74HC245D Sağlamlık Testi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Makinenin birinde mıknatıslı su seviye sensörü var.
Basitçe sinyal kablosunu GND ye çekerek çalışıyor.
Sensörün sinyal ucu 74HC245'in 17.bacağı olan B2 ye giriyor.
Sensör bu B2 bacağına gelene kadar çalışıyor.
Bu 74HC245 den çıkışını tesbit edemiyorum. A2 den çıktığını varsayıyorum ama nasıl ölçeceğim ne göreceğim bilmiyorum.
Eğer bu 74HC245 de sağlam çıkarsa sonraki adım microişlemci. Onada yapacak bir şeyim yok. İçindeki kodlama elimde yok çünkü.

Ekran Görüntüsü - 2023-12-30 16-43-48.png

1 ve 19 nolu pinlerden sinyal girmeden test edemezsin.

1=H iken
19=L iken

2 den ne girersen 18 den aynisini cikarsin
3 den ne girersen 17 den aynisini cikarsin
Bu sekilde hepsini test et.

Sonra 1=L iken
19=L iken

18 den ne girersen 2 den aynisini cikarsin
17 den ne girersen 3 den aynisini cikarsin

1 ve 19 nolu pinlerden sinyal girmeden test edemezsin.

1=H iken
19=L iken

2 den ne girersen 18 den aynisini cikarsin
3 den ne girersen 17 den aynisini cikarsin

Sonra 1=L iken
19=L iken

18 den ne girersen 2 den aynisini cikarsin
17 den ne girersen 3 den aynisini cikarsin
1 ve 19'un H ve L olduğunu anlamak için voltaj mı okumam gerekiyor?
Yani 1H iken atıyorum 3.3v okumalıyım, 19L iken 0v okumalıyım. Doğru mu anlıyorum?

Eger cipi sokmediysen 1 ve 19 a ait yolu kesip bicmen gerekir.

Eger MCU son surat okuyor yani bu pinleri ziplatip duruyorsa sa o zaman scopla 1 ve 19 u ve ornegin 2 ve 18 i ayni zamanda gorerek test etmen lazim.

Ama eger 1 ve 19 sabit sekilde kaliyorsa o zaman voltmetre ile voltaj okuyarak test edebilirsin.

1 L de
19 H de sabit 5v var.
Bu durumda nasıl ölçmek gerekir?

20240102_163206.jpg

19 nolu bacaga giden yolu kesip olcum icin gnd yapman lazim.

Olcumu cok hizli yaparim dersen 19 nolu bacagi 47 Ohm ile GND yap ve hizlica ilgilendigin giris ve cikislarin seviyesine bak.

19 nolu bacaga giden yolu kesip olcum icin gnd yapman lazim.

Olcumu cok hizli yaparim dersen 19 nolu bacagi 47 Ohm ile GND yap ve hizlica ilgilendigin giris ve cikislarin seviyesine bak.
Entegreyi sökmek daha mantıklı geldi şuan :)

Şimdi entegre de söylediğim voltajlar varken B2 bacağı (su seviye sensörüne bağlı bacak) Sensör pasifken 5v gösteriyor.
Sensörü aktif ettiğimizde B2 Low oluyor.
Karşılığı olan A2 Bacağı da sensör pasif olduğunda 0.700 - 0.800v aralığında oynarken, sensörü aktif ettiğim de 0.600 - 0.700v arasında oynuyor. Diğer sensörlerde de aynı durumlar. Buradan mantıklı bir yorum çıkarabilir miyiz?

Ayni sensorden bir tane daha yok mu? Yerlerini degistirdiginde ne oluyor bakip ordan mantik yurutsen belki daha kolay olabilir.

sensör bu abi. Basit bir şey. Sensörlerin çalıştığından kesin eminiz.
Sıvı Su Seviye Sensörü Yatay Tip Şamandıra Anahtarı Tank Fiyatları ve  Özellikleri

Entegreyi sökmek daha mantıklı geldi şuan :)

Şimdi entegre de söylediğim voltajlar varken B2 bacağı (su seviye sensörüne bağlı bacak) Sensör pasifken 5v gösteriyor.
Sensörü aktif ettiğimizde B2 Low oluyor.
Karşılığı olan A2 Bacağı da sensör pasif olduğunda 0.700 - 0.800v aralığında oynarken, sensörü aktif ettiğim de 0.600 - 0.700v arasında oynuyor. Diğer sensörlerde de aynı durumlar. Buradan mantıklı bir yorum çıkarabilir miyiz?

1- Direction , 19 Output Enable pini imiş. 19 numaralı pin Low olmadan entegre, şekilde olduğu üzere çalışmaz.

MCU'nun yan yana olan iki bacağı kısa devre olmuş.
Bu iki bacak bütün 74HC295 'lerin 8 ve 9 nolu bacaklarına aynı anda gidiyor ve o bacaklarıda kısa devre yapıyor.
sorun büyük ihtimalle bundan kaynaklanıyordur.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,934
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back