Ac/Ac adaptör diye bir şey var mı?

Berker Pekel

Aktif Üye
Merhabalar,

Elimde oldukça eski bir prosesör bulunmakta. Üzerinde 9v AC ile çalıştığı yazmakta fakat ne internette ne forum ortamlarında ac/ac adaptör diye bir şey bulamadım. Belki key wordüm yanlış ya da yanlış yerlere bakıyorum emin değilim.

Ürünü 9v dc ile çalıştırdığımda output olarak sadece dümdüz, compresse giren, boğuk bir uğultu almaktayım. Gitardan gelen sinyale bir tepki vermemekte. PCB'sinde fiziksel herhangi bir hasar göremedim, elimden geldiğince kontrol ettim komponentlerde bozulma gözükmüyor. Bu sebeple belki sorunun yanlış akım tipli adaptörden oluştuğunu düşünerek 9v ac adaptör arayışına girdim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İyi forumlar dilerim

1705999474983.png

O dediğinin diğer adı "transformatör" dür. Belli bir AC voltaj seviyesini aynı frekansta farklı bir AC voltjaj seviyesine dönüştürür. Hazır adaptör kutusunda istediğin voltajda bulamazsan bile transformatörü alıp bir kutunun içerisine sığdırabilirsin.

Belki frekansı da değiştiriyorsa, sadece transformatör değil karmaşık bir cihaz olabilir

Eski adaptörler transformatörlüydü. Mesela 5V Dc yazanlar(telefon şarj aletleri) trafo+köprü diyot + kapasitördü, dolayısıyla gerçekten AC çıkışlı olanları da varmış. 9V AC adaptör de var tabiki, ama artık pek bu tür adaptörler olmadığı için(artık switch mode tipinde oluyorlar) büyük ihtimalle pahalıdır. PCB yi inceleyip eğer yalnızca doğrultup DC elde etmek için kullandığına kanaat getirilirse DC vermek daha uyguna gelir, 9V dc az gelmiş olabilir.

AC/AC converter için AC/DC converterleri sırt sırta bağlayabilirsiniz, ya da cycloconverter tarzı şeyler yapabilirsiniz. Ama bunların hiç biri bir gitar pedalı için yapılacak iş değil.

Creative in PC için bazı hoparlörlerinde 'de aynen bu şekilde" AC 12 volt "diye jack girişi vardır.
Bazı trafo imalatçıları tıpkı DC adaptör gibi kutulayıp kablonun ucuna jackınıda takıp satıyorlar.
Tabiki sizde biraz daha iyisi olsun diye 10 watt 9 volt çıkışlı bir trafoyu uygun kutuya koyup 1 metrelik bir kablonun ucuna jack lehimleyebilirsiniz .

• Beğen
Reactions: clc
O dediğinin diğer adı "transformatör" dür. Belli bir AC voltaj seviyesini aynı frekansta farklı bir AC voltjaj seviyesine dönüştürür. Hazır adaptör kutusunda istediğin voltajda bulamazsan bile transformatörü alıp bir kutunun içerisine sığdırabilirsin.

Öyleyse şöyle bir transformatör bulduğumda 220v -> 9v direkt giriş çıkışlarını lehimleyerek kullanabiliyorum yanlış anlamadıysam.
Yahut 12v bulursam bir regülatör ile 9'a düşürüp oradan doğru vermem gerekiyor.

1706002438874.png

Pcb sinin resimlerini paylaşır mısınız?

Tabi birazdan ekliyorum.

Eski adaptörler transformatörlüydü. Mesela 5V Dc yazanlar(telefon şarj aletleri) trafo+köprü diyot + kapasitördü, dolayısıyla gerçekten AC çıkışlı olanları da varmış. 9V AC adaptör de var tabiki, ama artık pek bu tür adaptörler olmadığı için(artık switch mode tipinde oluyorlar) büyük ihtimalle pahalıdır. PCB yi inceleyip eğer yalnızca doğrultup DC elde etmek için kullandığına kanaat getirilirse DC vermek daha uyguna gelir, 9V dc az gelmiş olabilir.

AC/AC converter için AC/DC converterleri sırt sırta bağlayabilirsiniz, ya da cycloconverter tarzı şeyler yapabilirsiniz. Ama bunların hiç biri bir gitar pedalı için yapılacak iş değil.

Birazdan PCB'yi ekleyeyim sizlere kolaylık olması için.

Destekleriniz için çok teşekkür ederim.

230/9 trafo iş görür. DC vermek istersen de devreye bakmak lazım, eğer doğrultup kullandıysa olabilir. 12 bulup regülatör ile 9a indirme işi olmaz doğru anladıysam

Kirlilik yaratmaması adına küçük resim olarak ekliyorum.

3v pil yuvası sanırım presetları hafızada tutmak için diye düşünüyorum, çıkış/sese bir etkisi yoktur. Ama tabi ki onu da edineceğim, kenarındaki tutucusunu kırmışlar.

Bir de birkaç yerde okuduğuma göre bazı AC cihazlar DC ile çalışıyormuş lakin daha çok voltaj vermek gerekiyormuş. Onu denemedim yakma riskine girmemek adına.

WhatsApp Image 2024-01-23 at 12.42.53.jpegWhatsApp Image 2024-01-23 at 12.42.54.jpegWhatsApp Image 2024-01-23 at 12.42.52 (1).jpegWhatsApp Image 2024-01-23 at 12.42.52.jpeg

8 diyotu görünce(konumlandırması da tabi şüpheli) acaba +-9V mu alıyor diye düşündüm ama jak dan belli 9V ac yi alıp doğrultuyor. Tamamen dijital gibi duruyor büyük ihtimalle metal plakanın altında ADC diğer jakların yanında ise DAC var. Eğer ayarlı güç kaynağınız var ise onunla deneyebilirsiniz, aksi halde 12V bir adaptörü taksanız da olur gibi duruyor. Pil büyük ihtimalle dediğiniz gibi hafıza için. Cihazın üstünde bir regülatör seçemedim o yüzden daha fazla yorum yapamayacağım. Ancak power jack ın oradaki açma kapama tuşuysa bir ihtimal AC de çalışacak bir tasarıma girmiş olabilirler, belki dc verince işe yaramaz ama bunu 9v verince de gözlemlemişsindir.

8 diyotu görünce(konumlandırması da tabi şüpheli) acaba +-9V mu alıyor diye düşündüm ama jak dan belli 9V ac yi alıp doğrultuyor. Tamamen dijital gibi duruyor büyük ihtimalle metal plakanın altında ADC diğer jakların yanında ise DAC var. Eğer ayarlı güç kaynağınız var ise onunla deneyebilirsiniz, aksi halde 12V bir adaptörü taksanız da olur gibi duruyor. Pil büyük ihtimalle dediğiniz gibi hafıza için. Cihazın üstünde bir regülatör seçemedim o yüzden daha fazla yorum yapamayacağım. Ancak power jack ın oradaki açma kapama tuşuysa bir ihtimal AC de çalışacak bir tasarıma girmiş olabilirler, belki dc verince işe yaramaz ama bunu 9v verince de gözlemlemişsindir.

Cevabınız için teşekkür ederim. Açma kapama tuşu yok adaptör bağlayınca direkt olarak çalışıyor. Girişin yanındaki tact switch pedal'a full bastığınızda atadığınız efekti on/off yapmak için. Diğer 3kablolu parçanın da ucunda pedal için yakınlık sensörü var o yüzden fotoğrafını çekmemiştim.

Özetle üzerinde 9 volt yazan 10 wattlık bir trafoyu uygun kutuya koyup primere (AC220 tarafına) 220 volt kabloyu sekonder tarafına da ucunda uygun jack lehimlenmiş kabloyu (ki buraya bozuk notebook adaptör jackıda olabilir) takmak
Çıkış kablosunun herhangi bir yönü yoktur

Özür dileyerek düzeltiyorum, 3pinli kısımda 7805A isimli regülatör varmış.

WhatsApp Image 2024-01-23 at 13.16.31.jpeg

Cihazın sağlamlığından eminseniz, demek ki 5V dışında bir voltaja daha ihtiyaç duyan kısımlar var 9V dc verince bu regülatör çalışmıştır ama kalan kısımlar çalışmamıştır. Ama AC yi doğrultup doğrudan bir ses uygulamasında kullanmak bana çok riskli geldi

Cihazın sağlamlığından eminseniz, demek ki 5V dışında bir voltaja daha ihtiyaç duyan kısımlar var 9V dc verince bu regülatör çalışmıştır ama kalan kısımlar çalışmamıştır. Ama AC yi doğrultup doğrudan bir ses uygulamasında kullanmak bana çok riskli geldi

Açıkcası kontrol ettiğimde tüm tuşların çalıştığını görüyorum, factory reset de attım. Ama şu dikkatimi çekti ki tuner moduna geçince akort yapamıyorum. Yani sorun output'a yakın bir noktada değil bunu çıkarıyorum burdan. Input ve sonrasında sıkıntılı ki tuner'da gitar sinyalini alamıyor. Kısa zamanda ac bir kaynak elde edip deneyeceğim, sonuçları buraya yazarım başına gelen başka arkadaşlar olursa referans olur.

Herkese çok teşekkürler :)

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back