AM radyo vericileri ne kadar güçlü? (Video)

bu sayfada bir amatör 0.5 mw ile 700 mil uzağa veri yollayabilmiş. açıkçası bunu algılamakta zorlanıyorum. bu aşırı zayıf yanan bir ledin ışığını 700 milden görmekten farksız.

belki kimsenin yayin yapmadigi bir ortamda mumkun olabilir, gecenlerde arabayla kirmizi isikta bekliyorum bir anda dinledigim frekansa bir baska sarki girdi, bir arac daha geldi bu sefer benim radyo parazite dondu, @czorgormez bu isin bir kurali var biliyoruz da bu fm transmitter lar neden uymuyor, onlar uymazken, biz sanki kacakcilik yapiyor gibi urkmelimiyiz, gordugum kadariyla zaten ortalik 52 :)

belki kimsenin yayin yapmadigi bir ortamda mumkun olabilir, gecenlerde arabayla kirmizi isikta bekliyorum bir anda dinledigim frekansa bir baska sarki girdi, bir arac daha geldi bu sefer benim radyo parazite dondu, @czorgormez bu isin bir kurali var biliyoruz da bu fm transmitter lar neden uymuyor, onlar uymazken, biz sanki kacakcilik yapiyor gibi urkmelimiyiz, gordugum kadariyla zaten ortalik 52 :)
bir sürü sebebi olabilir. belki o araçta ufak fm transmitter vardı, belki senin duyduğun radyo ile yayının tam arasına girdi vs. fmler de kurala uyuyor ama denklem o kadar karmaşık ki biz onu çözemiyoruz.

gürültüsüzlükten bahsederken hiçbir insan yapımı verici-sinyal olmasa bile doğada rf gürültü her zaman mevcut. hem gezegenden, hem termal gürültüden hem de kozmik mikrodalga ışımasından kaynaklanıyor.

mesela 1420.4058 MHz'de evrendeki hidrojen moleküllerinden kaynaklı sabit bir sinyal var.

1mhz de radyo sinyali yayıyorum polis bunu nereden bulacak , yüksek frekans olsa yerini tespit eder ama bunun yerini tespit edemez , elinde bobin antenle bütün şehri dolanması lazım :katil2:

ben yanima gelen aractaki fm transmitterin normal radyo yayinin bastirdigini dusunmustum, bende bazen fm transmitter module kullaniyorum ve genelde 88 mhz seciyorum, yanima gelen aracin vericisi canak anten gibi sanirim benim vericiyi bastiriyor.

1mhz de radyo sinyali yayıyorum polis bunu nereden bulacak , yüksek frekans olsa yerini tespit eder ama bunun yerini tespit edemez , elinde bobin antenle bütün şehri dolanması lazım :katil2:
1mhz 'de tespit edilebilir ama bu işlerin kuralı iyi niyete bakıyor. askeri veya hükümetin bir sistemine zarar vermediği sürece kimse sizle uğraşmaz.

ayrıca gündelik hayatta zaten farkında olmadan bir sürü RF gürültü üretiyoruz. kullandığımız ucuz led ve cfl ampüller khz bandlarında ciddi gürültü kaynakları. muhtemelen ucuz çin switch mode kaynaklar da mhz bandlarında epey bir gürültü üretiyordur.

1mhz 'de tespit edilebilir ama bu işlerin kuralı iyi niyete bakıyor. askeri veya hükümetin bir sistemine zarar vermediği sürece kimse sizle uğraşmaz.
iste onlarin kullanmadigi bir bant yok mu, yokmu bizimde oynayacagimiz deneme yapacagimiz free bir bant:sinsi1:

heh iste, ne kazindiriyon sabah beri bizi:sisi1: Allah razi olsun, bugun duydugum en guzel haber, ben simdi buna kripto bile gomerim.

Bu semada D1...D6 1N4007 diyodlarin amacini anlayamadim.

Bir de antenden alinan sinyal nasil hic bir yukseltme/mixer/IF islemlerine tabii tutulmadan dogrudan demodulatore girmis?
D1...D6 rf anahtarlama yapıyor. girişte bandpass filtre var. mosfetlerle filtrenin ortasından dc verip diyotları iletime sokuyor.

mixerden sonra if katında yükseltme yapmış. ft3253 entegreyi quadrature mixer olarak kullanıyor.

Mixer ve IF yokki. Antenden alinan sinyal hic yukseltme islemine tabii olmadan Q6 ile dogrudan demodulatore gidiyor.

Bu sistem half dublex calismiyor mu? 1N4007lerin amacini gercekten anlamadim. Burdaki sinyal 7Mhz civarinda olsa bunlar kapasitor gibi mi? Ama yok kafam karisik.

buradaki sdr alıcıda da hiçbir yükseltme yok. gayet iyi 0-30 mhz alıyor. girişte bir mixer var sonra adc ve fpga. sonuç şaşırtıcı.

1706471267364.png

Mixer ve IF yokki. Antenden alinan sinyal hic yukseltme islemine tabii olmadan Q6 ile dogrudan demodulatore gidiyor.

Bu sistem half dublex calismiyor mu? 1N4007lerin amacini gercekten anlamadim. Burdaki sinyal 7Mhz civarinda olsa bunlar kapasitor gibi mi? Ama yok kafam karisik.
half duplex 1n4007'ler pin diyot gibi çalışıyor işte. rf anahtarlama yapıyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,891
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back