Yüksek endüktanslı bir bobinin ölçümü

Yav bu benim test düzeneğinde herşey yanlış gitmiş :cheeky5:

Şimdi baktım güç kaynağının kendi çıkışında var o hörgüç. Ve doğal olarak bobin akımına da aynen yansıyor ...

E iyi oldu bu vesileyle LTspice'daki gerçekçi bobin/trafo modelini öğrenmiş oldum.

@taydin'ın modelinde halihazırda paralel bir L ve C var. Bunun elbette bir rezonans frekansı olmalı. "inductor self resonant frequency" şeklinde Google araması yapınca şuna ulaştım: https://wiki.analog.com/university/courses/electronics/comms-lab-isr

Yani sarımlar arasındaki kapasitans yüksek frekanslarda kendini belli ediyor ve bu elemanın saf L değil aslında LC olduğu ortaya çıkıyor.

Bu yazdıklarım IF tuned komponentlerinden tamamen bağımsız. Bobinler için yazılmış.

RF ile uğraşmadığım için benim dikkate alacağım bir şey değil. Hatta sanırım çoğu bobinin rezonansı GHz üstü frekanslarda. Ama bunu bilmeden RF devresi yaparsak patlar gibi görünüyor :)
Neticede rezonans LC devresinin bir özelliğidir. Kaçak kapasite veya kaçak endüktans nedeniyle her bobin ve kondansatör bir LC devresidir ama bu gene de her bobin in bir rezonans frekansı vardır demeyi doğru hale getirmez. Teoriyi doğru anlamadan sadece GHz frekanslarda pratik sonuçları olan bir olguyu genelleştirmemek lazım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,440
Son üye
turankaya

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back