XR2206 Sinyal jeneratörü Yapımı

Komutatörde yanlışlık yok abi. Bildiğin anahtar mantığı. Sırayla 1 den 5 kadar geçiyor. Hadi ilk taktığımda yanlış taktım desem sonradan 10 kere kontrol ettim. Aha şimdi bir daha kontrol ettim sen söyleyince ama yanlışlık yok. Bizim bu kademede full görebileceğimiz frekans 44kHz mi? Çünkü kademe üzerinde 150kHz'e kadar yazıyor. 4.Kademe burası.

Daha önce komütatör ile hiçbir zaman 44 kHz alamamıştın. Ama doğrudan R ve C bağlayınca alıyorsun. Bunun başka nasıl bir açıklaması olabilir?

Daha önce komütatör ile hiçbir zaman 44 kHz alamamıştın. Ama doğrudan R ve C bağlayınca alıyorsun. Bunun başka nasıl bir açıklaması olabilir?
Fine potunu söktük, 4.7k dan direk 12v'a çıkış yaptık. Oysa o direnç önce fine, sonra frekans potu üzerinden 12v a bağlanıyor du. Bunlarla bir alakası olabilir mi?
Komutatörün kablosunu da ölçüyorum sinyal gidiyor. Tamam acemiyim filan ama iki kademeyi bir araya getiremeyeceksem harbi bırakayım bu işi.

Fine potunu söktük, 4.7k dan direk 12v'a çıkış yaptık. Oysa o direnç önce fine, sonra frekans potu üzerinden 12v a bağlanıyor du. Bunlarla bir alakası olabilir mi?
Komutatörün kablosunu da ölçüyorum sinyal gidiyor. Tamam acemiyim filan ama iki kademeyi bir araya getiremeyeceksem harbi bırakayım bu işi.

İşte ya kondansatör hattında veya direnç hattında bir sorun var. Oraya odaklanırsan sonunda bulacaksın sorunu.

İşte ya kondansatör hattında veya direnç hattında bir sorun var. Oraya odaklanırsan sonunda bulacaksın sorunu.
Bir kaç gün bırakayım abi. Uğraştıkça kafam karışıyor. Kafa boşalsın biraz.

Şimdi LM324'ü TINA ile de denedim. Slew rate yetersizliği doğru bir şekilde simulasyona yansıyor, ama crossover distorsiyonu bu da simule edemiyor :mad:

1608465747797.png

merhabalar bir yıl olmuş bu projeyi merak ettim bitti mi, yarım mı kaldı?

AD9833 çok daha uygun fiyatlı ve becerikli fakat tabi dijital çalışan bir entegre.

Ürün var ama fiyatı çok pahalı geldi bana o yüzden mi devam etmiyorsunuz ?
Ürün her yerde var, önemli olan orjinalini bulabilmek. Aynı proje için 3-4 farklı yerden TL072 almıştım. Elimde 10 tane olmuştu ama hiç biri doğru dürüst çalışmıyordu. En son özdisandan aldım düzgün çalıştı ama bu seferde xr2206 sorun çıkardı ve özdisanda o entegre yok. Özellikle mesaj attım "artık tedarik etmiyoruz" diye dönüş yaptılar. Bu entegre de pahalı olduğu için bir ordan, bir burdan alıp deneme şansım da yok.

sinyalin çıkış voltajı kaç volta kadar çıkıyordu. benimde temiz bir sinüse ihtiyacım var. 30V 50v gibi.
50Hz ile 2KHz arası ayarlanabilen bir frekans. sinyali bir ses entegresine uygulayıp frekans sabit voltajı yükseltebilirmiyiz?

sinyalin çıkış voltajı kaç volta kadar çıkıyordu. benimde temiz bir sinüse ihtiyacım var. 30V 50v gibi.
50Hz ile 2KHz arası ayarlanabilen bir frekans. sinyali bir ses entegresine uygulayıp frekans sabit voltajı yükseltebilirmiyiz?
Devreyi uzun zaman önce kenara kaldırdım. Detaylarını hatırlamıyorum. 12v trafo kullanmıştım. O yüzden senin istediğin değerlere çıkabileceğini sanmıyorum.
İlk mesajda proje kaynak linki var. Oradan daha detaylı görebilirsin

Deneye deneye gideceğiz artık. lm1875t ile bakalım sinyal sabit voltajı yükseltebilecekmiyim.

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back