3d yazıcı ve bga makinası için yeni masa

taydin

Timur Aydın
Staff member
Şu anda 3d yazıcı çok kıytırık bir masa üzerinde duruyor. Bu masa İkea'dan ve muhtemelen saksı vazo koymak için tasarlandı. Ama ben 50 kg luk BGA ve 40 kiloluk 3d yazıcı koydum :facepalm1: Şu anda her baskıda o kadar sallanıp titriyor ki sanki yazıcı masadan aşağı inip gidecek diye korkuyorum. Veya masa ortadan kırılıp çökebilir de.

IMG_20200601_003949.jpg

O yüzden 30 mm suntalam'dan yeni bir masa yapacağım. Bu masada altta ve üstte ilave raflar da olacağından ortalıkta duran bir sürü ıvır zıvır da ortadan kalkacak ve oda az da olsa düzenlenmiş olacak.

1590961389113.png

Fusion 360 gibi "parametrik" katı modelleme yazılımları böyle bir tasarımı yapmada çok büyük kolaylık sağlıyorlar. Mesela suntalam kalınlığı bir parametre olarak tanımlı ve şu anda 30 mm. Ama bunu istersen 18 mm yapıp daha ince suntalam ile nasıl oluyor bakabilirim. Bütün ölçüler 18 mm ye göre değişecek ve parçaların birbirleri ile mevcut ilişkisi aynen korunacak.

Veya üst rafların derinliğini belirleyen parametre şu anda 50 cm. Onu 40 cm yaptığım zaman bu bütün raflara yansıyor ve değişmiş raflarla yeni durumu görüyorum.

Mesela şimdi 18 mm suntalamda nasıl olduğuna bakalım:

1590961719341.png

Hmm fazla ince. O masa yüzeyi 100 kg yükü taşımaz. Yani 30 mm olması lazım.

Bu şekilde kullanılacak suntalam ölçüleri belirlendikten sonra, bunları buradaki orman ürünleri firmasına götüreceğim. Onlar da ellerindeki yazılım ile kaç tane büyük tabaka gideceğini hesaplayacak. Sonra da kesimi yapacaklar, kenarları da bantlayıp teslim edecekler.

Fiyat da bir marangoza veya mobilyacıya yaptırmaktan çok daha ucuza gelecek. Hele bir de kenar bantlama istemezsen, neredeyse sadece suntalamın tabaka fiyatını vermiş oluyorsun.

Birleştirmek için ne kullanacaksın abi? Ben yeni masamı yaparken "minifix" kullandım. Delikleri bol açmazsan, parçalar zangır zungur oynamazsa çok iyi tutuyor.

Birleştirmek için ne kullanacaksın abi? Ben yeni masamı yaparken "minifix" kullandım. Delikleri bol açmazsan, parçalar zangır zungur oynamazsa çok iyi tutuyor.

Evet onlarla çok güzel oluyor ama uğraştırıyor. Dezavantajı da bir kere monte ettikten sonra dolabı pek yerinden oynatmaman lazım, yoksa o zorlamalar gerilmeler bunları gevşetiyor. Ben direkt uzun ağaç vidaları ile sıkacağım. Raflar için de özel raf askıları var, onlardan kullanacağım.

Bugün kesilmiş ve kenarları bantlanmış suntalamları teslim aldım ve bir arkadaş ile montajını yaptık. Montaj için 5 x 75 mm vida kullandım. Raflar için de özel 90 derece bağlantılar kullandım.

IMG_20200606_171522.jpg

IMG_20200606_175335.jpg

IMG_20200606_175350.jpg

IMG_20200606_175413.jpg

Hocam hayırlı olsun güle güle kullanın. Suntalar kaça mâl oldu acaba?

Hocam güzel olmuş elinize sağlık .Bu arada üstten görünen vidaları kapatmak için beyaz yuvarlak yapışkanlar var,her renk renginde vardır sanırım.

Hocam hayırlı olsun güle güle kullanın. Suntalar kaça mâl oldu acaba?

Suntalar 950 ₺ tuttu. Kenar bantlama istemezsen fiyat 750 ₺ ye düşüyordu. Veya düz beyaz suntalam alırsan o da fiyatı bir miktar düşürüyor.

Hocam güzel olmuş elinize sağlık .Bu arada üstten görünen vidaları kapatmak için beyaz yuvarlak yapışkanlar var,her renk renginde vardır sanırım.

Bence teknik bir masada teknik detayların görünmesi daha iyi :D

Burada şu dezavantaj var: Firma, elindeki yazılım ile kaç tane büyük plaka gideceğini hesaplıyor. Mesela benim dolap için 1.3 plaka gerekti. Yani ikinci plakanın %70'i kullanılmadı. Ama onu da gene sana satıyorlar. Yani iki plaka parası veriyorsun bir de kesim ve bantlama. Eğer plaka ölçülerine göre ölçülerini ayarlarsan ve tam olarak 1 plaka ile olmasını sağlarsan fiyat çok daha ucuza gelebilir. Ben çeşitli şekillerde denedim bir plaka yetmedi o yüzden artık ne çıkarsa diye ölçüleri verdim adamlara.

Plakanın artanını ortadan böldürdüm ve onu atöyede duvara dayadım. Başka raflar için kullanacağım :)

Plakanın artanını ortadan böldürdüm ve onu atöyede duvara dayadım. Başka raflar için kullanacağım :)

Yedek birkaç metre şerit aldıysanız, bu plakalarıda keserseniz kesik yerlere şeritleri ütü ile yapıştırılıyor aklınızda olsun.

Yedek birkaç metre şerit aldıysanız, bu plakalarıda keserseniz kesik yerlere şeritleri ütü ile yapıştırılıyor aklınızda olsun.

Otomatik bir makina yapıyor kenar bantlamayı fazla şerit çıkmıyor. Ama manuel kenar bantlama yapmışlığım var :)

Hocam ben daha önce iş yaptırdığım bir firmadan fiyat aldım. aşağıdaki masa ve dolap için 3500₺ dediler. henüz pazarlığa oturmadım ama bi 250 filan kırarım heralde. Ayrıca elden senet işi de olabiliyor. İlk başta çok pahalı bulmuştum ama sanki uygun gibi. Bu fiyatı 10 gün önce aldım. Firmada istediğim ürün için yapılan çizim aşağıda.

Hocam ben daha önce iş yaptırdığım bir firmadan fiyat aldım. aşağıdaki masa ve dolap için 3500₺ dediler. henüz pazarlığa oturmadım ama bi 250 filan kırarım heralde. Ayrıca elden senet işi de olabiliyor. İlk başta çok pahalı bulmuştum ama sanki uygun gibi. Bu fiyatı 10 gün önce aldım. Firmada istediğim ürün için yapılan çizim aşağıda.

Yapılan işe göre değişir ama sanki 80cm biraz büyük gibi. Benim 60cm masam var. Ordan pay biçince büyük geldi gözüme.

@Gokrtl Cevabınız için teşekkür ederim. Aşağıda, bilgisayarın olduğu masanın derinliği 70cm. Bilgisayar, biraz kablo, mercek, havya derken bir anda doluveriyor üzeri. Biraz derin olacak ama uzun vadeli düşününce hem oda yeterince geniş hem de yaptırmışken 10cm geniş olsun, zararı olmaz benim için. Çalışma masası ve dolap İnşallah bu iki masanın olduğu yere kurulacak.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,141
Üyeler
2,553
Son üye
trojann

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back