevv elinde bulunan ATX güç kaynağı besleme trafolarından 10 adet gönderdi. Buradan @gevv teşekkür ederim.
Ben de diğer malzemeleri toparlayıp 5V ve12V smps pcb çizdim ve ilk numuneyi çalıştırdım.
9 tane smpsin de montajına başladım.

IMG_20220630_134019.jpg

Smps çift çıkışlı olduğu ve bana genelde 5V daha çok lazım olduğu için 5V kısmına feedback kurup 12V kısmını serbest bıraktım. Bu kolay bir yöntem ama bazı sıkıntılı yönleri var.
Örneğin normalde 5V kanalı 5.06V gerilim verirken 12V tarafı 16-17V arasında çıkış veriyor. 5V kanalında 450mA akım çekince 12V kanalı 23-24V kadar çıkıyor ama bu kanaldan da 50-100mA arası akım çekince voltaj bir miktar düşüyor.
12V kanalını genelde röle vb için kullanmayı düşünüyorum bu yüzden 7812 yada ufak bir direnç ile işimi görebilirim diye düşünüyorum.

Smpsten 5V kanalından 11R direnç ile 2-3 saat test yaptım. Akım 436-425mA arasında gezinirken voltaj da 5.05-5.06V ta sabitti. Osiloskop ile izlemedim. Kalan 9 pcb in dizisini de tamamlayıp akım testlerine tabi tutucam. Elimde termal kamera maalesef yok. Bu yüzden devrenin gördüğü maksimum sıcaklıkları ölçemem ama genel olarak pek ısınma olmadığını söyleyebilirim. Postu telefondan yazıyorum. Şemayı daha sonraki postlarda eklerim inşallah.

IMG_20220706_165029.jpg

IMG_20220706_170856.jpg

IMG_20220706_162433.jpg

IMG_20220630_134002.jpg

Bu arada projelerime pcb üretimini yapıp ücretsiz göndererek destek olan PCBWAY'e teşekkür ederim.

pcbway.com

Pcb montajları ve testlerini yine burada, blogumda ve hackster.io sayfamda yazacağım. Montaj ve testler bittikten sonra smps projesini PCBWAY Shared Projects'te paylaşacağım. Böylece ihtiyaç durumunda sipariş verilebilir.

Son düzenleme:
Akıllı ev cihazları küçük olsun diye trafosuz smps kulaniyor böyle bir çalışmanız var mı ?

Lnk yada tny serisinde sadece bobinli non-isolated tasarımlar var ama yapılan devreyi programlama esnasında dalgınlıkla yada usb izolator kullanılmadığı durumlarda çarpılmak işten değil. Bu yüzden non-isolated tasarımlara uzak duruyorum. Standalone çalışacak bir tasarım için kullanılabilir.

Lnk yada tny serisinde sadece bobinli non-isolated tasarımlar var ama yapılan devreyi programlama esnasında dalgınlıkla yada usb izolator kullanılmadığı durumlarda çarpılmak işten değil. Bu yüzden non-isolated tasarımlara uzak duruyorum. Standalone çalışacak bir tasarım için kullanılabilir.
lnk304 en yaygın olanı biz kullanırken 220/220 trafo ile kullanıyorduk yine tam izole olmuyordu devre açısından ama çarpılma söz konusu değildi.

Makineye 24V safe switchlerin içine koyuyorduk.

Akıllı ev cihazları küçük olsun diye trafosuz smps kulaniyor böyle bir çalışmanız var mı ?
Trafosuz smps diye bir şey konusu değil.

Büyük ihtimal kondansatör-direnç ile yapılan GERİLİM DÜŞÜRME yapılarak oluşturulan bir besleme var burada kondansatör kısa devre olursa bütün devrene "220 x 1.41" gerilim uygulanmış olur kimse tavsiye etmez ama herkes kullanır bu yöntemi.

Screenshot_2022-07-06-20-11-07-206_com.google.android.apps.docs.jpg

Trafosuz smps diye bir şey konusu değil.

Büyük ihtimal kondansatör-direnç ile yapılan GERİLİM DÜŞÜRME yapılarak oluşturulan bir besleme var burada kondansatör kısa devre olursa bütün devrene "220 x 1.41" gerilim uygulanmış olur kimse tavsiye etmez ama herkes kullanır bu yöntemi.

Smps çok geniş bir kavram. Tam Türkçesi anahtarlamalı modda çalışan güç kaynağı. Bu anlamda bakarsak lm2576da bir smps olarak düşünülebilir.
@ibrahimcelik trafosuz diye kastettiği sistem aslında fixed inductor yani bobin kullanılmış dc to dc anahtarlamalı güç kaynağı.
Tabi izolasyon olmadığı için sıkıntılı bir yöntem. Özellikle ar-ge yapanlar için

Benim araştırdığım kadarıyla buck converter'larda kullanılabilecek duty cycle oranlarında bazı pratik sınırlar var. Mesela %10 altına inildiğinde kayıplar çok artıyor. Mesela 220 Vrms nedir, 310 VDC. Bunu 31 V a düşürmek için %10 duty cycle gerekli. 12 V için %4 duty cycle gerekli. Bu ancak istenen güç çok düşükse kabul edilebilir birşey.

Ama flyback kullanırsan ne oluyor? Hem duty cycle ile bir düşürme elde ediyorsun, hem de trafo primer/sekonder sargı oranları ile. Yani 220 Vrms ile çalışan SMPS'lerin neredeyse tamamının izolasyonlu olması sadece çarpılma riskinden dolayı değil, aynı zamanda gereken voltaj düşümünü elde etmek için.

Forum istatistikleri

Konular
5,763
Üyeler
2,458
Son üye
rickss

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back