Mini sogutucu/buzdolabi

ilginç çakmak gazı bastı içine. ben soğutabilmesi için gazı sıvılaştıracak kadar sıkıştırması gerek diye düşünüyordum. bir de fanın soğuk değil ısınan tarafta olması ve ısıyı ortama aktarması gerekmez miydi ?

Video fake. Evaporatör, kondanser ve pompa süs :) . Çakmak gazı ilk faz değiştirirken soğuyor o kadar.

Evet video fake.

Ama amaç sanırım mekanik sıkıştırmalı bir soğutma sisteminin prensibini anlamak için yapılmış.

Evet video fake.

Ama amaç sanırım mekanik sıkıştırmalı bir soğutma sisteminin prensibini anlamak için yapılmış.
Dogru diyorsun ama bunu insanlara aciklamadigi icin, bence adam cakal. Halbuki dedigin gibi bir aciklamaya ekleyebilirdi. "sunu gostermeye calisiyorum " diye. Youtube un yorumlama durumundan faydalaniyor sanirim.

O kompresörün o kadar basınç oluşturamayacağı belli. Ayrıca esnek hortumlara dikkat edecek olursanız hiç şişmiyor bile.

@serkan_48 hocam soğutma tekniğini nasıl öğrenim? Teorisini biliyorum da uygulama sıfır. Gaz, kompresör ve diğer bileşenleri uygun kullanmayı, güvenlik, fail-safe vb. uygulamaları nasıl nerden öğrenirim?

Bu sektörde çalışmıyorsan yani deneyimleyemiyorsan deneyimli kişilerden öğrenebilirsin.

Forumda bir konuda soru cevap yapabiliriz yada özelden de sorabilirsin. Bildiğim kadarıyla paylaşırım.

Onun dışında soğutma konusunda çok düzgün bir bilgi paylaşımı olan yer görmedim. Parça parça bilgiler var bazı sitelerde.

Bir ara forum açtım bu konularda hatta şu an domainim boşta duruyor çok yürütemedim. Hosting ve lisans ücretleri az değil. Free olanlar da yetersiz yada hack leniyor.

Bu sektörde çalışmıyorsan yani deneyimleyemiyorsan deneyimli kişilerden öğrenebilirsin.

Forumda bir konuda soru cevap yapabiliriz yada özelden de sorabilirsin. Bildiğim kadarıyla paylaşırım.

Onun dışında soğutma konusunda çok düzgün bir bilgi paylaşımı olan yer görmedim. Parça parça bilgiler var bazı sitelerde.

Bir ara forum açtım bu konularda hatta şu an domainim boşta duruyor çok yürütemedim. Hosting ve lisans ücretleri az değil. Free olanlar da yetersiz yada hack leniyor.
Eski bir buzdolabını (en az 30 yaşında) fermantasyon için kullanıyorum. Bunu hem ısıtma hem soğutma yapacak şekilde düzenlemem lazım. +4 ila +30 derece arasında sıcaklık kontrolü gerek. Dolap bahçede çalışıyor ve hava sıcaklığı buralarda yıl boyu -5 ila +35 derece arasında değişiyor. Soğutma tamam da ısıtmayı da kompresörle yapmak istiyorum.

Aslında bunun kolayı ısıtma işini rezistansla yapmak ama meraktan başımı derde sokasım var. Sence bunun oluru var mı?

Eski bir buzdolabını (en az 30 yaşında) fermantasyon için kullanıyorum. Bunu hem ısıtma hem soğutma yapacak şekilde düzenlemem lazım. +4 ila +30 derece arasında sıcaklık kontrolü gerek. Dolap bahçede çalışıyor ve hava sıcaklığı buralarda yıl boyu -5 ila +35 derece arasında değişiyor. Soğutma tamam da ısıtmayı da kompresörle yapmak istiyorum.

Aslında bunun kolayı ısıtma işini rezistansla yapmak ama meraktan başımı derde sokasım var. Sence bunun oluru var mı?

Bunu iki şekilde yapabilirsin.

Kompresör emiş ve basmalarına ayırıcı vana takıp manual elle kontrol edeceksin.

Yada split klimalardaki gibi bir dönüşüm vanası kullanacaksın. Biz bu vanaya 4 yollu vana diyoruz. Üzerinde bir adet selenoid bobin var. Enerjilenince yön değiştiriyor.

images (2).jpeg

Böyle bir şey işimi görecek o zaman. Fiyatı da 450TL gayet makul. Uygun fitting'ler, boru ve lehim işçiliğini öyle böyle yapabilirim. Gaz işini buradaki bir soğutmacıya yaptırabilirim. Bu kışa girerken proje belli oldu :) . Kontrolcüyü de hallederim...

Peki bu dolap eski ya, gazı da eski, soğutucu gazlarla ilgili değişiklikler oldu diye biliyorum, kompresöre uygun gaz bulabilir miyim ki? Herhangi bir gazla da çalıştırılabilir mi kompresör?

Böyle bir şey işimi görecek o zaman. Fiyatı da 450TL gayet makul. Uygun fitting'ler, boru ve lehim işçiliğini öyle böyle yapabilirim. Gaz işini buradaki bir soğutmacıya yaptırabilirim. Bu kışa girerken proje belli oldu :) . Kontrolcüyü de hallederim...

Peki bu dolap eski ya, gazı da eski, soğutucu gazlarla ilgili değişiklikler oldu diye biliyorum, kompresöre uygun gaz bulabilir miyim ki? Herhangi bir gazla da çalıştırılabilir mi kompresör?

Bu valf 9000 btu kapasiteli bir cihaza ait.

Sana daha düşük kapasiteli bir valf lazım. 7000 lik valf hem daha ucuz hemde sisteme daha uygun olur. Kapasite btu olarak rakam küçüldükçe valf boru çapları da küçülür senin sistem için daha uygun olur.

Mesela

Yada

Gaz konusunda ise kompresör ile var ise dolabın etiketini görebilirsem özellikle kompresör hangi Gaz ile çalıştığını bilmem lazım. Her ga birbiri yerine kullanılamaz. Kimyasal formülü çalışma basınçları farklı olduğu için.

Bu valf 9000 btu kapasiteli bir cihaza ait.

Sana daha düşük kapasiteli bir valf lazım. 7000 lik valf hem daha ucuz hemde sisteme daha uygun olur. Kapasite btu olarak rakam küçüldükçe valf boru çapları da küçülür senin sistem için daha uygun olur.

Mesela

Yada

Gaz konusunda ise kompresör ile var ise dolabın etiketini görebilirsem özellikle kompresör hangi Gaz ile çalıştığını bilmem lazım. Her ga birbiri yerine kullanılamaz. Kimyasal formülü çalışma basınçları farklı olduğu için.
Sağol hocam. Dolap şu an dolu ve kompresöre ulaşmam zor. Dolapta da ne etiket ne model no kalmış. İşe kalkışınca bir konu açacağım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,990
Üyeler
2,518
Son üye
ceyhun

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back