NodeMcu İle Tuşla Gelsin Projesi

0
1717

Merhabalar,
Çoğumuz evimizin eksiklerini almak üzere elimize liste tutuşturularak markete gönderiliriz. Bir elde liste diğer elde alış-veriş sepeti dolanır dururuz markette.
Tabi çoğu zaman yanımız da kalem de taşımadığımızdan listede ne aldık? ne almadık? Hangi ürün nerede? gibi problemler ile boğuşabilmekteyiz.
Bu projemizde buzdolabımızın üzerine bir cihaz yaptık. Bu cihaz ile NodeMcu kullanarak evdeki wi-fi’a bağlanıyoruz ve önceden oluşturduğumuz veritabanımıza ürünleri yazdırıyoruz. Sonra da markette iken cep telefonumuzdan veritabanına bağlanarak bu ürünleri listeliyoruz.
Veritabanının yanısıra birde web sitesi yaparak aynı ürünlerin tablet, telefon, bilgisayar gibi cihazlardan da veritabanına eklenebilmesini sağladık.
Başlarda “Evlist” olarak düşündüğüm projenin ismini, projeye yoğun katkısından dolayı @uyesercan ‘ın önerdiği “Tuşla Gelsin” ismini verdim. NodeMcu tarafındaki kodların çok büyük çoğunluğunu kendisi yazmıştır. Benim sadece kendi ayarlarıma göre ufak tefek değişiklikler yapmam gerekti.
Sistemi halihazırda kullanmaya başladığım için sizlerin ulaşımına kapatmak durumundayım. Çünkü kişisel kullanıma göre tasarlandı.
Ancak ileri de hem web sitesini çoklu kullanıcıya açacağım hem de raspberry kullanarak ürünleri ses komutu ile girmek üzere çalışmalar yapacağım.

Konunun Devamı…