Arduino Kontrollü Sütunlu Matkap Lazım

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Ne aradığımı tam bende bilmiyorum.
Sadece X ekseninde hareket edecek ve Z ekseninde aşağı - yukarı hareket ederek delme işlemini gerçekleştirecek bir matkaba ihtiyacım var.
Ortalama 10cm kalınlığında üst üste katlanmış sineklik teli delecek. Yani çok kuvvetli bir şey olması gerekmiyor.

Ayrıca aşağıdaki kuşgözü aletini arduino ile otomatik presleyecek hale getirmek istiyorum.
Prototip iş görürse seri üretimde söz konusu olacak.

kapsul-cakma-makinesi-371.jpeg

Ne aradığımı tam bende bilmiyorum.
Sadece X ekseninde hareket edecek ve Z ekseninde aşağı - yukarı hareket ederek delme işlemini gerçekleştirecek bir matkaba ihtiyacım var.
Ortalama 10cm kalınlığında üst üste katlanmış sineklik teli delecek. Yani çok kuvvetli bir şey olması gerekmiyor.

Ayrıca aşağıdaki kuşgözü aletini arduino ile otomatik presleyecek hale getirmek istiyorum.
Prototip iş görürse seri üretimde söz konusu olacak.

25676 eklentisine bak
kuşgözü için pnömatik piston kullanıyorlar arduinoya gerek kalmadan kumanda devresi ile çözülebilir

Sistemi otomatikleştirmek istiyorum. Matkap delecek, mekanizma 1-2cm yana kayacak ve kuş gözü çakacak. Ben hiç el sürmeyeceğim.

Matkabi degil de asagidaki nesneyi X ekseninde bant uzerinde hareket ettirmek daha kolay olur sanki. Matkap sadece Y ile ugrassin. Bunlara otomatik inisli matkap tezgahi deniyormus. DIY CNC projeleri var. Siz 3 koordinatli degil de sadece X ve Y olan halini yapacaksiniz yani anladigim. Biri Arduino ile yaptigi CNC'yi paylasmis. O projeyi 2 axis olarak kendiniz yapabilirsiniz sanirim. MAtkap motoru Y axis'te, bant hareket motoru da X axis'te hareket eder. Z'ye zaten ihtiyac yok. Bu kodu inceleyerek yaparsiniz diye dusunuyorum.

Son düzenleme:
Şunun 2 metre olanını nereden bulurum?

Bunları yan yana monte edince zaten uzatılmış olmuyor mu boyu?

Kızakları eklemek sıkıntılı bir iş. Tek parça bakmanı tavsiye ederim
Önceliğim o tabi. Duruma göre hareket edeceğim. Fusion360 da biraz çizim yapmam gerek.
Bir seçeneğim daha var. 2 metrelik mesafe aralığına 4 adet matkap ve kuşgözü makinesi yerleştirip sadece z hareketi verirsem ve işlem gören malzemeyi 5-10cm ileri geri oynatırsam 2 metrelik elemanlara ihtiyacım kalmaz. Ama bu seferde iş hızlanırken maliyet artar gibi görünüyor.
Matkap olarak freze makinesi düşünüyorum. Aklıma da başka bir şey gelmiyor açıkçası. Belki bir motora mandren takıp da yapılabilir ama motorları pek tanımıyorum.

Sineklik teli bu şekilde sorunsuz deliniyor mu? Bence önce bundan emin olmalısın. Sağa sola fırlayabilir. Matkap ucuna dolanabilir vs... delme koşullarını tam belirlemelisin.
Adam elde sütunlu matkap ile deliyor bunu. Ve bıkmış durumda. :)
İstiyorki bu işi otomatik hale getirsin.
Sineklik teli 1cm eninde sürekli katlanarak 10cm yüksekliğe ulaşıyor. Delme, dolanma gibi bir sorunu yok. Sağa sola fırlamasına engel olmak için bir kalıba koyacağız.

single core hareket kontrol çalışması pek verimli olmuyor ben buna kanaat getirdim.
dual core yapıda olup 1 çekirdek sadece hareket kontrolüne 1 çekirdek de diğer ıvır zıvırlara bakacak.

single core hareket kontrol çalışması pek verimli olmuyor ben buna kanaat getirdim.
dual core yapıda olup 1 çekirdek sadece hareket kontrolüne 1 çekirdek de diğer ıvır zıvırlara bakacak.
Pico kullanırız dual core olur. :)

Bu resimdekinden yanyana bitişik şekilde 4 tane yapsam, sadece sağa sola ve yukarı aşağı hareket edecek şekilde olacaklar.
Toplamda 8 tane Nema 23 motor, 8 tane motor sürücüsünü ( belki 9 tane de olabilir) tek arduino ile kontrol edebilir miyim?

Amacım şu;
Bir tane ekrana menü oluşturacağım. Her motora ayrı koordinatlar vereceğim. "Başla" komutunu gönderdiğim de her motor olması gereken konuma geçip delme işlemi gerçekleştirecek. Hazır CNC kodları kullanmayı düşünmüyorum. Çünkü bizim cihaz sadece sağa-sola ve yukarı aşağı hareket edecek.

cnc.png

Bu resimdekinden yanyana bitişik şekilde 4 tane yapsam, sadece sağa sola ve yukarı aşağı hareket edecek şekilde olacaklar.
Toplamda 8 tane Nema 23 motor, 8 tane motor sürücüsünü ( belki 9 tane de olabilir) tek arduino ile kontrol edebilir miyim?

Amacım şu;
Bir tane ekrana menü oluşturacağım. Her motora ayrı koordinatlar vereceğim. "Başla" komutunu gönderdiğim de her motor olması gereken konuma geçip delme işlemi gerçekleştirecek. Hazır CNC kodları kullanmayı düşünmüyorum. Çünkü bizim cihaz sadece sağa-sola ve yukarı aşağı hareket edecek.

25795 eklentisine bak
edebilirsiniz basit sürücüler step-dir ve enable pinleri ile kontrol ediliyor daha gelişmiş sürücülerde spi arayüzü ile kontrol ediliyor step dir enable da gpio sayısında sıkıntı çekebilirsiniz belki ama o da çözülür

Son düzenleme:

Amacım şu;

25795 eklentisine bak
Matkabi sadece yukari asagi hareket ettirip asagida teli ileri cekecek bir sistem daha kolay olmaz miydi? Dort tane yerine bir tanesi de bence yeter. Sonucta bir insandan cok daha hizli calisacak. Insan gibi mola vermesine de gerek yok. Bir tanesi dahi bir kac insandan daha verimli calisir. Eger yetmezse sonradan eklenir zaten. Hem ikinci icin birinciden tecrubeyle daha optimal bir sistem de yapilabilir.

Motor başına 2 adet pin gerekli, her motor için en az bir adet referans sensörü. 9 motor için 3x9 =27 pin lazım. Accelstepper kütüphanesi senin işini görür.

edebilirsiniz basit sürücüler step-dir ve enable pinleri ile kontrol ediliyor daha gelişmiş sürücülerde spi arayüzü ile kontrol ediliyor step dir enable da gpio sayısında sıkıntı çekebilirsiniz belki eme o da çözülür
Şu resimdekinden almayı düşünüyorum ama daha uygun fiyatlı pratik bir şey varsa onuda kullanabilirim. Step motor ve sürücüleri ile daha önce hiç çalışmadım. O yüzden aslında ne alacağımı da iyi bilmiyorum. Kör topal bir şeyler yapmaya çalışıyorum. :)

step.png

Matkabi sadece yukari asagi hareket ettirip asagida teli ileri cekecek bir sistem daha kolay olmaz miydi? Dort tane yerine bir tanesi de bence yeter. Sonucta bir insandan cok daha hizli calisacak. Insan gibi mola vermesine de gerek yok. Bir tanesi dahi bir kac insandan daha verimli calisir. Eger yetmezse sonradan eklenir zaten. Hem ikinci icin birinciden tecrubeyle daha optimal bir sistem de yapilabilir.
Teli sağa sola hareket ettirmeyi düşündüm ama uzunluğu 2m olacak ve kalınlığı da 3-4cm birşey olacak. Yani 40x100x2000mm gibi.
Bunu kızak üzerinde sağlıklı kaydırabilir miyim bilemedim. Bir de tek motor yaparsam yine 2m boyunca kızağı kaydırmak zorunda olacağım. Bu kayma payı ile birlikte 4m tezgah demek. Aklımda deli sorular. Bir türlü karar veremiyorum. Bu işin fikir babası olan arkadaşımda tutturdu "4 tane motor olsun, teli koyalım tek seferde delip bitirsin işi" diyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,848
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back