Aspiratör motorunun kondansatör değeri farklı takılabilir mi?

Atak

Aktif Üye
Merhaba 15 yıldır çalışan bir aspiratörümüz vardı. Motor kondansatörünün değeri 450V 6uF miş. Ölçtüm 110 nF geldi. Araştırdığım üzere ömrünü tamamlamış. Motor da bu sebepten çalışmaya başlamıyor bir inleme sesi geliyor.
Telefonla birçok yedek parçacı ile görüştüm 5 veya 10 uF olduğunu söylüyorlar. Farklı değerde takabilir miyim?

İlla aynı mı olmalı dersiniz. Bir zararı olur mu?

Teşekkürler

Yüksek degerde kapasitor takmaniz sarginin ısınmasını yol açar.

Orjinal değeri neyse o takilmalidir.

Teşekkür ederim yanıtınız için. Diğer foruma da sordum. 6-7 tane yer aradım hiçbiri aynı değeri var demedi. Sokaktaydım o sebepten aynı anda mesajı attım iki foruma da. En son bir yerde 6uF buldum gıda çarşısında. Servis 650 demişti ayıptır söylemesi 30 TL ye hallettik :katil1:.
Yalan yok çıkan kadar havalı, kaliteli, metal kılıflı durmuyor ama o fark da çok saçma. Sanayideki motorlar da bu taktığım kalitedeki kondansatörlere emanet sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Kondansatorun aynısını bulamadığınız zaman bir üst kapasite is gorur. 7 uF olabilirdi. Zaman geçtikçe kapasite kaybedecek çünkü.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,056
Üyeler
2,539
Son üye
TunahanC

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back