Yeni bir teknik forum, ama neden?

Elektronik mühendisliği fakültesinden mezun olduktan sonra, 6 yıl boyunca ABD’de haberleşme ve audio sistemleri sektöründe çalıştım. Son 10 yıldır da, üst seviye audio sistemleri geliştiren firmalar için sistem yazılımları, firmware geliştirme ve danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Ülkeme kesin dönüş yaptıktan sonra, ABD’de alışık olduğum internet tabanlı teknik bilgi paylaşımı ortamlarının ne kadar eksik olduğunu farkettim. Aradan geçen yıllar boyunca da bu konuda fazla olumlu bir gelişmenin olduğunu söylemek mümkün değil. ABD’de hem elektronik konularında, hem de mekanik konularında, hobicilere de profesyonellere de hitap sayısız forum, eposta listeleri ve haber grupları bulunmaktadır. Son yıllarda artık eposta listeleri ve haber grupları yavaş yavaş tarihe karışıyor ve günümüzün en yaygın bilgi paylaşım ortamı, internet forumları.

Elektronik konusunda daha çok hobicilere hitap eden, ama profesyoneller için de son derece yararlı olan en ünlü forumlardan birisi EEVblog. Aynı şekilde hem hobicilere hitap eden, hem de profesyonellerin yararlanabileceği metal işleme ile ilgili en ünlü forumlardan birisi de Home Shop Machinist. Bu forumlardaki ortalama bilgi seviyesine özeniyorum ve ülkemin insanlarının da böyle bir bilgi paylaşımı ortamına sahip olmasını arzu ediyorum.

Ama ülkemizde mesela metal işleme ile ilgili forum çok az. Var olan forumlar da genelde çok spesifik alanlara odaklanan forumlar (örneğin, bıçak, kılıç, balta yapımı ile ilgili forumlar, veya motorsikletçiler, otomobilcilerin ihtiyaçlarına yönelik olan forumlar). Elektronik ile ilgili forumlar sayıca daha fazla, ama içerik olarak elektronik devre tasarımına fazla ağırlık verilmiyor. Onun yerine, daha çok PLC sistemleri, otomatik kontrol, elektrik tesisatı ve panolar, PIC programlama, Arduino programlama gibi konular ağırlıklı olarak işleniyor. Gerçek anlamda elektronik devre tasarımı konusunda derinlemesine bilgi alınabilecek forumlar çok kısıtlı.

İşte bu durumu değiştirmek için, elektronik konulu yeni bir forum oluşturma hedefi ile yola çıkmış bulunuyorum. Foruma erişmek için, sayfanın üstündeki Forum bağlantısını kullanabilirsiniz.

Bu forumun bir tek ana hedefi var: Türkiye’de elektronik ve mekanik konusunda gençlerin hobi çalışmaları yapmasını özendirmek ve bu konularda bilgi ve uzmanlık seviyesini yükseltmek.

Forumun yönetimi ve kuralları, tamamen bu hedefin elde edilmesine yönelik olarak şekillenecektir ve bu hedef hiçbir zaman değişmeyecektir. Amaç, kesinlikle gelir elde etmek değildir. Belki forumun giderlerini karşılamak amaçlı, kısıtlı reklam sponsorluğu olabilir, ama forumun ana hedefi ile bir çelişme olması durumunda kesinlikle bir seçenek olamaz.

Ayrıca, başka forumlarda karşımıza çıkan, ve etkili bilgi paylaşımına engel olan suni kısıtlamarın hiçbirisi de bu forumda olmayacaktır. Örneğin, bu forumun üyeleri, mesajlarında, konu ile ilgili başka forumların tanıtımını ve teşvikini yapabilir. Yukarıdaki hedefimiz gereği, biz konu ile ilgili başka forumları rakip olarak görmeyiz, aksine, hedefe ulaşmada müttefik olarak görürüz! Ayrıca, konu ile ilgili firmaların sitelerine link verilebilir. Hatta firmaların temsilcilerinin de üye olup ürünleri ile ilgili konulara katılmalarını teşvik ederiz.

Şu aşamada, bu projenin içinde sadece ben varım. Ama forum sitesinin yönetimi ve bakımı ile ilgili yardımcı olacak arkadaşlar varsa, görüşmek isterim. Forumun tasarımı ve konu başlıklarının seçiminde, EEVblog sitesinin forumundan esinlendim. Yakın zamanda da konu ile ilgili özgün içerik eklemeye başlayacağım. Ayrıca “mekatronik” isimli bir youtube kanalı açtım, orada da fırsat buldukça içerik ekleyeceğim.

Web programlama konusunda çok bilgili değilim, o yüzden bu sayfanın ülkemin insanları tarafından keşfedileceğinden bile emin değilim. Ama ben gene de bu forumu faydalı bilgiler ile doldurmaya başlayacağım. Eğer bu sayfayı bulan birisi varsa, ve burada konan hedefe da yürekten katılıyorsa, lütfen iletişime geçsin. Sayıca çoğalmak için ve bu hedefe yürümek için beraber çalışalım!

“Yeni bir teknik forum, ama neden?” üzerine 2 yorum.

  1. çok güzel bi konuya değinmişsiniz canı gönülden tebrik ederim.Bende acizane metal işleme,cnc router yapmaya calışıyorum maalesef bu konularla ilgili pek ciddi konu içerik paylaşımları bulamıyorum inşaallah siz bu konularda öncülük edip ülkemiz gençlerine faydalı olursunuz.
    Saygılarımla,

  2. Bence forum siteniz gün geçtikçe önem kazaniyor, nitekim en basit elektronik tamiri konusunu google’da ararken kendimi sitenizde buldum ve öyle beğendim ki hemen üye oldum. Ne kadar güzel ideallerle ülkemiz elektronik bilgi dağarcığına katkıda bulunuyorsunuz, teşekkürler ve tebrikler.

Bir cevap yazın