XR2206 Sinyal jeneratörü Yapımı

Bir de kullandığın potansiyometrelerin lineer olduğundan emin ol. Multimetre ile ölçerken direnç değerinin lineer değişmesi lazım. Yani %25 çevirirsen direnç değerinin de %25 artması lazım. Ama %95 çevirince direnç az değişiyor geri kalan %5 de çok değişiyorsa o potansiyometreler logaritmiktir. Bu iş için uygun değil.

Bir de kullandığın potansiyometrelerin lineer olduğundan emin ol. Multimetre ile ölçerken direnç değerinin lineer değişmesi lazım. Yani %25 çevirirsen direnç değerinin de %25 artması lazım. Ama %95 çevirince direnç az değişiyor geri kalan %5 de çok değişiyorsa o potansiyometreler logaritmiktir. Bu iş için uygun değil.
Abi bütün elektronikçilerde satılan dandik potlar işte.
Logaritmik dediğin genelde ses açma kapama için kullanılanlardı sanırım. A sınıfı olanlar.
Bendekiler hep B sınıfı.

Abi bütün elektronikçilerde satılan dandik potlar işte.

Fiyat/kalitesine göre lineer-logaritmik diye anlaşılacağının güvencesi yok, @taydin'ın dediği gibi ölçerek emin olabilirsin. Bu arada logaritmik de olsa moralin bozulmasın iş görür ama ayar yapmak çok zor belki mümkün olmaz ama iş görür. En iyisi lineer pot kullanmak. Yani çevirdiğin kadar doğrusal direnç değişiğimi olduğundan emin olmalısın.

Yani %25 çevirirsen direnç değerinin de %25 artması lazım. Ama %95 çevirince direnç az değişiyor geri kalan %5 de çok değişiyorsa o potansiyometreler logaritmiktir. Bu iş için uygun değil.

Kumbarayı bitirip bununla detaylı ilgilenmek istiyorum ama iş biraz uzayacak gibi. Bir boşlukta yandaki yükseltme parçalarını çizip bastım. Gerisine sonra bakacağım.

20201206_142127.jpg

20201206_142101.jpg

Çok profesyonel görünüyor Gökhan eline sağlık :cool:

Çok profesyonel görünüyor Gökhan eline sağlık :cool:
5 tane yanlış çizince altıncıyı tutturdum abi. Profesyonel olmasam da deneme yanılma yoluyla zayiyat vererek doğruyu bulabiliyorum. :D

Güzel olmuş. Sahi sen bunları yapıyorsun böyle nereye kokuyorsun. Kullanıyor musun? satıyor musun?
Çalışırsa kullanıyorum. Çalışmazsa yeni bir projeye yedek parça olarak duruyor. Hiç ticari kabiliyetim yoktur. En iyi yaptığım iş bilgisayar formatlamak onu da hep hayrına yapıyorum. :D

Gökhan çok güzel olmuş eline sağlık.
Ne kadara maloldu bu cihaz ?

Gökhan çok güzel olmuş eline sağlık.
Ne kadara maloldu bu cihaz ?
Sağol abi. Hesap kitap yapmadım hiç. 1.mesajda malzeme listesi var. Aşağı yukarı belli olur fiyatı. Bir ara bende hesaplar eklerim.

Cihazın daha kalibrasyon ayarlarını yapamadım. Benim için zor bir cihaz. Vakit ayırıp kafa patlatmam lazım.

Fiyat/kalitesine göre lineer-logaritmik diye anlaşılacağının güvencesi yok, @taydin'ın dediği gibi ölçerek emin olabilirsin. Bu arada logaritmik de olsa moralin bozulmasın iş görür ama ayar yapmak çok zor belki mümkün olmaz ama iş görür. En iyisi lineer pot kullanmak. Yani çevirdiğin kadar doğrusal direnç değişiğimi olduğundan emin olmalısın.
Potları ölçtüm. Görünüşe göre Lineer potlar(Trimpotları ölçmedim). Kalibrasyonda bir türlü tam sinüsü yakalayamıyorum. Üst kare alt sinüs şeklinde oluyor en fazla. Hatta neredeyse alt ta kare.

Şu adımları tek tek uygulamaya çalıştım;

Kalibrasyon​

1. Sinüs dalgası çıkışını bir osiloskopa bağlayın ve fonksiyon oluşturucunun ve osiloskobun yaklaşık 15 dakika ısınmasına izin verin.

2. Fonksiyon jeneratörü üzerine, anahtar SW2 için SINE edecek, DC OFFSET (VR4) merkezi konumu ve genlik (VR3) saat yönünde tam (maksimum).

3. 10 volt kapsamında bir tepe-tepe voltajı için Sinüs Genliği ön ayarını ( R15 ) ayarlayın .

4. Anahtar SW2 için Üçgen ve set Üçgen Genlik ön ayarını ( R16 10 voltluk 'kapsamında bir tepe-tepe gerilim).

5. Anahtar SW2 için geri SINE çıktı. 'Skop girişini DC'ye ve DC OFFSET'i (VR4) merkezi konuma ayarlayın, ardından DC OFSET KESİCİ (R14) dalga formu dikey olarak yaklaşık 0v merkezde olana kadar ayarlayın.

6. Osiloskopta görüntülenen sinüs dalgasında minimum bozulma için DISTORTION (R5) ve SYMMETRY (R17) düzelticileri dönüşümlü olarak ayarlayın .

7. En iyi genel ayarları bulmak için tüm adımları çeşitli frekanslarda tekrarlayın.

1607425754221.png

Şema ile devreyi ayrıntılı olarak karşılaştırmaktan başka şu anda aklıma birşey gelmiyor. Şu anda sinyalin şekli bozuk olsa da frekans ve genlik potlarındaki değişime cevap veriyor mu?

Şema ile devreyi ayrıntılı olarak karşılaştırmaktan başka şu anda aklıma birşey gelmiyor. Şu anda sinyalin şekli bozuk olsa da frekans ve genlik potlarındaki değişime cevap veriyor mu?
Abi potlar değişime cevap veriyor. Trimpotlardan pek verim alamadım. Ne yapsam bir hareket göremiyorum. Bugün biraz kurcaladım. Farkettiğim bazı detaylar.
Ekran 6Hz den aşağısını doğru yazamıyor.
Frekans yükseltince biraz sinüse yaklaşıyor.

Kesinlikle benim osiloskop bilmememden kaynaklandığını düşünüyorum bazı sorunların.
Voltaj olaylarını filan göz ardı edersek eğer cihazdan çıktığım sinyali osiloskopta doğru olarak görüyorum. Sanırım video çeksem daha iyi olacak. Yarın bir bakayım.

Gördüğüm kadarıyla sadece osiloskobun trigger ayarlarına daha hakim değilsin. Bu da ya nadir olan bir sinyali yakalayamamana sebep olur yada sinyalin sağa sola doğru sürekli koşturmasına sebep olur. Yanlış ayar yapman sinyalin bozulmasına sebep olmaz, o devre ile ilgili bir sorun.

Olay yakalama konusunun acelesi yok, ama ekranda stabil bir görünte elde etmek için, trigger seviyesinin sinyal minimum maksimumları arasında olması lazım. Mesela bir sinüs var ve -3V, +3V arasında değişiyorsa, trigger seviyesinin de bu arada olması lazım (mesela +1V).

Mesela instrustar'ın jeneratöründen sinyal üretip osiloskopundan Auto okutunca 20mV civarında işlem yapıyor ve güzel bir sinüs görünüyor. Ama XR2206 da cihazı kalibre ederken 10v da kalibre edin diyor. Bu sinyal ile voltaj arasındaki ilişkiyi bir türlü anlayamadım. Misal 1v 30Hz ayarlayınca ne oluyor, 5v 30Hz ayarlayınca ne oluyor?

Maksimum genlikte kalibre edersen düşük genliklerde de doğru çalışır o yüzdendir.

Bu arada benim instrustar windows makinamda çalışmaz oldu, Windows'un kendisi ile ilgili bir çeşit USB sorunu var :mad:

Maksimum genlikte kalibre edersen düşük genliklerde de doğru çalışır o yüzdendir.

Bu arada benim instrustar windows makinamda çalışmaz oldu, Windows'un kendisi ile ilgili bir çeşit USB sorunu var :mad:
Osiloskopta olmasada bende aynı sorunu arduino bağlarken yaşıyorum. Com portu taa ki makinaya reset atana kadar görmüyor bazen.

PCB de 8 adet Jumper (Atlama teli ) bağlantısı var.Tüm bunların yerini.4.sayfadaki PCB malzeme yerleşim görüntüleriyle kontrol etmelisin.
Ayrıca bazı dirençlerin değerleri orjinal devreden farklı gibi sanki.Tüm dirençlerin değerlerini tek tek kontrol etmen gerekiyor.Emin olamadığın dirençlerin bir ayaklarını devreden söküp tekrar ölç bence

Ayrıca osilaskobunun kendi ürettiği kare dalga ile scobunu önce test et.Gerekirse ince bir tornavida ile kare dalganın keskinliği de probdan ayarlanmalı

Son düzenleme:
PCB de 8 adet Jumper (Atlama teli ) bağlantısı var.Tüm bunların yerini.4.sayfadaki PCB malzeme yerleşim görüntüleriyle kontrol etmelisin.
Ayrıca bazı dirençlerin değerleri orjinal devreden farklı gibi sanki.Tüm dirençlerin değerlerini tek tek kontrol etmen gerekiyor.Emin olamadığın dirençlerin bir ayaklarını devreden söküp tekrar ölç bence

Ayrıca osilaskobunun kendi ürettiği kare dalga ile scobunu önce test et.Gerekirse ince bir tornavida ile kare dalganın keskinliği de probdan ayarlanmalı
Bağlantıları tekrar kontrol edeceğim abi. Tüm elemanları ölçerek yerine taktım. Mümkün olduğunca hataya yer vermedim. Yalnız bazı parçaların kalitelilerini bulamamıştım zamanın da şimdi onları bulup değiştireceğim.

Forum istatistikleri

Konular
5,657
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back