..

İşlemcinin reset hattını aktif hale getirip o seviyede tutmayı dene. Eğer işlemci hala ısınıyorsa, dahili olarak kısa devre olmuş demektir.

Merhaba,
IGBT modülü bozulmuş bir frekans konvertörünün modülünü yeniledim. Konvertörün kontrol kartı üzerindeki 320F2811 kodlu işlemcinin sıcaklığı sürücüyü enerjilendirince hemen 90 dereceye kısa bir süre sonra da 130 dereceye kadar çıkıyor. Aynı zamanda PS767D301 kodlu regülatörde anında 90 dereceye çıkıyor. Sürücü bir müddet sonra saçmalamaya başlıyor. Başka bir kontrol kartı taktım ondaki işlemcide aynı şekilde anında ısındı. Acaba entegrelerin normal çalışma sıcaklıkları mı bu şekilde ki hemen ısınıyorlar? Soğucutucuları falanda yok. Tecrübesi olan var mı?
Datasheet'te maks calisma sicakligi 125C deniyor. 130C'ye cikiyorsa devrede sorun devam ediyordur, cip bozulmus olabilir.

Hmm 130 dereceyi görmemişim :) Eğer dışarıdan 130 ℃ ölçülüyorsa, yonga sıcaklığı bunun çok üstündedir. Datasheet'te verilen maksimum limit, yonga sıcaklığını ifade eder. Yani o entegre ölmüş.

5 dakika düzgün çalışıyorsa, o arada entegrenin Vcc sini osiloskop ile takip edebilirsin. Voltajın motor açılırken, kapanırken, devir değiştirken, yüke binerken vs hep limitler dahilinde kalması lazım. Muhtemelen kalmıyor ve 5 dakika eziyet çektikten sonra havlu atıyor.

Baska kontrol karti varsa baska sistemde vardir. Bu iki kart diger sistemde nasil calisiyor peki?

Benim kullandığım Renesas RA6M2 işlencinin input'una yanlışlıkla 12V verdim. 3.3 V ile çalışan entegre. Uzunca da bir süre verdim. Sonunda Vcc den aşırı akım çeker ve ısınır hale geldi. Yani bir şekilde o entegrenin pinlerindeki voltaj limitleri aşılıyor. Veya çıkışlarından da aşırı akım çekiliyor olabilir, ama çıkışlar yanınca işlemci çalışmaya devam edebiliyor, sadece o çıkış işlevsiz hale geliyor.

Sürücüler rezistif yüklerle daha rahat çalışırlar aslında. Ters EMK yok, demeraj akımı yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,939
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back