Arduino RFID ile motor bağlantısı hakkında

omersrn

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,

Arduino tecrübem yok. Bu sebeple forum üzerinden fikir almaya karar verdim.
Yapmak istediğim sistem şu:

RFID okuyucu okuyup karttaki veriyi aldıktan sonra ATV motoruna 1V'lık voltaj verip geri voltajı 0'a çekmesi. (ATV motorunda 1V voltaj start stopu devreye alır.)
Uzaktan kumanda yardımıyla yine aynı şekil sinyal yakalayıp aynı yerden 1V'lık voltaj verip geri voltajı 0'a çekmesi.

Bu arada akü'den 12V 9A güç çıkıyor. Bunu da arduino'nun gücüne düşürmemiz lazım. 9A yakacak büyük ihtimalle kartı.

Yazılım tarafını hallederim ancak parçalar konusunda fikrim yok maalesef. Hangi parçaları kullanacağım konusunda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Bu arada akü'den 12V 9A güç çıkıyor. Bunu da arduino'nun gücüne düşürmemiz lazım. 9A yakacak büyük ihtimalle kartı.
Cihazlar ihtiyaçları kadar amper çekerler. 9A geliyor diye 9'unu da alıp kendilerini yakmazlar. Orada önemli olan voltajdır. Cihazların kaç volt ile çalıştığını öğrenip ona göre voltaj vermek lazım.

RFID den para mı çekilecek? Kredi mi düşülecek? Eğer öyleyse sistem karışık biraz. Bende bir ara heveslendim ama vakit ayırıp öğrenemedim. Ama karttan sadece tetik alınacaksa o kolaydır.

Parça olarak Arduino Nano yeter diye düşünüyorum. RFID kart okuyucu, yedek kartları ve ayrıca ihtiyaç varsa akbile benzer bir parça daha oluyor. Aküden nanoyu beslemek için belki stepdown voltaj düşürücü lazım olabilir. Gerisi kablo, lehim, direnç gibi ufak tefek şeyler.

Cihazlar ihtiyaçları kadar amper çekerler. 9A geliyor diye 9'unu da alıp kendilerini yakmazlar. Orada önemli olan voltajdır. Cihazların kaç volt ile çalıştığını öğrenip ona göre voltaj vermek lazım.

RFID den para mı çekilecek? Kredi mi düşülecek? Eğer öyleyse sistem karışık biraz. Bende bir ara heveslendim ama vakit ayırıp öğrenemedim. Ama karttan sadece tetik alınacaksa o kolaydır.

Parça olarak Arduino Nano yeter diye düşünüyorum. RFID kart okuyucu, yedek kartları ve ayrıca ihtiyaç varsa akbile benzer bir parça daha oluyor. Aküden nanoyu beslemek için belki stepdown voltaj düşürücü lazım olabilir. Gerisi kablo, lehim, direnç gibi ufak tefek şeyler.

Para çekilmeyecek tetikleme için kullanılacak. Kartın içerisinde ki veride bir timestamp olacak, timestamp mevcut zamanı geçmişse voltaj verdirmeyeceğim yazılım ile.

Akü'den 12 volt 9 amper çıkıyor.

RFID kısmını bu parçalarla halledebiliriz sanıyorum.

Peki uzaktan kumanda ile sinyali yakalayıp aynı voltajı nasıl çıkartabiliriz? Ne gerekir?

Aslında yapmak istediğim şu:

Kontak açıldıktan sonra hiçbir şekilde ATV çalışmayacak kart okutulduktan sonra start/stop kablosuna voltaj gidecek beyin marşı aktif edecek
Uzaktan kumandadan düğmeye basınca yine aynı şekilde start/stop kablosuna voltaj gidecek ve motor stop edip marş sistemi devre dışı kalacak.

Sistem de şöyle işler tahminen.
RFID'i arduinoya bağlarsın, kodlarını yazarsın.
Kodlama kısmında da eğer RFID kart okutulduysa (atıyorum) 8 nolu pini HIGH yap dersin.
Bu aşamada 8 nolu pinden 5v çıkar. Bu 5'u da direnç bölücü ile 1 volta düşürür motorun ilgili kablosuna bağlarsın.

Sistem de şöyle işler tahminen.
RFID'i arduinoya bağlarsın, kodlarını yazarsın.
Kodlama kısmında da eğer RFID kart okutulduysa (atıyorum) 8 nolu pini HIGH yap dersin.
Bu aşamada 8 nolu pinden 5v çıkar. Bu 5'u da direnç bölücü ile 1 volta düşürür motorun ilgili kablosuna bağlarsın.

Fikir verdiğiniz için teşekkür ederim. Peki uzaktan kumanda sistemi için hangi parçaları almalıyım?

Peki uzaktan kumanda ile sinyali yakalayıp aynı voltajı nasıl çıkartabiliriz? Ne gerekir?
Yukarıda anlattığım benzer durumu aynı mantıkla kumanda ile yapacaksın.
Kumanda devreleri de internette satılıyor. Belki onun için arduinoya bile ihtiyaç olmayabilir.

Para çekilmeyecek tetikleme için kullanılacak. Kartın içerisinde ki veride bir timestamp olacak, timestamp mevcut zamanı geçmişse voltaj verdirmeyeceğim yazılım ile.
O zaman bir de sende arayüz gibi birşey olacak ki kartın timestamp süresi bittiğinde yeniden güncelleyebilesin.

Fikir verdiğiniz için teşekkür ederim. Peki uzaktan kumanda sistemi için hangi parçaları almalıyım?
Daha önce kullanmadığım için detaylı bilmiyorum. Şu linkte alıcı verici ile birlikte satılan çok çeşit var.
Benim tavsiyem youtube dan RF Kumanda kullanımı ile ilgili videolar araştırıp izle. Hangisi kolayına geliyorsa aynısını sipariş et. Sonra baka baka yaparsın.
Sıkıştın mı da buradan soru sormaya çekinme. Bildiğimiz konularda cevap yazmaktan çekinmeyiz.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,934
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back