Sapsız havya

Ticari gelince zaten kafadan binlerce lira gümrüğe veriyorsun, ürün bedava bile olsa.

Benim olay 5-6 TL idi çeşit çeşit makaron yazmış 5 metre toplam diye ben de bedava diye siparişin arasında atladım gele gele en ince çapta olanda bir makara geldi. Vay anası şansa bak dediydim. Hayırlı olsun yeni havya hocam. Baya beğenilen bir model diye görmüştüm, eskisinden daha iyiymiş sanırım. SH72 diye ekransız baya fiyat performans ürünü olan bir model de var sıcaklık ayarı yine var ama.

Ticari gelince zaten kafadan binlerce lira gümrüğe veriyorsun, ürün bedava bile olsa.
Ben hep merak ediyorum. Acaba kendi başımıza bireysel olarak ithalat yapsak, böyle arada gümrük müşavirliği filan olmasa kar edebilir miyiz diye.

Bilmez miyim daha yeni yeni elektronik öğrenirken sürekli ac-dc köprü diyot yaparken hazır köprü kullandırtmıyordu öğretmenimiz köprü yapana kadar 4007'ler ile onlarca bozdum dedim ki acaba ali'de var mıdır bu elektronikler bir baktım 2 liraya 100 adet 1n4007 diyot mağazaya bir baktım herşey 100 adet 1-2 liraya albiliyoruz 50 liraya öyle alışveriş yaptım ki emekli edecekti beni.
Ürünler gümrüğe geldiğinde hiçbirisini mali müşavir olmadan alamayacağımı söyleyen bir mail attı ptt bana 50 lira uçtu gitti.

Evet baya methediliyor TS80P. Benim bunu almamdaki amaç istediğim yere götürebilmem. Mesela 3D yazıcı üzerindeki devrede bir lehim yapacağım, lehimleme istasyonunun yanına getiremiyorum. Mecbur istasyonun ana makinasını söküp 3D yazıcıya götürmem gerekiyor. Bir arkadaşta gazlı havya vardı, onu alıp deneyeyim dedim, neredeyse yangın çıkarıyordum :katil2:

Evet baya methediliyor TS80P. Benim bunu almamdaki amaç istediğim yere götürebilmem. Mesela 3D yazıcı üzerindeki devrede bir lehim yapacağım, lehimleme istasyonunun yanına getiremiyorum. Mecbur istasyonun ana makinasını söküp 3D yazıcıya götürmem gerekiyor. Bir arkadaşta gazlı havya vardı, onu alıp deneyeyim dedim, neredeyse yangın çıkarıyordum :katil2:
Çok severek takip ettiğim Murat Sen ve diğer youtube kanalları olmasa adı dahi duyulmayacak bir üründü aslında.

Bilmez miyim daha yeni yeni elektronik öğrenirken sürekli ac-dc köprü diyot yaparken hazır köprü kullandırtmıyordu öğretmenimiz köprü yapana kadar 4007'ler ile onlarca bozdum dedim ki acaba ali'de var mıdır bu elektronikler bir baktım 2 liraya 100 adet 1n4007 diyot mağazaya bir baktım herşey 100 adet 1-2 liraya albiliyoruz 50 liraya öyle alışveriş yaptım ki emekli edecekti beni.
Ürünler gümrüğe geldiğinde hiçbirisini mali müşavir olmadan alamayacağımı söyleyen bir mail attı ptt bana 50 lira uçtu gitti.

Benim de Türki gümrüğünde benzer bir anım var. Yıllar önce akvaryum hobisi ile uğraşıyordum. Almanya'dan bitki cımbızları, makası falan getirttim. Bir hafta sonra İzmit gümrüğünden mektup geldi. Ürünler gümrüğe takıldı gelin alın diye. Gittim. İma ile avanta vermem gerektiğini söyledi bana. Ben de öyle rüşvet müşvet işlerinden hep uzak durmuşumdur. İşime gelse bile elime yüzüme bulaştırır, rüşveti alanın da başına iş açarım :) Dedim ben kesinlikle avanta falan vermem, makas ve cımbızlar da hediyem olsun.

Memur da "abi bir dakka gel hele" dedi. İçeri girdik. 6 - 7 kişi daha var. Makaslar, hobi işleri, akvaryumculuk falan filan muhabbet koyulaştı. Çaylar kahveler geldi. İyi vakit geçirdik. Sonunda "tamam abi şu çayların kayvelerin parasını veriver ben şimdi getiriyorum senin cımbızları" dedi :cheeky2: :cheeky2: O anda anladım ki bizim Türk gümrüğünden kaçış yok, öyle veya böyle söğüşleniyorsun ...

Benim de Türki gümrüğünde benzer bir anım var. Yıllar önce akvaryum hobisi ile uğraşıyordum. Almanya'dan bitki cımbızları, makası falan getirttim. Bir hafta sonra İzmit gümrüğünden mektup geldi. Ürünler gümrüğe takıldı gelin alın diye. Gittim. İma ile avanta vermem gerektiğini söyledi bana. Ben de öyle rüşvet müşvet işlerinden hep uzak durmuşumdur. İşime gelse bile elime yüzüme bulaştırır, rüşveti alanın da başına iş açarım :) Dedim ben kesinlikle avanta falan vermem, makas ve cımbızlar da hediyem olsun.

Memur da "abi bir dakka gel hele" dedi. İçeri girdik. 6 - 7 kişi daha var. Makaslar, hobi işleri, akvaryumculuk falan filan muhabbet koyulaştı. Çaylar kahveler geldi. İyi vakit geçirdik. Sonunda "tamam abi şu çayların kayvelerin parasını veriver ben şimdi getiriyorum senin cımbızları" dedi :cheeky2: :cheeky2: O anda anladım ki bizim Türk gümrüğünden kaçış yok, öyle veya böyle söğüşleniyorsun ...
Abi bence sen elektronikte, mekanikte, yazılımda çok iyisin ama alış veriş yapmak sana göre değil. Bir şey alacağın zaman bana söyle ben alayım. Senin verdiğin parayla ikişer tane alır arada yolumu bulurum :katil1:

Memur da "abi bir dakka gel dedi". İçeri girdik. 6 - 7 kişi daha var. Makaslar, hobi işleri, akvaryumculuk falan filan muhabbet koyulaştı. Çaylar kahveler geldi. İyi vakit geçirdik. Sonunda "tamam abi şu çayların kayvelerin parasını veriver ben şimdi getiriyorum senin cımbızları" dedi :cheeky2: :cheeky2: O anda anladım ki bizim Türk gümrüğünden kaçış yok, öyle veya böyle söğüşleniyorsun ...
Ben o zaman reşit olmadığım için mali müşavir adıma işlem de yapamıyordu.
Ali'de iade alamıyordu çünkü gümrük iade etmiyormuş(muş).
Ne oldu benim diyotlar dirençler ledler plaketler bilmiyorum.

Benzer bir olayı kovid patladığında da yaşadım 1 liraya hep alışveriş yaptığım bir mağazadan lm2596 mavi kart olan step down modül buldum 10 tane aldım. Daha birçok ürün ama adetlere hep dikkat ediyorum lm2596'da risk aldım.
Birde 5 metre ws2812 adreslenebilir led var şüphe ettiğim bu 2si dışında 3 adetten fazla bir ürünüm yoktu.
Epey sürdü gelmesi çin kapandı açıldı yok bizim gümrük ürünler sterilize olucak falan diye açıklama yaptı bir gün ptt bana sms attı şu şu yerdeki gümrük şubemize gelip teslim almanız gerekiyor diye.
Gittim alsancakta'ki limana gemiyle mi gelmiş anlamadım neden limana gidiyorum orada bir ptt şubesi var oraya girdim günveliğe sms'i gösterdim bana tarif etti çıktım bir kata ama yürüdğüm heryer kargo merdiven normalde 3 kişinin yürüyeceği genişlikte tek başıma zor yürüyorum heryer yığılmış paket dolu en son bir masada sigara içen bir abi gördüm adama gösterdim bana yan yan baktı dedi ki oğlum burada nası bulalım şimdi bunu kim bilir nerde adama rica ediyorum abi ben öğrenciyim bana lazım bu bir bakıversen diye adamı işini yapmaya teşvik etmeye çalışıyorum zorla kalktı başladı patır kütür fırlata fırlata aramya.
En son buldu getirdi bilgisayardan teslim ettiğini seçecek dedi ki bu ticari olarak belirlenmiş vergi ödemen lazım birde mali müşavire işletmen lazım sonra dedi ki öğrenci misin "lan"sen evet dedim biraz sustu verdi paketi al git ben bunu kayıp olarak yazdırırım dedi gönderdi beni

Merhaba, TS100 ile ilgili birkaç tecrübe paylaşmak isterim.

Öncelikle, USB Type C PD adaptör (min 45W olsun) ve PD Trigger kablo almanızı öneririm. Bende 20V 5A bir kablo var. WITRN marka. Çok iyi çalışıyor TS100 ile.

Bir de portatif işler için basit bir gözlük kabını kullanarak çanta yaptım. İçinde 65W adaptör, type C PD Trigger kablo, uçlar ve lehim malzemeleri var. İki tane de powerbank var 45W ve 60W PD destekleyen. Elektrik olmayan yerde kullanacaksam onlardan birini de alıyorum yanıma. Laptop vs de şarj etmeye yarıyor.

Ekler

• PD_trigger_cable.jpeg
    PD_trigger_cable.jpeg
    177.9 KB · Görüntüleme: 114
  • ts100-kutu.jpeg
    ts100-kutu.jpeg
    153.3 KB · Görüntüleme: 128
  • ts100-kutu2.jpeg
    ts100-kutu2.jpeg
    321.4 KB · Görüntüleme: 121
  • pb1.jpeg
    pb1.jpeg
    225.8 KB · Görüntüleme: 120
  • pb2.jpeg
    pb2.jpeg
    225.6 KB · Görüntüleme: 113
  • pb3.jpeg
    pb3.jpeg
    156.3 KB · Görüntüleme: 112
Merhaba, TS100 ile ilgili birkaç tecrübe paylaşmak isterim.

Öncelikle, USB Type C PD adaptör (min 45W olsun) ve PD Trigger kablo almanızı öneririm. Bende 20V 5A bir kablo var. WITRN marka. Çok iyi çalışıyor TS100 ile.

Bir de portatif işler için basit bir gözlük kabını kullanarak çanta yaptım. İçinde 65W adaptör, type C PD Trigger kablo, uçlar ve lehim malzemeleri var. İki tane de powerbank var 45W ve 60W PD destekleyen. Elektrik olmayan yerde kullanacaksam onlardan birini de alıyorum yanıma. Laptop vs de şarj etmeye yarıyo
Güzel olmuş hocam güle güle kullanın. Ben de aynı kabloyu hazır olarak değil de resimdeki trigger devresi ile bir de silikon kablo ve bir barrel jak kullanarak güzel yaptım oldu. Power bank ile kullanıyorum. Yalnız benim powerbank 22.5 watt bazı lehimlemelerde bu güç yetersiz kalıyor. Daha güçlü powerlar da pahalı. Size sormak istediğim trigger ile powerdan çıkış aldığınızda kaç volt alıyorsunuz benim yaptığım kablodaki devrede max 20 volt destekliyor. Ayrıca 65 w adaptörünüzü nereden aldınız markası nedir. Sanırsam bu adaptörü de tetiklemek gerekiyor.

Ekler

• trigger.png
    trigger.png
    200.7 KB · Görüntüleme: 89
Alibaba'dan alınan her mal doğrudan ticari mi kabul ediliyor? Şahıs olarak almak ve sadece KDV/ÖTV öpücüğü ile kurtulmak mümkün değil mi? Benim freze için 90 ℃ kafa almak istiyorum ama bizim gümrüğün korkusundan alamıyorum :mad:

Havya geldi, duruyor bir kenarda. Fırsat olunca bir inceleme videosu çekeceğim.

Tarihin seni böyle hatırlamasını istemiyorsan bu cümleyi kurmaktan vazgeç abi :katil1: :katil1:

17859 eklentisine bak
Türkiye de gerçekten teknik anlamda içerik sunan çok az sayıda içerik üreticisi var.

%95 elektirk elektronik üstüne video çekenlerin tek amacını görüyoruz baskı devre üretici reklamları veya ürün tanıtımları. Bunlar tabii olacak bir yerde gelir kaynağı içerik konusu da lazım ama izleyenin istediği bu değil.

Timur abinin ut169 incelemesi kadar detaylı TÜRKÇE olarak daha önce bir incelemeye rastlamadım. Eğer fırsat bulursa Timur abi ortaya çıkaracağı içerikler bence günümüz video yayınlayanlardan farkla daha bilgilendirici bir içerik çıkarmış olur çünkü bildiğim kadarıyla Timur abinin sponsoru baskı devre üreticileri yok, şu ürünün videosunu çek diye gönderilmiş ürünleride yok. Tek amaç izleyiciyi bilgilendirmek olduğunda video kaliteli oluyor benim gözümde

Türkiye de gerçekten teknik anlamda içerik sunan çok az sayıda içerik üreticisi var.

%95 elektirk elektronik üstüne video çekenlerin tek amacını görüyoruz baskı devre üretici reklamları veya ürün tanıtımları. Bunlar tabii olacak bir yerde gelir kaynağı içerik konusu da lazım ama izleyenin istediği bu değil.

Timur abinin ut169 incelemesi kadar detaylı TÜRKÇE olarak daha önce bir incelemeye rastlamadım. Eğer fırsat bulursa Timur abi ortaya çıkaracağı içerikler bence günümüz video yayınlayanlardan farkla daha bilgilendirici bir içerik çıkarmış olur çünkü bildiğim kadarıyla Timur abinin sponsoru baskı devre üreticileri yok, şu ürünün videosunu çek diye gönderilmiş ürünleride yok. Tek amaç izleyiciyi bilgilendirmek olduğunda video kaliteli oluyor benim gözümde
Harbi senin espiri eğitimine ihtiyacın var bak.
Şu görsele de güleceğine ciddi mesaj yazdın ya pes artık.
Ortamda bir tek sen olsan Espirisine gülünmeyen adam olacaktım resmen :katil1:

Forum istatistikleri

Konular
5,929
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back