Yeni güç kaynağı projesi.

Bendeki lehim sökme pompasından farkı ne bunun?

Hakko'ya verecek paran yoksa, ondan sonra alınabilecek en iyi seçenek bu. Silikon uç lehim yerinde iyi hava sızdırmazlık sağlıyor ve iyi vakum elde ediliyor. Pompa pistonunun sızdırmazlığı da iyi, vakum güçlü oluyor.

Silikon uç lehim yerinde iyi hava sızdırmazlık sağlıyor ve iyi vakum elde ediliyor.
Evet @Altair paylaştığı videoda farkettim.
Ucundaki esnek silikon yüzeyi daha iyi kavrıyor gibi.
Bendeki Proskit pompa ucu sert malzemeden yapılmış ama pompa performansı bana güzel geldi.
Başka pompa kullanmadım o yüzden de performans kıyaslaması yapamıyorum.

Evet @Altair paylaştığı videoda farkettim.
Ucundaki esnek silikon yüzeyi daha iyi kavrıyor gibi.
Bendeki Proskit pompa ucu sert malzemeden yapılmış.
Proskit'e direnc.net'teki silikon ucu takarsan engineer ayarina gelir bence. Bende 20 TL'lik dandik pompa o yumusak ucla cok iyi cekiyor.

Proskit'e direnc.net'teki silikon ucu takarsan engineer ayarina gelir bence. Bende 20 TL'lik dandik pompa o yumusak ucla cok iyi cekiyor.
Bir tv tamircisi abimden duyduğum taktiği söyleyeyim. Eğer bozuk eski bir tüplü tv sökerseniz, ekli olan resimde kırmızı kare içerisinde gösterilen izolasyonu havya pompası ucunda kullanabilirsiniz.
images (2).jpeg
Yanmaz ve sert esnek bir malzemeden yapılmış. Tabiki tüpe giren tarafı değil kablonun üzerinde kalan silindirik tarafını kesip kullanacaksınız. Benim de dandik bir pompam var onun üzerinde 1 yıldir kullanıyorum gayet memnunum. Bu şekilde:
IMG-20240229-WA0009.jpg

IMG-20240229-WA0007.jpg

Bilemiyorum belki direnç netteki ürün daha yumuşaktır kullanmadığım için kıyaslayamayacağım. Ama altta verdiğim linkteki arızalı pcb den rj45leri bununla söktüm, lehim emme teli kullanmadan. Bu tip parçalari lastiksiz pompa ile sökmek çok zor.

O RJ45'lerin olduğu PCB çok katmanlı gibi duruyor. Bir de pathler ince olduğu için pompa ile sökebildiysen bravo, iyi sabır varmış. Ben genelde lehim topu filan yapıp diğer taraftan çekiyorum. Haşat etmeden nasıl söktün merak ettim. Söktükten sonrasına ait fotoğraf var mı?

O RJ45'lerin olduğu PCB çok katmanlı gibi duruyor. Bir de pathler ince olduğu için pompa ile sökebildiysen bravo, iyi sabır varmış. Ben genelde lehim topu filan yapıp diğer taraftan çekiyorum. Haşat etmeden nasıl söktün merak ettim. Söktükten sonrasına ait fotoğraf var mı?
Sökülmüş hali aynı gönderide var, hemen 2. Fotoğraf hocam, hmm sanırsam soketlerin sökülmüş halini sordunuz.
IMG-20240229-WA0012.jpg
Pcb çok katmanlı. Ve path içleri kaplı. Bu yüzden lehim iç yüzeye tutunuyor ve evet sökmesi zor oluyor. Ben önce tüm lehimleri çok az pasta ve lehim beraberinde tazeliyorum. Sonra düşük ısıda yuzeydeki ve kanal içerisindeki tüm lehim eriyene kadar path de havyayı bekletiyorum. Ucu lastikli pompa beraberinde hepsi geliyor. Ama dediğim gibi sadece yüzeydeki lehim erirse yani yeterli süre beklemessek lehimin hepsi gelmiyor, öyle olunca tekrar lehim verip path i doldurup, baştan deniyorum.

@taydin

Probun artı ucunu 1N5408 (D1 D2 birleşim yeri) sarı ile işaretli yerine ve Probun eksi ucunu 5v1 zenerin (D7 artı ucu) sarı ile işaretli yerine deydirince +37.2V ölçtüm.

WhatsApp Image 2024-03-13 at 11.53.34 PM.jpeg

Herşey yolunda ise 2. bölüm montajı ile devam ediyorum.
devre-bloklu.png

Son düzenleme:
Aksi belirtilmedikçe C1 in negatifini ŞASE kabul et ve X voltajı nedir? diye sorulunca bunun ŞASEYE göre olduğunu varsay.

C1 nin üzerindeki voltaj eğer 30V gibi ise
D7 üzerindeki voltaj da -5.1V ise herşey yolunda demektir.

Sonraki aşama sadece U1 i takıp U1 çıkışında referans voltajı alıyor musun bakmak.

Aşağıda şemaya göre bölüm bölüm montaj yapıp her bölümün referans noktalarını ölçerek ilerlemeyecekmiyiz ?

1710403023507.png

U1 ve U3 ayrı bölümler. İlk önce U1 yapılacak.

Aksi belirtilmedikçe C1 in negatifini ŞASE kabul et ve X voltajı nedir? diye sorulunca bunun ŞASEYE göre olduğunu varsay.
Ok.

C1 nin üzerindeki voltaj eğer 30V gibi ise
D7 üzerindeki voltaj da -5.1V ise herşey yolunda demektir.
C1 31 Volt civarı.
D7 -5.2V civarı

Sonraki aşama sadece U1 i takıp U1 çıkışında referans voltajı alıyor musun bakmak.
U2, U3, 7812 hariç tüm devreyi monte ediyorum, sonra U1 takıp referans voltaja bakıyorum.

@taydin
U1 referans voltajı 10v civarı.
U2 yi takınca 0-26 v arası voltajı ayarladım.
U3 taktım, akımı 0.500A ayarladım voltaj 25V civarlarında.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,056
Üyeler
2,540
Son üye
TunahanC

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back