Voltaj ve akım ayarlı LAB-BENCH

TRON

Aktif Üye
Geçen ay tamamladım.Akım ve voltaj ayarlı LAB-BENCH

demonte-guc-kaynagi-devresi-0-30v-2ma-3a-diy-regule-karti-1.jpg

ŞEMA AYNEN BU
R17-R18 direnci beni çok uğraştırdı
shema_big.jpg
Şemadaki Q4 transistörü yerine 2 tane paralel 2n3771 kullandım. Soğutma için 8x8 büyüklüğünde alüminyum radyatör kullandım.Fan kullanmadım.
Trafo ise, 12volt 60W lık Açık trafo ve sekonder tarafına ekleme sararak, AC 17.9 volt boşta gerilim verir hale getirdim.
PSUgraph.jpg

YÜK ALTINDAKİ DURUM BU. ( - olan yerler sanırım akım koruması devreye girdiğinden yada güç yetersizliğinden voltaj çok düşüyor.)
YORUM ve TAVSİYELERİNİZİ BEKLİYORUM.

Q4 yerine iki tane paralel transistör bağladığına göre yüksek akım istiyorsun. Ama kullandığın trafo bu konuda oldukça kısıtlı. Herhalde o trafoyu da daha yüksek güçlüsü ile değiştireceksin?

@Timur bey;
2n3771 çifti orijinal gibi ve çin malı ESR metre de ölçerek yakın olan çifti seçtim. Uyum için emiter yada kollektörlerine direnç vs takmadım. Tamamen paralel. O kadar özenmeme rağmen, Transistörlerde Sürekli 4amperde 3dk sonra belirgin Isınma var. Sanırım transistörlerin ısı davranışı düşük.
Trafo zor iş. Çünkü eskilerden elime geçti ve bozuk bir çin malı ayarlı güç kaynağı kutusunun(RXN1502D kutusu) içine (Soğutucu dahil) zor sığdı.
Ayrıca 220 girişte common filtre kritik yerlerdeki denetim kablolarında ve çıkış hatlarındaki kömür toroidler, diyot bridge de 10nf kapasitörler ve izleyen 47bin MF kapasitör, fazla yer bırakmadı. İç kablolama ve problar awg14 slikon yani kayıp yok. Çıkışı 10ohm yükte skopla ölçtüğümde gürültünün düşük düzeyde olduğunu ölçtüm.
Yukarıda belirttiğim gibi voltajdaki yük erken çökme başlangıcı, yine akım kontrol poTunda ki dirençlerden olabilir.
Aslında haklısınız ;
trafonun performansı da çok iyi değil.

#Bir Daha tövbe akım kontrollü bir güç kaynağı. Zaten akım kontrolü ne işe yarıyor???
Ben de anlamış değilim ama girdik Bir kere bu işe.

Beklentim 3amperi sürekli ve sağlıklı vermesi.
Hayaller Paris,
Sonuçta grafik bu.

Son düzenleme:
Eger akim korumasina giriyorsa voltaj dusumu normal.

Bunu test icin sont direncini iptal edin yada omajini dusurup deneyin.

2N3771 leri eşleştirmek için çaba harcadıysan da gene de yük paylaştırma direnci koymak lazım, çünkü iki transistörün ısı altında davranışının tam aynı olacağının bir garantisi yok. İstersen 3 A akım çek ve her iki transistörün bu akımı nasıl paylaştığına bak. Tam olarak 1.5 A mi olacak yoksa birisi daha mı fazla olacak görelim.

4 A çekip ısınıyorken çıkış voltajı ne? Ona göre değerlendirelim.

@taydin ;
Elimde 0.22ohm ve 0.15ohm luk ikişer adet taş direnç var.
Hangi çifti kullansam kararsızım

Bir de Yukarıdaki şemaya göre
Bu dirençleri kollektör mü
Yoksa emiter çıkışlarına mı bağlamalıyım?

@taydin ;
Elimde 0.22ohm ve 0.15ohm luk ikişer adet taş direnç var.
Hangi çifti kullansam kararsızım

Bir de Yukarıdaki şemaya göre
Bu dirençleri kollektör mü
Yoksa emiter çıkışlarına mı bağlamalıyım?

Eğer ikisi de 2 W veya üstü ise ikisini de kullanabilirsin. Yük paylaştırma direncinin mutlaka emiter tarafına konması lazım, çünkü bu şekilde artan akım bir negatif geri besleme yaratıyor ve o transistörün akımını azaltıyor.

Emiterlere 0,22ohm dirençleri bağladım. Yukarıdaki tablodaki volt değerleri 0,2 volt civarında düştü.
KUTU AÇIK ŞEKİLDE SON DURUM
9,5 volt çıkış ve 2,2 ohm yükte Transistör çifti yaklaşık 4 amper çıkış ile 20sn her ikiside feci ısındılar.
Transistör üzerindeki kollektör-Emiter voltajı 8volt ve transistör başına tahmini 2 amper feci ısınıyorlar.
Toplamda 3 Amper çekersem, sorun yok. Radyatör 12x8cm
Durum bu.
Yahu, bu transistörler bu kadar mı yani. Tek başına verebileceği 1,5A.
d4feb283151af22f200eef5ee1a726da.jpg

Demekki o soğutucu, 4 A durumunda oluşan 32 W ısıl gücü uzaklaştırmaya yetmiyor. Bir de transistörler tam olarak yüzeye oturmuyor olabilir.

Demekki o soğutucu, 4 A durumunda oluşan 32 W ısıl gücü uzaklaştırmaya yetmiyor. Bir de transistörler tam olarak yüzeye oturmuyor olabilir.
Benim de aklımda ki o.
Yarın transistör çiftini söker, Her şeyi, macun dahil yenilerim.
Şu ısınma sorunu kalkarsa, voltaj düşümü konusunda @serkan_48 hocamın önerisini düşünüyorum.

Bir de bu ekstruzyonla yapılan soğutucularda yüzey tam olarak düz olmuyor, boyuna tırtıklı oluyor. Düz bir yüzeyde zımpara ile tam düz hale getirmek faydalı olur.

Yukarıdaki uygulamada trqnsistorler sogutucunun yanlis yuzeyinde. Transistorler resimde gorunen yuzeyde olmali.

Bende bir kac denemede ters tarafa monte ettim ama hem yuzey tirtikli hemde bombeli idi. Asil duz kisim bu sogutucunun ic kismi.

images (3).jpeg

Ben 20+20w amfimde aşağıda linkini verdiğim soğutucunun 1/4'ini kullandım. Gayet iyi. Diğer 3 parça hala yedekte duruyor.
Fiyatı: 38,94TL (Ben aldığımda da böyleydi. Fırsatçılara kapılmamış hala)
Yükseklik : 35 mm
Uzunluk: 130 mm
Genişlik : 165 mm
Materyal : Alüminyum 6063-T5
Yüzey : Alüminyum

Soğutucu konusu sıkıntı. Kutu dar ve kutu arkasına transistör taşıyabilirdim. Ama niyetlenmedim.
Gelelim son duruma;
Soğutucu konusunda haklı olabilirsiniz, Küçüktür doğrudur.

Bugün Toshiba 2n3771 kullanarak, soğutucudaki mexico 2n3771 leri değiştirdim.
Voltaj çökmesi halen var. Bir müddet sonra ona da el atacağım.

DURUM; Trafo 60W 12volt sekonder tel sararak 18 volt yaptım.
En yüksek volt ve akım ayar LED ekran 19,9 volta ayarlı iken, 2.2ohm yükte voltaj 12voltun altına düşüyor. 2dk boyunca 4,7 amper çıkıyor, ılıma dahi yok. Ama 2 adet transistör hatırlatayım.
Isı sorunumuz halloldu. Toshiba 2n3771 sağolsun.
Herkese teşekkürler ve Bilginize.

26fbb783b66909867faa94877d04a5e0.jpg
a71b7856af58acfd2f7e75bd1c8a6d1d.jpg
56cf2440909056d291c35d0a0939221e.jpg

Son düzenleme:
Eğer soğutucuyu büyütemiyorsan mecbur fan koyacaksın. Fanı öyle yerleştireceksin ki, hava cihazın bir tarafından girecek, soğutucu ızgaralarının arasından geçecek ve cihazın diğer tarafından çıkacak. Eğer işi daha da ilerletmek istersen, sıcaklığa göre fan devrini ayarlayan PWM bir sistem yapabilirsin :)

Bir de şu var: mevcut trafo ve kullandığın 47 mF filtre kondansatörü ile bu devreden alabileceğin en yüksek değerler 12 V 4 A. Bundan ötesinde hem voltaj çöker hem de çıkışta ripple başlar.

Bir de şu var: mevcut trafo ve kullandığın 47 mF filtre kondansatörü ile bu devreden alabileceğin en yüksek değerler 12 V 4 A. Bundan ötesinde hem voltaj çöker hem de çıkışta ripple başlar.
Timur Hocam; Bridge çıkışında 47bin mf + kart üzerinde 10bin mf var.
Trafo Orjinali 60w 12volt
Ben 18 volta modifiye ettim.

Benim Tüm sorunum yaklaşık 20 volt olan çıkışa

#2.2 ohm direnç bağlağım zaman sonuç 11.8 volta düşüyor . 4.7 amper

#5 ohm direnç bağladığım zaman sonuç 14.3 volta düşüyor. 2.8 amper

#10ohm direnç bağladığm zaman sonuç 16volta düşüyor.1.6 amper (beni en çok bu düşündürüyor)
Bu kadarDa çökme olmamalı.

@serkan_48 hocamın dediği gibi, sanırım akım kontrolü sorunlu. (buna çalışacağım)

Yada sizin dediğiniz gibi trafo (eski model kalın sac Gauss olayından dolayı) sorunlu.

Tamam şimdi 57 mF 18V a göre hesaplattım. Bu şekilde en fazla 20.5 V 2.8 A alabilirsin. Daha fazla akım çekmeye kalkınca regülasyon çöker ve çıkışta bol ripple'lı bir voltaj olur.

Ama sen bu şekilde 4 A ve üstü çekmeye çalışıyorsun. Belli bir eşikten sonra artık trafo satürasyona gider ve evin sigortasını attırırsın :)

Simulasyon dosyasını ve sonucu ekliyorum, sen de deneyebilirsin

1597175998996.png

Ekler

• rect.cir
    19.1 KB · Görüntüleme: 142

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back