Yanlış Kondansatör Ölçümü

ugura09

Üye
Herkese merhaba elimde 2 adet 100uf 450v blok kondansatör var 1 tane patlak diğer ise sağlam gözüküyor ölçü aleti ile ölçüm yaptığım sırada patlak olanı sağlam sağlam gözükeni değerinden düşük gösteriyor farklı x marka ölçü aleti aracılıyla aynı sonuçlara yakın bi değer aldım bu durumda blok kondansatörün üstünde kapak var kapağı sökmeden patlak olup olamdığını anlayamıyorsun ? hatayı nerede aramam gerekir yada Patlak olanı değeri düşük göstermesi lazım değilmi ? örneğin 100uf yerine 50 uf gibi

Ekler

• 20191003_181242.jpg
    20191003_181242.jpg
    58 KB · Görüntüleme: 487
  • 20191003_181410.jpg
    20191003_181410.jpg
    73.4 KB · Görüntüleme: 765
  • 20191003_181437.jpg
    20191003_181437.jpg
    83.1 KB · Görüntüleme: 741
O patlak olan muhtemelen çalışma voltajını uyguladıktan sonra yanlış davranmaya başlıyordur. İşin kötü tarafı, böyle bir kapasitörü bir LCR metre ile de ölçsen bir problem göremeyebilirsin :oops:

İstersen şunu dene: Elinde izolasyon direnci ölçer varsa, onunla yüksek voltaj uygulayıp (mesela 250V birçok izolasyon ölçerde olan bir voltaj) direnç ölçümü yapabilirsin. Muhtemelen olması gerekenden düşük bir direnç ölçeceksin.

Aslında ben çok yakında, 1V adımlarla ayarlanabilen, 2 kV luk hassas bir güç kaynağı alacağım. O kapasitör elimde olsa bu denemeyi ben de yapabilirdim ... Belki o patlak olanı bana gönderebilirsin, deneyler yaparım ve hepimiz birşeyler öğrenmiş oluruz :)

Ben başka bir öneride bulunabilirim.
Yüksek güçlü ayarlı bir direnç temin ediniz. Örneğin 12V 50W halojen ampül.
AC 12V gerilime kondansatörü serii olarak irtibatlayıp lamba uçlarındaki gerilimi ölçünüz.

Ters alternansta kapasitör iletkenlik yapacaktır ve lamba da yanacaktır diye düşünüyorum. Sağlam elektrolitik kapasitör bile üzerine ters voltaj uygulanırsa akım geçirir.

Diyot koyarsak ters voltaj problemi kalkar, ama bu metot nasıl iş görecek? Onu anlatabilir misin?

Anladım. Ama işte ters voltajda kapasitör çok düşük omajlı bir iletken gibi davranıyor. Lamba 12V taki parlaklığında yanmasa da gene yanar, çünkü saniyede 50 defa yüksek akım palsi geçecek içinden.

Diyot konursa o zaman sadece (sızıntı varsa) kapasitörün sızıntı akımı geçer.

Evet şu 2 kV güç kaynağı gelsin, bu tip denemeler yapayım diyorum. Mesela şunu deneyeceğim:

Sağlam bir 450V luk bir elektrolitiği alıp bütün verilerini ölçeceğim (ESR, kapasite vs).

Sonra bu elektrolitiği 2kV güç kaynağına bağlayacağım. Bu kaynağın akım verme kapasitesi maksimum 15 mA. Ben bir de seri direnç koyup bunu 500V'ta 1 mA olacak şekilde sınırlandıracağım. Sonra da voltajı 0'dan başlayıp yavaş yavaş artıracağım. 450V civarına kadar hiç akım geçmemesi lazım. Sonrasında artık bir noktada akım ani olarak artacaktır. İşte bu nokta, kapasitörün izolasyonunun çöktüğü nokta.

Sonra elektrolitiği devreden çıkarıp boşaltacağım ve LCR metre ile bütün parametreleri tekrar ölçeceğim. Eğer pek değişim yoksa, bu yukarıdaki metot, sızdırma testi için kullanılabilecek bir metottur, hatta bunu yapan bir cihaz da geliştirilebilir.

Ama bu test sonrası kapasitörün verileri kötüleşmişse, o zaman bu iyi bir test metodu değildir. Tamam, bozuk kapasitörü tespit edebiliyor, ama sağlam kapasitörün sağlam olduğunu ancak bozarak anlıyoruz :D

Bir de şunu belirteyim: Elektrolitik kapasitöre ters voltaj verilince yüksek akım geçtiği gerçeğini ben geçmişte kullandım. Elimdeki LCR metreyi yeni almıştım ve bana ESR si kötüleşmiş bir elektrolitik lazımdı, elimde de yoktu.

O yüzden sağlam bir elektrolitiği aldım, tepesine bir baca deliğı açtım, sonra da bunu benim laboratuvar güç kaynağına ters olarak bağladım. Akımı da 500 mA ile sınırlandırdım. Çıkışı açınca hemen zaten 500 mA geçmeye başladı, elektrolitik de kaynayıp bacadan akmaya başladı. Bir süre böyle pişirdim bunu :) Bir saat sonra ölçtüğümde ESR farkedilir derecede kötüleşmişti.

scaled_20180328_195324.jpg

O patlak olan muhtemelen çalışma voltajını uyguladıktan sonra yanlış davranmaya başlıyordur. İşin kötü tarafı, böyle bir kapasitörü bir LCR metre ile de ölçsen bir problem göremeyebilirsin :oops:

İstersen şunu dene: Elinde izolasyon direnci ölçer varsa, onunla yüksek voltaj uygulayıp (mesela 250V birçok izolasyon ölçerde olan bir voltaj) direnç ölçümü yapabilirsin. Muhtemelen olması gerekenden düşük bir direnç ölçeceksin.

Aslında ben çok yakında, 1V adımlarla ayarlanabilen, 2 kV luk hassas bir güç kaynağı alacağım. O kapasitör elimde olsa bu denemeyi ben de yapabilirdim ... Belki o patlak olanı bana gönderebilirsin, deneyler yaparım ve hepimiz birşeyler öğrenmiş oluruz :)
Adresinizi cep no özelden yazın hocam ptt kargo aracılıyla göndere bilirim

Adresinizi cep no özelden yazın hocam ptt kargo aracılıyla göndere bilirim

Kapasitörler elime geçti ve elimdeki U1733C LCR metre ile ölçtüm. İkisinde de hem kapasite kaybı var, hem de ESR'leri çok yüksek.

Senin sağlam dediğin kapasitörün kapasite değeri 88 µF, ESR ise 1.1 Ω

Bozuk dediğin kapasitörün kapasite değeri 77 µF, ESR ise 2.6 Ω

Sonra kapasite ölçümlerini bir de elimdeki Keysight U1282A multimetre ile yaptım (LCR metre değil).

Senin sağlam dediğin kapasitörün kapasite değeri 74 µF

Bozuk dediğin kapasitörün kapasite değeri 94 µF

Yani muhtemelen benim daha önce söylediğim, yüksek voltaja bağlı olan bir arıza yok herhalde. Bunu daha test edemiyorum, yüksek voltaj kaynak hala elimde değil. Bu tip bir arızada, kapasitörün değeri gerçekten normal değerinden fazla oluyor, çünkü plakalar birbirine daha yaklaşmış oluyor. Böyle olunca kapasite değeri artar, ama voltaj dayanım limiti azalır.

Bir de şunu gözönünde bulundurmak lazım. Standart multimetreler, ESR'si kötüleşmiş olan bir kapasitörün kapasite değerini olduğundan fazla ölçer. O yüzden sanki bu yüksek voltaj arızası varmış gibi insanı yanıltır. O yüzden ESR yi mutlaka bir LCR metre ile ölçmek lazım.

Bu iki kapasitördeki sorun da, ESR değerinin aşırı yüksek olması. Bunlar o yüzden doğrultucudaki filtreleme görevini iyi yapamazlar ve inanılmaz yüksek seviyede ripple (dalgalanma) olur.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back