whatsapp yeni kullanım şartları komedisi

taydin

Timur Aydın
Staff member
Whatsapp yeni kullanım şartları açıkladı ve 8 Şubata kadar süre verdi kabul etmek için. Bütün dünya da hop kalkıp hop oturuyor gitti bizim veriler diye. Ulan whatsapp ilk kurulduğundan beri senin veriler gidik zaten. Tek fark, şu anda o kadar arsızlaştılar ki artık açık açık söylüyorlar senin verilerini kullanacaklarını.

Bizim hükümet de çok kızmış bu duruma ve soruşturma açmış. Diyelim soruşturma sonucunda whatsapp dedi ki "tamam abi yapma etme, yeni kuralları devreye sokmuyorum, eski sistem devam edeceğim", bu durumda herşey çözülmüş mü olacak? Adamın verileri işlemediğin nasıl doğrulayacaksın? whatsapp, senin uzmanlarının program kaynak kodunu incelemesine izin verecek mi? :katil1:

Bence konuyu birazda diğer platformlar alttan alttan dillendiriyordur. Bu sayede "BİP" ve "Telgram" gibi uygulamalara gün doğdu.
Ben telgramı hiç bilmiyordum bu vesile ile bir kurayım dedim. Ben girdikten sonra bir baktım ki sürekli bildirim geliyor. Kişi listemde kim varsa sürekli "XXX kişi telegrama katıldı" şeklinde uyarı veriyor. Bu da milletin gerçekten döküldüğünün sağlaması. Ama ben şunu merak ediyorum. Telegrama geçenler Whatsapp'ı sildi mi? Ben silmedim mesela.

Birde şöyle bir şey var diğer platformların veri tırtıklamadığını nereden biliyoruz?

Bence konuyu birazda diğer platformlar alttan alttan dillendiriyordur. Bu sayede "BİP" ve "Telgram" gibi uygulamalara gün doğdu.
Ben telgramı hiç bilmiyordum bu vesile ile bir kurayım dedim. Ben girdikten sonra bir baktım ki sürekli bildirim geliyor. Kişi listemde kim varsa sürekli "XXX kişi telegrama katıldı" şeklinde uyarı veriyor. Bu da milletin gerçekten döküldüğünün sağlaması. Ama ben şunu merak ediyorum. Telegrama geçenler Whatsapp'ı sildi mi? Ben silmedim mesela.
çok doğru ben sürekli olarak haberlerde görüyordum ikide bir bir firma çıkıp verilerimiz kaçırıldı diyordu artık demelerine gerek yok, diğer alternatiflere geçenlerde kendilerini kandırıyor ancak sonuç olarak bu tarz bütün uygulamalar verilerimizi kulanıyor, ama insanların alternatiflere geçmeside iyi bir şey olabilir bir bakıma arz talep dengesi sonuçta talep görmez hale gelirse kararından vazgeçebilir, ama merak etmeyin bu konuda yeni bir olay olmazsa buda unutulur gider.

Eskiden emperyalistler ülkelerin öz kaynaklarını sömürürlerdi. Ama dijital çağda artık sömürünün şekli değişti, şimdiki sömürü veriler üzerinden yapılıyor. Bütün programlar bunu yapıyordur. Yerli yazılım çıksa o da aynı şeyi yapacak, önemli olan bunu yapmayan bir program bulmak değil. Yerli yazılım, eğer güvenlikli yazıldıysa, en azından topladığı verileri Türkiye alehine kullanmayacağını umabiliriz. Ama whatsapp için veya Telegram için böyle bir garanti var mı? Kesinlikle yok. Tam tersi, toplanan verileri Türkiye'nin kuyusunu kazmak için kullanacakları garanti.

Aslında geçende bahsettiğim olay da buydu. Özgür yazılımı hayatımızın parçası haline getirmedikçe bu sonuçlara mahkumuz.
Windows, Apple, Google, bunların hepsi yıllardır zaten bu verileri anlaşma kapsamında alıp inceliyor.
Signal diye bir uygulama var.
GPL 3 lisanslı.
Linux var GPL lisanslı
Açık kaynak kodlu android yerine bir sürü program var.
Hangisini kullanıyoruz?!

Tabii bu işlerde %100 şu demek mümkün değil. Bence Signal daha doğru bir uygulamaya benziyor. Arkasında Signal vakfı var ve kar amacı gütmediklerini söylüyorlar. Gerçi toplum Telegram'a kayacak gibi duruyor. Bizim site yönetimi hangi programı kullanırsa ona geçerim. Benim o tarz mesajlaşma programları ile çok bir işim yok, bence o tarz programlardan sohbet etmek zaman israfı. İki saat pıt pıt yazıyorsun, sevmiyorum.

Whatsapp malumun ilanını yaptı sadece ancak beni kızdıran tarafı farklı ülkelere farklı sözleşmeler uygulaması oldu. Yoksa bip alenen yazmış sözleşmede bilgilerinizi çatır çatır kullanırım diye. Hatta belki faceye bile satıyor olabilir.

Google parmak izini, yüz şeklini, tüm şifreleri, banka ve özel bilgileri, kaç adım atıldıgını, hangi gün nerde olunduğu tüm konuşmaları bağlamış yapay zeka robota herşeyi biliyor.

Daha ne kaldı ki....
Sorun whatsapp değil. Diğer uygulamalar da aynı...
Temel sorun; Devlet kurumları, bir an önce yerli ve milli uygulamalara geçmeli..

Yerlisinde de pek fark olacağını sanmıyorum. Bugün ben bir eczaneye gidip birazcık ağlayıp "falanca mahallesinde şu tipli adam bana borç taktı" desem ısrar ederek o kişinin bilgilerini o eczacıdan alabilir. Halbuki o eczanının bile o verileri görememesi lazım.

Yine aynı şekilde banka memuru kadın sizin hangi marka don satın aldığınızı görebiliyor. Halbuki o çalışanında o veriyi xxxx şeklinde "giyim" diye görmesi lazım.

Yani anlayacağınız önce irili ufaklı bütün şirketlerin verileri şirket için dahi göstermemesi gerekir.

Sorsan KVKK var ama banka memuru pelin hanıma kvkk işlemiyor. Veya kargocu hüsnü amca tc'miz kadar biliyor.

Bunlar öncelikle sistem sorunu.
Bizim millette kişisel bilgi bilinci yok zaten. Bir fabrikaya ziyarete girerken güvenlik kimliğinizi rehin almaya kalkıyor, hatta bu standart uygulama desek yeri... Tartışmak da nafile herkesi terbiye etmeye kimin vakti var? Devletin de işine geliyor bu durum malum bireyselleşmiş vatandaşı hizada tutmak zor olur...

Bilgilere erişim, dinleme, biriktirme gibi olaylar askeri, ticari, sivil gibi çok katmanlı durumlar. Buradaki olayı ticari bir çerçevede değerlendirmek lazım. Yoksa eski filmlerde de görüyoruz adam elinde dürbün milleti dikizliyor. Ya da istihbarat kurumları telefon dinlemesi yapıyor vb. Hele ki devletlerin istihbarat ağlarını teknoloji ile ilişkilendirmek hiç doğru değil. Teknoloji öncesi her yer ajan kaynıyordu, halen olduğu gibi...

Ticari olarak baktığımızda herkesin ağzında aynı söylem, bedava ise ürün sensin, zaten yapıyorlar filan. Tamam da bedava olmayan Windows için de aynı şeyler söyleniyor. Demek ki burada etik bir sorun var ve buna insan olmanın tabiatı gereği karşı durmak gerek!

Ayıca zaten yapıyorlar anlayışı ile bakıldığında şu soruyu merak ediyorum o zaman neden fazladan bir sözleşme dayatılıyor? Demek ki yapamadıkları bir şey var. Yoksa canları sıkıldığı için onlarca avukat, hukukçu çalıştıran bir firma tutup da bize bunu dayatmaz. Bunun üzerine çok söz söylemeye gerek yoktur sanıyorum...

Çin örneğinde olduğu gibi devlet yasaklayıp kendi sosyal medyasını ve iletişim ağını filan kursa bu sefer de baskıcı kapalı bir yapı diye önce kendi milletin itiraz eder. :D

Burada en doğrusu bireysel olarak protesto edip, Facebook grubuna ait tüm ürünleri (Facebook, Instagram, Whatsapp vb.) en azından bir süre kullanmamaktır. Bir yerde teknolojiyi bir takım tekel zihniyetlere bırakmamak için başka bir uygulamaya geçiş elzemdir.

Bunların hepsi hikayedir ya ne kadar senden onay alıyor, onayını istiyor gibi gözükse de ihtiyacı olduğunda farkında olmadan o bilgiyi senin cihazından alır sana da sormaz haberin de olmaz. Bu oyunlar kendini hukuki yollardan olabildiğince sağlama alma gayretidir zırt pırt mahkemelik olmayalım insanlarla uğraşmayalım hesabı..

Gavurun kurmuş olduğu sistemde oynayan kimse güvende değildir ne olursa olsun. Bunlar bizim en özel hayatımıza kadar öyle güzel girmişler ki çoğu insan gerçeklerin farkında bile değil. Eğer bir hacker yazdığı casus program ile laptop'ımızdaki kamerayı haberimiz olmadan çalıştırıp bizi izleyebiliyorsa bu sistemi kuranların maharetlerini siz düşünün.

Yapacak bir şey de yok.. Ya her şeyi bırakıp köye çıkacak bahçeye lahana ekip yiyeceğiz yada giren şemsiye zaten girmiştir deyip yuvarlanıp gideceğiz işte. Geç kaldık abi geç.. Ülke olarak bu teknolojinin çok gerisinde kaldık.. Beni en azından izleyecekse devletim izlesin elin gavuru değil.

"Bilgisayar, cep telefonu uygulamaları ve hatta işletim sistemleri veri casusluğu yapıyor" deyince birileri hemen şu sığ cevabı veriyor "CIA senin verini ne yapacak yav?" Doğru, sadece senin verini ne yapsın? Ama Türk nüfusunun %80 i hakkında toplayabileceği her türlü veriyi topladığını düşün ve bu verilere dayanarak en uygun fitneyi, en uygun zamanda tetiklediğini düşün. Düşmanı mağlup etmek için düşmanını iyi tanıman lazım, işte o toplanan veriler bu açıdan önemli.

Veya "O firma onu yapamaz! Birileri bir tazminat davası açar, firma da hem prestijini kaybeder hem de pazar payını". İyi de o firma casusluğu yaparken, programın adını casus.exe yapıp database adını da casus_verileri.db yapmıyor. Protokol paketinin içinde de veriler açık olarak gitmiyor. Minareyi çalan, kılıfını da hazırlıyor. Adam diyor ki ben peryodik olarak software update check yapıyorum. Kullanıcının güvenliği için de veri paketini şifreli gönderiyorum. Veya diyor ki, şu şu şu verileri toplayıp işletim sistemini daha iyi hale getiriyorum.

Böyle şeylerin kesin ispatı olmaz, ama bana göre şu üç kriter var ise, bu yeterli bir ispattır: 1) Yapılan casusluk teknik olarak mümküm mu? 2) Bu casusluk neticesinde elde edilen veriler büyük fayda sağlıyor mu? 3) Casusluk yapıldığının tespit edilmesi ve ispatlanması çok zor mu? Şimdi bu soruları cep telefonu uygulamalar için, windows programları için ve windows'un kendisi için sorun ...

Eğer merak eden olursa, wireshark programını çalıştırsın ve windows çalışan bir PC nin ethernet arabirimindeki veri akışını izlesin. Sonra da o makinadan kaç tane farklı IP adrese veri akışı olduğunun istatistiğini yapsın.

. ethernet arabirimindeki veri akışını izlesin.
buna şahit olmuştum. Her şey kabak gibi ortada duruyordu. Giden gelen şifreler ..açık görünüyor
"Ethernet sniffer" olarak arayabilirsiniz. Kaynak kodu vardır.

fakat bu durum enceypted iletişim için geçerli olmayabilir. HTTPS ile aradaki koruma sağlanmış olmuyor mu?

whatsapp iletişimi uçtan uca şifrelenmiş değil midir? neyin şifresi bu? avutuyor mu?

Farklı adrese iletişim kuruyor ama belki en yakın sunucuyu bulacak hızlı iletişim sağlayacaktır. hepsinin kılıfı hazırlanmıştır.

Son düzenleme:
Eğer merak eden olursa, wireshark programını çalıştırsın ve windows çalışan bir PC nin ethernet arabirimindeki veri akışını izlesin. Sonra da o makinadan kaç tane farklı IP adrese veri akışı olduğunun istatistiğini yapsın.
Windows 7'de bilgisayarım uykuya girdikten sonra ben müdahale edene kadar uyanmıyordu. Windows 10 zırt pırt uyanıyor. Wi-fi adaptörün de çalıştığını görebiliyorum.

uyanma kaynağını bul:
CMD uyanma kaynağı bul:
powercfg /lastwake
pause

powercfg -devicequery wake_armed

pause

1700216808169.png

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,439
Son üye
Efekan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back